Гнучкість в регулюванні та захист прав працівників: перспективи оновлення трудового законодавства обговорили на форумі "Україна 30" (ВІДЕО)

Второй день форума "Украина 30. Трудовые ресурсы". Фото: ukraine30.com

Тема лібералізації трудового законодавства стала головною під час другого дня форуму "Україна 30. Трудові ресурси", який відбувався у Києві 21 липня. Україна рухається в бік більшої свободи для роботодавців і працівників, широкого цінового діапазону варіантів працевлаштування та знищення непотрібної бюрократії. У той же час проблеми ще залишаються, адже регулювання все ще засноване на радянському законодавстві, прийнятому півстоліття назад, повідомляє телеканал "Дом".

Знайти баланс між захистом прав працівників і гнучкістю, яка необхідна в сучасному світі — це головне завдання під час розробки нового законодавства у сфері трудових відносин. З цим згодні і експерти, і представники влади. Велика проблема зараз — застарілі норми, які дісталися нам з радянських часів і планової економіки.

"245-а стаття Кодексу законів про працю говорить про те, що "трудовий колектив має право на управління підприємством". Це зрозуміло, коли за станом на 1971 рік таке приймалося регулювання. Якщо сьогодні іноземний інвестор буквально і дослівно перекладе положення цієї статті, у нього логічно виникатиме запитання: "Якщо трудовий колектив керуватиме підприємством, що мені робити там?" Регулювання, що міститься в Кодексі, не відповідає вимогам часу, тому що не має достатньої гнучкості", — зазначив під час виступу на форумі заступник голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.

На думку економістів, відмова від жорсткого регулювання допоможе вивести бізнес з тіні. Адже зараз багато роботодавців влаштовують людей неофіційно не тільки, щоб ухилитися від податків, але і щоб не зв'язуватися з бюрократією.

"Наслідки тіньового ринку праці зрозумілі. Перше — це незахищеність і компаній, і людей. Що дає нам виведення цієї групи людей з тіні? Це перш за все можливість бізнесу показати себе повністю. Це означає поліпшення його доступу до кредитування", — пояснив президент Київської школи економіки, позаштатний радник керівника ОП з економічних питань Тимофій Милованов.

Україна вже зважилася на експериментальний проєкт, який пропонує гнучкий підхід у варіантах оформлення співробітників в IT-індустрії. Верховна Рада у другому читанні прийняла законопроєкт про "Дія City".

Однак експерти зазначають, що повністю відмовитися від держрегулювання не можна, адже завжди залишаються ризики для співробітників, і рішення конфліктних ситуацій має лягає на державу.

"Кожна людина, яка йде працювати, домовляється з роботодавцем: давай ти заплатиш мені таку-то суму. Потім виникають суперечки, і сума не виплачується, не надається відпустка. Завтра приходиш — збирай речі і йди. Тобто, існує певний набір умов, які вже в світі визнані. Навіщо винаходити колесо, якщо воно вже є й ефективно працює?", — говорить Ігор Дегнера.

Важливим напрямком учасники форуму називають перехід на цифрові документи. Головний крок уже зроблено — в Україні запустили електронні трудові книжки. Повністю від паперового варіанту відмовляться через п'ять років.

"Є проєкти, які стосуються саме безпаперових трудових відносин: отримання дозволів, ліцензій. Коли ми йдемо шляхом цифрової трансформації, ми не просто оцифровуємо бюрократію. Ми міняємо сам процес, забираємо з нього зайве, і вже завдяки цьому з'являється велика економія часу, ресурсів не тільки держави, а й громадянина, бізнесу і так далі", — наголошує директор директорату цифровізації Міністерства цифрової трансформації України Вадим Бортник.

Кілька варіантів законопроєктів про трудові відносини вже передали на розгляд до Верховної Ради. Їх зможуть прийняти на наступній парламентській сесії.

Читайте також: Українці їдуть за кордон не тільки через високі зарплати, — представник НАН України

Нагадаємо, 20 липня на форумі "Україна 30. Трудові ресурси" обговорили ринок праці в Україні та способи запобігти відтоку трудових ресурсів за кордон.

Медіа-партнери
Прямий ефір