Харківщина після російських окупантів — що розповідають мешканці

Мала Рогань. Скріншот відео: kanaldom.tv

Близько третини Харківської області перебувають в окупації, на частини — тривають бойові дії. Є тут й уже звільнені населені пункти. Їхні жителі розповіли про реалії окупації та про те, що залишили росіяни після себе, інформує "Дом".

До села Мала Рогань російські війська увійшли 10 березня 2022 року, 28 березня його звільнили українські військові.

"Увечері вони заїхали. "Відкривайте, ми заїдемо". Нам треба до приміщення заїхати. Я не маю, кажу, таких приміщень — скрізь худоба стоїть. "Все одно ми заїжджатимемо". Я говорю: "Тільки через мій труп". "Зараз зробимо"… Ну, звичайно, у мене потім і ноги підкосилися. Ну, я ще Бучі не бачила", — каже власниця ферми, депутатка сільради Малої Рогані Любов Злобіна.

У селі не обійшлося без зрадника. Вже за тиждень окупанти з'ясували, що Злобіна — депутатка, знали навіть, що в неї висів прапор України.

"Тут у нас був зрадник. Здавав позиції, прямо поряд тут, метрів 400 від нас жив. І коли вони прийшли, я депутат два скликання поспіль, і мені сказали: "Ви депутат?", "Ви Любов Іванівна?", "А де ваш прапор, тут висів?". А я кажу: "Так, висів". А що, я не можу сказати, бо, дійсно, вони вже все знали. Кажу: "Та висів, я ж прийшла не на Червону площу із цим прапором, я у себе в Україні повісила прапор, висів прапор", — переказує жінка.

Окупанти знищили трактори та машини селян, але найстрашніше — вбивали людей.

Ще одне село Харківської області, мешканці якого пережили окупацію, — Кутузівка. Його росіяни захопили першого дня повномасштабного вторгнення — 24 лютого, ЗСУ звільнили Кутузівку 30 квітня.

Один із місцевих жителів каже, що всі окупанти були без розпізнавальних знаків. Припускає, що це були не кадрові військові.

"Хтось свиней годував, хтось п'яним ходив", — говорить про окупантів волонтер, місцевий житель Костянтин.

Жителів Кутузівки окупанти змушували носити білі пов'язки на рукавах. По селу стріляли з танків, Кутузівку зруйновано на 80%. Є загиблі серед мирних мешканців. Нині тут більш-менш спокійно.

Місто Дергачі Харківської області не було в окупації, але зазнає постійних обстрілів з боку армії РФ. 13 травня росіяни знищили будинок культури, де розташовувався гуманітарний штаб.

"Наш гуманітарний центр завжди був перлиною культури, там танцювали діти, були міжнародні концерти, фестивалі, театри. Під час війни ми його використовували як гуманітарний центр, не пов'язаний жодним чином з військовими. Там були засоби гігієни, продукти. Місцеві жителі звідти роздавали гуманітарну допомогу, підтримку. І ворог знищив наш будинок культури ракетою", — розповів голова Дергачівської громади В'ячеслав Задоренко.

Голова громади — уродженець Харківщини, каже, що війна дуже змінила погляди тих його земляків, які раніше ставилися до Росії із теплом.

"Я народився і виріс у Козачій Лопані. Сумно бачити, що наші жителі примусово евакуюються на територію Росії, перебувають під окупацією, без світла, без енергозабезпечення, без зв'язку. За словами місцевих жителів, а також волонтерів, що потрапили до рук російських окупантів, створено штаб на території залізничного вокзалу у Козачій Лопані, там підвальне приміщення, куди спускають людей, де знущаються, катують, б'ють", — розповів Задоренко.

Глава Дергачівської громади мріє про перемогу.

"Знаєте, якщо ми говоримо про перемогу взагалі, це буде, справді, свято зі сльозами на очах. А зараз для мене буде перемогою те, коли я зайду у свій власний двір, у свій будинок і ступлю ногою на свою землю. Тому що Козача Лопань — це останній населений пункт, що межує з Російською Федерацією", — пояснив В'ячеслав Задоренко.

Читайте також: Жителі Харкова повертаються до одного із найбільш постраждалих мікрорайонів міста (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір