Головні заяви та рішення президента Зеленського на цьому тижні — коментарі експертів (ВІДЕО)

Всесвітній економічний форум 2022. Фото: president.gov.ua

Цього тижня президент України Володимир Зеленський обговорював низку важливих для всього світу питань. Зокрема, посилення санкцій проти Росії, нові гарантії безпеки та подолання продовольчої кризи. Про головні заяви та рішення глави Української держави розповідає "Дом".

Так, президент України закликав країни Заходу ввести проти РФ такі санкції, які ще десятиліттями працюватимуть на підтримку миру — якнайшвидше запровадити ембарго на нафту з Росії, а також блокувати всі російські банки та відмовитися від IT-сектору. Про це він заявив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, з якого для Володимира Зеленського і розпочався цей тиждень.

"Не чекайте на фатальні постріли, не чекайте на застосування Росією спеціальної зброї, хімічної, біологічної, ядерної, не дай боже. Не створюйте в агресора ілюзій, ніби світ недостатньо чинить спротив. Захищайте одразу по максимуму свободу та нормальний порядок у світі", — сказав він.

Український лідер на форумі запропонував створити новий формат гарантій безпеки — глобальну структуру United24, яка зможе за добу надати підтримку будь-якій країні, яка зазнала збройного нападу, або зіткнулася зі стихійним лихом або, наприклад, епідемією. Експерти-міжнародники також кажуть про необхідність глобальних реформ. Оскільки в тій же ООН, наприклад, немає механізму, який би зробив її рішення обов'язковими для виконання.

"Немає механізму, який би змусив або тримав би, скажімо так, занесену сокиру, чи що, над іншими націями, якщо вони порушують, виходять за межі загальних правил, які ведуть до тяжких наслідків і призводять до зростання тих самих політичних ризиків, до катастроф ведуть, які змушена розв’язувати ця міжнародна структура, то природно, у неї має бути механізм забезпечення такий, зокрема й силовий", — каже дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

У Давосі Зеленський також закликав світ зробити все можливе для відновлення продовольчої безпеки. Але разом із цим не торгувати зерном, вкраденим Росією в Україні.

"Президент тут чітко дав зрозуміти, що ми готові, робімо коридор, продаваймо це зерно. За Україною точно справа не стане, але Росія заважає, Росія готова вбивати десятки мільйонів людей голодом, аби лише шантажувати чи зняти з себе санкції, продовжуючи окупацію України", — коментує директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк.

А під час конференції в Українському домі в Давосі президент України попросив Захід якнайшвидше передати сучасне озброєння для протистояння російській агресії, щоб не зазнавати стільки людських втрат.

"Нам потрібна потужна зброя, яка дозволить не втрачати стільки людей. Тому що іноді у нас люди воюють проти техніки. У них у 20 разів більше техніки. Зараз на Донбасі у нас один до двадцяти. Уявіть собі, які у нас люди, які міцні наші воїни, який у нас народ!" — звернувся Зеленський.

Після того, як вдасться звільнити території, захоплені росіянами від 24 лютого, Україна планує розпочати перемовини з РФ щодо повернення окупованих районів частини Донбасу та
АР Крим.

"Щоб ми дійшли як мінімум до 24 лютого. А потім ще раз пропонуємо сідати за стіл перемовин і домовлятися про мир, припинення війни та повернення наших територій", — заявив Зеленський в інтерв'ю японському мовнику NHK.

Відповів президент і тим, хто пропонує Україні віддати частину територій заради миру. Зокрема, розкритикував колишнього держсекретаря США Генрі Кісінджера та прокоментував статті західних ЗМІ про можливі поступки Росії.

"За всіма цими геополітичними роздумами тих, хто радить Україні щось віддати Росії, "великі геополітики" завжди не хочуть бачити мільйони українців, які живуть на території, яку вони пропонують обміняти на ілюзію миру. Потрібно завжди бачити людей і пам'ятати, що цінності — це не просто слово", — сказав Зеленський.

"Зараз Росія намагається свої ниточки, які тримали на вторині, підняти і почати за них смикати. Тому ось те, що з'являється і в The New York Times, і виступ пана Кісінджера є не що інше, як спроби дати сумніви, що зараз і колективний Захід, і Україна на правильному шляху", — вважає виконавчий директор Ради зовнішньої політики "Українська призма" Геннадій Максак.

Про озброєння наприкінці тижня Володимир Зеленський знову говорив із головою фінського уряду Санною Марін, яка відвідала Київ. Також президент поговорив телефоном із прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном. Обговорили посилення оборонної підтримки України, постачання палива та активізацію роботи над гарантіями безпеки.

"Оскільки ми зараз, на цей момент, не є членом НАТО і не можемо розраховувати на конкретну допомогу з боку НАТО, то нам потрібні якісь конкретні гарантії безпеки, щоб подібна агресія більше ніколи не повторилася. Ми очікуємо на гарантії від великих держав Заходу — США, Великої Британії. До того ж це мають бути конкретні гарантії, а не абстрактні декларації, як у тому самому Будапештському меморандумі", — коментує експерт з міжнародної політики, доцент Київського національного університету ім. Т. Шевченка Петро Олещук.

Крім того, президент України встиг підтримати петицію про запровадження візового режиму для громадян РФ та підписав закон про конфіскацію активів усіх, хто підтримує війну.

Читайте також: Війна в Україні — у центрі уваги: що обговорювали на економічному форумі у Давосі та підсумки (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, сьогодні можна спостерігати позицію європейської єдності у протистоянні агресивній політиці Росії. Але все одно РФ розглядається ними як партнер. На цьому ґрунті і виникає риторика на кшталт "головне — мир", "зберегти обличчя Путіна".

Медіа-партнери
Прямий ефір