HIMARS та ППО для Естонії: інтерв’ю з міністром оборони Ханно Певкуром

Ханно Певкур. Фото: ghall.com.ua

Балтика може стати внутрішнім морем НАТО. Інтеграція протиракетної оборони Фінляндії та Естонії дозволить закрити Фінську затоку для російських військових кораблів. Таке рішення допоможе захистити від російської агресії Естонію, Фінляндію та інші країни НАТО. Також в Естонії обговорюють посилення ППО та необхідність ракетних систем HIMARS ("Хаймарс"). Про це в інтерв'ю в межах марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

— Естонія та Фінляндія вирішили об’єднати берегову оборону після розширення НАТО. Навіщо це буде зроблено?

— Буде інтеграція двох систем, бо ми всі розуміємо, що довжина Фінської затоки становить 80 км. Ракетні комплекси РФ можуть досягати берегів обох країн.

— Тобто можна стверджувати, що після приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО Балтика стане внутрішнім морем Альянсу?

— Фактично так і буде. Але, звичайно, згідно з міжнародними актами, це міжнародні води, якими може користуватися Росія.

— Як Росія на це відреагує? Вони, найімовірніше, розуміли, чим їм загрожує вступ до НАТО ще двох європейських країн.

— У Кремлі, гадаю, розуміли, що якщо вони воюватимуть з Україною, то ці кроки Швеція та Фінляндія можуть зробити. Тепер вони це зробили.

— Естонія розуміє, що перебуває на межі ризику, і зараз уже думає про нарощування озброєння. Про яке озброєння йдеться?

— Проєктів дуже багато. Ми розраховуємо, що до Естонії прийде система HIMARS. Ми говоримо про те, що найближчим часом уряд напевно ухвалить рішення щодо протиповітряної оборони. І, звичайно, є багато інших рішень, які я сьогодні ще не можу прогнозувати.

— Наступного тижня Естонія закриє в’їзд до країни громадянам Російської Федерації, які мають на руках шенгенську візу, видану країною. Навіщо це робиться? Чи становлять росіяни небезпеку для оборони Естонії?

— Ми можемо зробити санкції ще ефективнішими. Серед росіян багато людей із різними думками. Є багато людей, які підтримують Путіна, війну проти України. Але є деякі люди, які не згодні з цим.

Але всі ми повинні розуміти, що Росія все-таки країна, в якій за все зараз відповідає Путін.

— А як бути з тими, хто має шенгенську візу, що видана не в Естонії? Чи піде Європа на заклик прем’єр-міністра країни припинити видавати росіянам туристичні візи? Як ви вважаєте?

— Ми сподіваємося. Ми вже бачимо, що деякі країни ухвалили відповідне рішення. Деякі також зробили такі технічні обмеження. Люди розуміють, чому ці рішення було ухвалено тут, в Естонії, у Латвії, і напевно це питання буде на обговоренні в різних інстанціях Євросоюзу.

Прямий ефір