Украина наш дом

Горбачов став символом поразки для сучасних росіян і на цьому зіграв Путін, — Мартиненко

Олександр Мартиненко. Фото: kanaldom.tv

Для сучасних громадян Росії перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов став символом поразки. Таку думку сьогодні, 31 серпня, в ефірі марафону на телеканалі FREEДОМ озвучив генеральний директор "Інтерфакс-Україна" Олександр Мартиненко.

"Росіяни насправді, по-перше, інші люди, звичайно, багато в чому. А по-друге, для них Горбачов це людина, яка у нинішній логіці це символ поразки, поразки у холодній війні, поразки… взагалі поразки як такої. Тобто, країни не стало. Це люди вважають, що країна програла, а Росія та Радянський Союз для багатьох, як ми знаємо, у Росії вважають одне й те саме. Тому це справді на цьому грає, зіграв Путін, бо це синдром поразки, що ми програли війну, ми стали згодом бідні. Потім не забуваємо, після того була вже не Горбачова історія, історія Єльцина, але люди… це ж так було, зіставляючи наслідок того, що сталося тоді. Були всі ці 90-ті, вся ця бідність, злидні і таке інше. Це вже інша історія. Але багато в чому для людей це нібито сходиться. Тому я чудово розумію, чому", — сказав він.

Мартиненко порівняв єдиного президента СРСР із царем Миколою II.

"Горбачов насправді стоїть у ряді російської історії, на наш погляд, з Миколою II більшою мірою. Тому що і той, і той насправді хотіли миру. Микола II при цьому вплутався у війну. Але їх об'єднувало те, що це люди справді були більшою мірою... ось ми зараз говоримо про людські якості, тож вони як би більшою мірою люди з людськими якостями, ніж керівники, ніж Микола II імператор, і чим Горбачов президент величезної країни", — вважає він.

Спікер також пояснив роль особистості Горбачова у розвалі радянської системи. За його словами, Горбачов розвалив не СРСР як такий, а однопартійну систему, що знищило ієрархію та викликало розпад СРСР.

"Спершу він не хотів ліквідувати керівну роль партії, потім йому довелося це зробити. Але замість того, що він став першим президентом величезної країни з колосальними повноваженнями. Але в цей момент уже система почала сипатися, оскільки партійний контроль став слабшати. В елітах почався, м'яко кажучи, розбрід і хитання. І тому вся ця конструкція величезна впала. Роль особистості в цьому всьому мені, що це було зумовлено, ціна на нафту та інше. Знаєте, це, звичайно, умовний спосіб, спосіб, якого немає. Що було б, якби Юрій Володимирович Андропов керував, був би молодий і керував би Радянським Союзом ще 20 років? Що було б із країною? Залишилася вона у такому вигляді, якою була? Було б це Китай номер два чи ні, ми ніколи не дізнаємось. А я знаю одне, що, безумовно, особистість людини, яка хочеш, не хочеш, так вийшло, вона розвалила цю партійну систему, на якій трималася країна, і далі вона вже почала падати без її бажання. Все впало, впала система ієрархій, впав порядок, що існував тоді в лапках порядок, тому що це насправді був бардак. Але звалилася вся система, система кар'єр, ну все. І це вже були уламки. Кінець 80-х це вже були уламки, на яких намагалося щось вибудувати, але він намагався щось побудувати нове усі ці оновлені спілки. Але це вже було зупинити, відверто кажучи, навіть тоді, я пам'ятаю, ми дивилися на це все, це було дуже жалюгідне видовище", — висловив думку Олександр Мартиненко.

Читайте також: Помер Михайло Горбачов — досягнення та провали єдиного президента СРСР (ВІДЕО)

Прямий ефір