Рік відродження економіки: про наслідки пандемії для світу та України говоримо з Олегом Устенком

Ілюстративне фото: china.org.cn

Економічний спад, спричинений пандемією COVID-19, та інноваційні підходи до його подолання — на порядку денному Катарського міжнародного економічного форуму "Нові перспективи майбутнього", який відбувся 21-23 червня. Через коронавірусні обмеження зустріч відбувалася у форматі відеоконференції. Організатором форуму виступило агентство Bloomberg. Лідери країн, керівники міжнародних організацій, особи, які ухвалюють рішення в галузі фінансів, технологій, енергетики та освіти, обговорили перспективи розвитку світової економіки.

Які наслідки пандемії для світової та української економіки — ситуацію аналізують журналісти програми "На самом деле: мир" телеканалу "Дом" і радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Об'єднатися заради майбутнього

Через вплив пандемії економічні та фінансові перспективи всіх країн мають неоптимістичний вигляд. Про це заявив емір Катару Тамім бен Хамад Аль Тані, наголосивши, що розвинені держави повинні зміцнити співпрацю, особливо у сферах придбання вакцин і ліквідації наслідків пандемії.

"Прагнення до придбання більшого обсягу вакцин, ніж необхідно, тільки заважає зусиллям міжнародної спільноти з боротьби з епідемією, а також процесу зростання в країнах, що розвиваються, та бідних країнах. Я закликаю всі держави світу, особливо розвинені, зміцнювати співпрацю в межах міжнародного порядку, об'єднувати зусилля, брати на себе відповідальність і розподіляти вакцини справедливо та всебічно, щоб створити глобальну інтегровану соціально-економічну систему", — говорить емір Катару.

Значна кількість бідних країн, які отримують вакцини від коронавірусу за глобальною програмою COVAX, не мають достатніх надходжень доз, щоб продовжити імунізацію від COVID-19.

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) Тедрос Аданом Гебреїсус розповів про важкі наслідки, які в зв'язку з пандемією переживає Африка.

"Донедавна Африка не бачила таких масштабів руйнувань від COVID-19. Там спостерігається різке зростання захворюваності, й стикається вона з цим без вакцин. На цей момент Африці було надано всього 40 млн доз вакцин, що становить менше 4% населення континенту. Щоб покласти край пандемії, Світова організація торгівлі поставила за мету сприяти вакцинації 10% населення до вересня, не менше 40% до кінця цього року і не менше 70% до червня наступного року", — акцентує гендиректор ВООЗ.

США поділилися вдалим досвідом боротьби з пандемією. З приходом нової адміністрації президента Джо Байдена Білому дому вдалося не тільки зменшити кількість випадків інфікування COVID-19 на 90%, але й знизити кількість летальних випадків на 85%. Вашингтон висловив готовність допомагати не тільки своїм громадянам, але й жителям інших держав.

"Минулого тижня США оголосили про надання 500 млн доз вакцини Pfizer 100 країнам з низьким рівнем доходу. Звісно, зробили ми це без жодних умов. Єдине, чого ми хочемо, це допомогти врятувати життя людей. Ми закликаємо наших партнерів чинити так само. На саміті "Великої сімки" всі країни мобілізувалися і тепер спільно зможуть виділити 1 млрд доз вакцин світу. У наших планах також збільшення виробничих потужностей", — заявляє заступник радника президента США з нацбезпеки Даліп Сінгх.

Обговорили на зустрічі й глобальні екологічні питання. На початку року Велиа Британія взяла на себе зобов'язання захистити 30% планети й океану до кінця десятиліття, а також виділити щонайменше 3 млрд фунтів на підтримку природи та біорізноманіття.

"Настав час порвати з минулим і відродити світову економіку таким чином, щоб захистити планету й виконати наші зобов'язання перед майбутніми поколіннями, інвестуючи в нову інфраструктуру та заохочуючи інновації. Ми можемо створювати робочі місця та підвищувати рівень, щоб ніхто не залишився позаду й не було протиріччя між досягненням цієї мети та захистом нашої планети. Всього 10 років тому близько 40% нашої електроенергії вироблялося з вугілля. Ми прагнемо повністю відмовитися від вугілля до 2024 року", — зазначає прем'єрміністр Великої Британії Борис Джонсон.

Економічну ситуацію в світі можуть поліпшити реформи, впевнений президент Вірменії Армен Саркісян.

"У нас є потенціал стати IT-країною. Але перед цим, я вважаю, необхідно змінити Конституцію Вірменії, повернути президентську систему правління, оскільки чинна Конституція не дозволяє створити збалансовану систему державного управління. Ми повинні почати реформи, зосередивши увагу на майбутньому, нових технологіях, штучному інтелекті, біотехнологіях, відкривши наші двері для діаспори, використовуючи тих, хто отримав освіту та досліджував по всьому світу, щоб прийти та зробити свій внесок у розвиток науки та технологій у Вірменії, бізнесу, а також політики", — переконаний президент Вірменії.

Тим часом Катар підготує 1 млн доз вакцини від коронавірусу для вболівальників Чемпіонату світу з футболу, який відбудеться наступного року, на випадок, якщо вони не встигнуть зробити щеплення вдома. Відвідати Чемпіонат зможуть тільки ті, хто вакцинувався. Таким чином влада хоче захистити здоров'я не тільки гостей, а й жителів країни. Держава отримала право проводити світову першість ще в 2010 році. Попри наслідки пандемії, до цієї події в країні планують побудувати 7 стадіонів, новий аеропорт, дороги, готелі та ціле нове місто Лусаїл, де й відбудеться фінал світової першості.

Зростання української економіки

Про прогнози виходу світової та української економіки з кризи, спровокованої пандемією, у програмі "На самом деле: мир" говорить радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— Як ви вважаєте, чого чекати від світової економіки після завершення пандемії?

— У базовому сценарії ми з вами маємо право очікувати, що завжди після спадів йдуть відродження. І я б очікував, що поточний 2021 рік — це вже рік відродження. Є більш ніж позитивні прогнози, які показують, що світова економіка одужує, йтиме на збільшення.

Зростання світової економіки цього року очікується досить значне. Навіть більше буде в 2022 і 2023 роках. І це вже не ситуація минулого року. У 2020 році світова економіка показала падіння на 4%. І воно було б набагато серйознішим, якби не Китай. Китай, обсяг економіки якого становить фактично 15% світової економіки, показав (один із небагатьох) зростання у 2% торік. І ось ці 2% зростання дали можливість підтримати всю світову економічну систему.

Крім Китаю, показали зростання минулого року ще Туреччина та Єгипет, як це не дивно. Ось три економіки, що не впали. Всі інші показували падіння.

Українська економіка впала минулого року на 4%, фактично повторивши траєкторію падіння світової економіки. Але справедливості заради треба сказати, що ми падали менше, ніж європейська економіка — Іспанія, Італія, Велика Британія, які показували рекордні рівні падіння. Іспанія впала так глибоко, як ніколи не падала після закінчення Другої світової війни.

Загалом цей рік — рік відродження. Наступного року зростання теж буде суттєвим. Світові ринки вже показують зростання.

Олег Устенко на зв'язку зі студією телеканалу "Дом"

Україна — експортнозалежна економіка. Серед важливих статей нашого експорту — продукція сільського господарства та металургійної галузі. За ними не просто збільшилися, а зметнулися ціни. Це й погано, й добре. Добре, тому що це підтримує наш економічний ріст.

Кажуть, що українська економіка цього року зросте на 4,5%, у реальності вона може показати більш активне зростання. І ось чому прогноз щодо української економіки на цей рік варіює від 3,5% зростання і до 5,5% зростання. Багато чого залежатиме від того, як розвиватиметься й у нас ситуація.

— Говорячи про світову економіку, ви згадали Китай. Як ви вважаєте, як змінюватимуться торгові відносини двох наддержав — Китаю та США?

— Ви абсолютно праві, коли говорите саме "двох наддержав". Це видно й за обсягами їх економік. Наприклад, економіка Китаю — це близько 15 трлн дол., економіка США — близько 20 трлн дол. Вони контролюють значну частку світової економіки.

Коли є такі економічні гіганти, між ними можуть виникати не просто комунікаційні складності, але й складності, які обумовлюють необхідність підтримувати свої лідерські позиції для кожної країни.

У Китаю зростання за останні 40 років фактично щороку — не менше, ніж на 6% ВВП. Вони розв’язали багато своїх економічних завдань. Це передусім питання, пов'язані з боротьбою з бідністю, з розвитком власної інфраструктури. Але вони конкурують з США — з другим гігантом.

І це вже не період 2011-2012 років, коли Китай потіснив із другої сходинки Японію, зайняв друге місце після США. Японію відсунув на третє місце й продовжує активно зростати. Прогнози показують, що, якщо така динаміка зростання зберігатиметься, ми скоро побачимо, що Китай став за обсягом світової економіки №1.

Але зовсім несподіваним є те, що у них виникають ось ці торгові питання з США. Торгові проблеми, які є й у США, і в Китаю, — давні. За президентства Обами Штати говорили, що Китай штучно занижує курс юаня, і слабший юань дає можливість завойовувати світові ринки, отримувати додаткові конкурентні переваги. Але ця риторика вже пішла у минуле.

І з'явилася нова риторика вже за президента Трампа і триває за президента Байдена — про те, що вони повинні знайти паритет. Китайці повинні знайти паритет у зовнішній торгівлі з усім світом і з США насамперед. Я би припустив, що подібна торгова напруга в цій точці залишатиметься ще тривалий період часу. Бо надто вже багато кинуто на гральний стіл, занадто багато можуть виграти та втратити.

Прямий ефір