Німеччина напередодні відходу Меркель: інтерв'ю з експертом Українського інституту майбутнього Андреасом Умландом

Ангела Меркель. Фото: stolitsa.ee

У Німеччині почався великий виборний рік. Так називають серію з шести виборів до регіональних парламентів — ландтагів. ФРН належить вибрати не тільки новий склад Бундестагу, але і визначитися, хто очолить державу на найближчі чотири роки. Цієї осені на країну чекають і загальні парламентські вибори. Ангела Меркель, яка очолює уряд протягом 16 років, не має наміру знову балотуватися на пост канцлера.

14 березня в Німеччині відбулися регіональні вибори в двох федеральних землях — Рейнланд-Пфальц і Баден-Вюртемберг. Південно-західні німецькі землі стали першими з шести, які обрали свій регіональний законодавчий орган у цьому році. Вибори в федеральних землях важливі з двох причин:

  • вони слугують індикатором популярності федерального уряду, зокрема його голови;
  • від їхніх підсумків безпосередньо залежить склад Бундесрату — палати, в якій засідають представники земельних влад.

На виборах до ландтагу Баден-Вюртемберг, відомого своїм автопромом, перемагає партія "Зелені". Проголосували за неї 32,6% виборців. Це найвищий результат партії в історії регіону. Очолює її 72-річний Вінфрід Кречман, чинний прем'єрміністр землі. На посаді він перебуває вже протягом 10 років. Згідно з соціологічними опитуваннями, його роботою задоволені 67% місцевих жителів. Зростання популярності партії обумовлено її програмою з боротьби зі зміною клімату. А німців зараз як ніколи хвилює стан навколишнього середовища.

У Рейнланд-Пфальц — центрі виноробної промисловості Німеччини — місце прем'єрміністра зберегла 60-річна Малу Драйер. Цю посаду вона займає з 2013 року. Її Соціал-демократична партія отримала 35,7% голосів.

Тим часом урядуща партія Ангели Меркель Християнсько-демократичний союз (ХДС) займає друге місце на парламентських виборах із двох федеральних земель. В обох випадках партія показує найгірший для себе результат у цих регіонах за всю історію. Свій голос за неї віддали майже 25% виборців обох земель. На репутації ХДС позначаються повільні темпи вакцинації. Місцеві жителі також обурюються через обмеження, пов'язані з пандемією коронавірусу. А представники бізнесу незадоволені урядовою коаліцією через затримки з виплатою допомоги.

Невдача партії ХДС поставила під сумнів як висунення в канцлери нового лідера консерваторів Арміна Лашета, так і їхні шанси залишитися при владі після виборів до Бундестагу. Голова ХДС закликав однопартійців об'єднати зусилля перед майбутніми виборами.

Таким чином, підсумки цих виборів можуть позначитися на боротьбі за пост канцлера ФРН. Федеральні ж вибори з обрання національного парламенту і, відповідно, нового канцлера відбудуться 26 вересня.

Про нинішню розстановку сил у політикумі Німеччини і що чекатиме з відходом Меркель країну та Євросоюз — у програмі "На самом деле: Мир" телеканалу "Дом" аналізує старший експерт Українського інституту майбутнього Андреас Умланд.

Ведуча програми — Анна Нитченко.

Андреас Умланд і Анна Нитченко

— З відходом Меркель що кардинально змінюється для Німеччини?

— Її відхід завершує якусь еру сучасної німецької історії. Вона — перша канцлер-жінка, вона залишає після себе велику спадщину. Ангела Меркель інтенсивно займалася міжнародними відносинами, зокрема українським напрямом. І хто б не був після неї канцлером (а це, ймовірніше, буде чоловік), йому буде важко заповнити цю прогалину.

Але загалом, я думаю, зовнішня політика Німеччини залишиться в тому ж самому руслі, в якому вона була при Меркель.

— З приходом нового лідера ФРН, як перерозподіляться сили в Європі? Що може змінитися в політиці Євросоюзу?

— Справа в тому, що всі головні партії Німеччини — центристські, демократичні — орієнтовані на європейську інтеграцію. Тому щодо Євросоюзу з боку Німеччини, думаю, мало що зміниться. Німеччина і далі буде відігравати провідну роль в ЄС.

Особливо після виходу з Європейського Союзу Великобританії виходить, що Німеччина в зв'язці з Францією будуть і далі домінантою силою в ЄС, навіть без Меркель.

— Ви сказали, що новому лідеру ФРН буде складно після Меркель. У чому основні труднощі?

— Меркель побудувала для себе дуже високий статус у міжнародній політиці. І коли Дональд Трамп був президентом США, навіть вважалося, що Меркель є нібито лідером вільного світу. Оскільки вона була найбільш авторитетною. І, звичайно, новий канцлер буде починати начебто з нуля, тому йому буде важко, так би мовити, заповнити все своєю персоною. Через якийсь час це трапиться, але передусім, звичайно, буде відчуватися ця прогалина.

— На цих перших етапах не втратить Німеччина свій авторитет?

— Не думаю, тому що подібні зміни в лідерстві часто трапляються. Було щось схоже, коли Обама пішов після восьми років правління. Тому ситуація не настільки вже незвична. А Німеччина все-таки залишається найбільшою економікою Європи. Думаю, вона і далі буде відігравати схожу роль.

— Яких чекати змін або розвитків відносин між Німеччиною та Україною?

— Це поки важко сказати, тому що тут дійсно може відіграти якусь роль саме персона нового канцлера. Нинішня німецька політика ФРН щодо України якоюсь мірою була частиною загальної політики Меркель. Вона дуже цікавилася Україною. Можливо, вона не завжди чинила щодо України так, як цього хотілося б Києву. Але у неї був дуже високий інтерес до України. І як це буде з новим канцлером — поки важко сказати.

Але є можлива хороша перспектива для України: в наступному уряді Німеччини з імовірністю понад 50% частиною нового коаліційного уряду буде Зелена партія. А вона є досить проукраїнською партією. Це єдина партія, яка однозначно виступає проти "Північного потоку-2". І в інших відносинах Зелена партія є, напевно, найбільш проукраїнською партією в Німеччині.

— Який найгірший розклад може бути при зміні політичної системи в Німеччині для України?

— Важко сказати. Напевно, якби продовжилася сьогоднішня коаліція. Тому що соціал-демократи, скажімо, наполягають на "Північному потоці-2". У Християнсько-демократичному союзі теж поки більшість на користь "Північного потоку-2", але є частина політичного істеблішменту цієї партії, яка виступає проти будівництва цього газопроводу.

Зараз ще важко сказати, якою саме буде нова коаліція, тому що зараз виходить так, що християн-демократи сильно втратили народну підтримку, вона зараз нижче за 30% — це низький для них показник. І зараз багато варіантів відкриваються. І можуть бути коаліції найрізноманітніші.

— А чим буде займатися сама пані Меркель? Вона готова повністю піти з політики?

— Точно не знаю. Але періодично ставили запитання: чи готова вона перейти на інший політичний пост, скажімо, на рівні Європейського союзу, ООН або десь іще. Але наскільки мені відомо, пані Меркель поки не давала якісь однозначні сигнали. Можливо, вона просто стане пенсіонеркою або буде, скажімо, більше ангажована в публічній, в культурній сфері.

Моє враження, що вона все-таки хоче закінчити свою політичну кар'єру. Хоча я припускаю, що вона перейде, можливо, до якоїсь міжнародної організації.

Медіа-партнери
Прямий ефір