Держпідтримка аграріїв — хто може отримати виплати: "Официальный разговор" із Тарасом Висоцьким

Тарас Высоцкий. Фото: Facebook

Агропромисловий комплекс — одна з найрозвиненіших сфер в Україні. Влада затвердила нові програми підтримки фермерів і аграріїв.

Які сфери підтримуватиме держава і хто може розраховувати на держдопомогу — розповів заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Ірина Твердовська.

— Скільки в 2021 році виділено грошей на агропромисловий комплекс?

— У 2021 році в бюджеті передбачено 4,5 млрд грн. Це більше на 15-20%, ніж у попередньому році. У попередньому році було 4 млрд грн.

Якщо подивитися на масштаб сектора, цього недостатньо. Це навіть менше 1% валового продукту сільського господарства. Ми просили 1% валового продукту — 8,5 млрд грн. Але ми оптимісти — добре, що бюджет все одно збільшився. Головне — не роздати більше грошей за тими самими напрямами. Наша мета — дати старт новим напрямам. Ми ці напрями затвердили. Це дуже важливо, що фермери вже на початку сезону чітко розуміють, які пріоритети визначив уряд, де вони можуть розраховувати на підтримку.

— Які це напрями?

— Якщо говорити про ці п’ять нових напрямів, то це, по-перше, агрострахування. Воно вже внесено на розгляд парламенту. Ми сподіваємося, що його затвердять, і вже восени воно почне діяти. Принцип простий — фермер сам обирає будь-яку страхову компанію, у якої є ліцензія, оплачує страховку, а 50% від її вартості держава компенсує наступного місяця. Купили страховку за 1 млн грн — 500 тис. грн отримали через місяць.

Другий важливий напрям — органічне виробництво. Україна — один із головних постачальників органічної продукції в Європейський Союз. Більше виробляє тільки сам Євросоюз. У нас вже є 500 тис. га для вирощування органічної продукції, але ця площа може збільшиться вдвічі. Це користь і для природи, і для навколишнього середовища. Для вирощування такої продукції не використовуються хімічні препарати, добрива тільки органічні, засобів захисту рослин немає. Вартість органічної продукції вища. І фермери отримуватимуть підтримку, якщо вони виробляють сертифіковану органічну продукцію.

— Яку підтримку від держави вони отримають?

— 5 тис. грн за гектар і 5 тис. грн за одну одиницю худоби.

Третій напрям — підтримка зрошення. Фермерам, які інвестуватимуть в зрошення, держава компенсуватиме близько 30% цих інвестицій.

Також ми впровадили підтримку виробництва гречки. Тому що останні роки ми, на жаль, імпортуємо гречку з Казахстану, Російської Федерації, Білорусі. Держава теж виплачуватиме компенсації за кожен гектар. Те ж саме стосується вирощування картоплі. Ці п’ять напрямів уже анонсовані, й фермери й інвестори чітко розуміють, куди вони можуть інвестувати гроші та як держава їх підтримає.

— Чи існує програма підтримки для молодих фермерів?

— Для фермерів до 35 років передбачені різні можливості. По-перше, вони можуть користуватися всіма програмами, які ми назвали: 5 тис. грн за га землі або одиницю худоби. Додатково для них передбачена грантова підтримка. Якщо людині до 35 років і у неї є бізнесідея, вона може прийти в Фонд підтримки фермерів — це державна установа — і сказати, що у неї є ідея, на реалізацію якої необхідна певна сума. Комісія цю ідею розглядає, все прораховується, і якщо видно, що ідея може спрацювати, видається разова допомога на безоплатній основі, як інвестиція, і потім ці люди працюють. Пріоритет з видачі такої допомоги на конкретний проєкт отримують саме молоді фермери до 35 років.

— А як зрозуміти, буде це успішний проєкт чи ні?

— Ми хотіли автоматизувати ці процеси підрахунків, але зробити їх повністю автоматичними неможливо. Тому для розгляду ідей збирається експертна комісія. Велика частина членів комісії — це представники асоціацій. Асоціації фермерів, Асоціації виробників ягід, Асоціації садівників, працівники Фонду підтримки фермерів. Засідання комісії відбуваються онлайн. Члени комісії коментують ідею на основі свого досвіду і ухвалюють колективне рішення.

Прямий ефір