Держбюджет на наступний рік — соціально орієнтований, — радник президента

Олег Устенко. Фото: apostrophe.ua

Проєкт держбюджету на 2022 рік відповідає реальним викликам, які стоять перед Україною. Таку думку у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" висловив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

"З одного боку, економіка показує зростання. Зростання, на мій погляд, непогане. Нехай навіть це зростання ВВП на 5%, але це все одно зростання. Це означає, що наступного року ми маємо перевищити рівень поточного року. А зараз ми перебуваємо на довоєнному рівні — 180 млрд дол. буде наш ВВП за результатом цього року. А це рівень 2013 року. Але зауважте, що зараз ми не отримуємо ВВП з тимчасово окупованих територій — з території Криму, частини Луганської та Донецької областей. Тому в плані обсягу наш ВВП не такий вже й поганий", — уточнив Устенко.

Зниження держбюджету могло бути значно суттєвішим, зазначив він.

"Наступний рік — це рік, коли йде зниження дефіциту держбюджету, він наступного року становитиме близько 3,5% ВВП. І ось це зниження дефіциту держбюджету могло би бути значно істотнішим, якби не той великий тягар боргу (тобто розрахунки за зовнішніми та внутрішніми боргами), які накопичувалися протягом останніх 10 років, які активно виплачувалися цього року та наступного року виплачуватимуться. Так от, якщо б не було цих виплат за внутрішніми та за зовнішніми боргами, то наступного року дефіцит нашого бюджету був би не просто нульовий, а ми б перебували у зоні профіциту", — деталізував радник президента.

Оплата за боргами триває, починаючи з поточного року, і в 2022 році вона буде активною, доповнив він.

Що стосується структури бюджету, то є кілька таких великих констант, які треба було зберігати в тому обсязі, в якому вони були подані, акцентував Устенко.

"Найбільші з фінансування напрями. Сектор безпеки та оборони. Ми ж усе-таки країна, яка перебуває у стані військових дій. І мало не 6% нашого валового внутрішнього продукту (ВВП) йдуть саме на цей сектор. Сектор медицини. Тому що ми живемо у період COVID-пандемії, і фінансувати сектор охорони здоров'я потрібно суттєво. Сектор освіти, науки. Сектор розвитку інфраструктури. Пенсійні та соціальні виплати", — перелічив експерт.

Держбюджет на наступний рік — соціально орієнтований, переконаний радник президента.

"Так, середня заробітна плата в Україні наступного року перебуватиме на рівні 15 258 грн. Але соціальна орієнтованість — це і якість доріг, якими ми з вами їздимо, інфраструктура, якою ми користуємося. Це якість медичного обслуговування, яке ми можемо отримати, й що взагалі ми його можемо отримати. Якість освіти, наша пенсійна система. Тому бюджет, виходячи з тих реалій, які є, на мій погляд, досить прагматично створений", — сказав Устенко.

Необхідно витрачати гроші таким чином, щоби закладати основу для довгострокового економічного зростання.

"І ось ця основа довгострокового економічного зростання, на мій погляд, закладається саме в цьому бюджеті", — резюмував радник президента.

Повна версія інтерв'ю: Держбюджет-2022 і новий транш МВФ: інтерв'ю з Олегом Устенком

Нагадаємо, 20 жовтня парламент підтримав висновки профільного комітету щодо проєкту держбюджету України на 2022 рік. Документ вперше розробляли на основі Бюджетної декларації. Ним передбачено, що наступного року доходи збільшаться майже на 160 млрд грн і становитимуть 1,277 трлн грн. Витрати зростуть майже на 97 млрд грн — до рівня 1,465 трлн грн. Зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) — 3,8%.

Читайте також: Прогнози розвитку економіки та саміт Україна — ЄС: інтерв'ю з радником президента Олегом Устенком

Прямий ефір