Формат 70/30, муніципальні і власні квартири: як вирішують житлове питання переселенців у Краматорську

Ілюстративне фото: 12kanal.com

Вже понад сім років житлова проблема для більшості переселенців залишається актуальною. У Краматорську впроваджують одразу кілька програм, які підтримують український уряд, німецький банк розвитку KfW, місцева влада. Люди зможуть мати як власні квадратні метри, так і довгостроково їх орендувати. Про це у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом" розповів радник із питань внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Донецькій області Олександр Ворошков.

"Гарна можливість для жителів Краматорська — тимчасове житло, це поняття є в поточному законодавстві. У нього постановами Кабміну додана можливість отримання саме для ВПЛ такого житла. Ця постанова 70/30, як її в народі називають, де 70% фінансування здійснюється за рахунок субвенції з держбюджету, 30% виділяє місцеве самоврядування, купуються квартири на вторинному ринку і формується житлова черга з числа переселенців, подаються документи, і люди отримують ось таке житло", — розповів Ворошков.

Він зазначив, що не всі міста йдуть на це, оскільки, за словами радника, це житло для найнезахищеніщих категорій населення.

Для людей, які працюють, самі себе забезпечують і ніколи не підпадали під жодну програму гуманітарної допомоги в Краматорську теж знайшли рішення.

Одне з них — "Доступне житло". Це довготривала оренда, так зване муніципальне житло.

"Це є в європейській практиці, у тій же Німеччині, коли у всіх містах є таке житло і люди просто орендують його на довгостроковій основі. Близько 80% людей живуть в такому житлі. Вони не купують квартири чи будинки, це довгострокове рішення на багато років. Не потрібно боятися , що тобі через 5 днів, 5 місяців подзвонять і скажуть: "Даруйте, ми продали квартиру", — пояснив Ворошков.

Він також звернув увагу, що орендна плата буде невисокою. А друга велика перевага — це буде нове житло з енергозберігаючими технологіями. І є впевненість, що комунальні платежі будуть набагато меншими.

"Третє — колеги працюють зараз над тим, щоб внести зміни до законодавства, аби була оренда з подальшим викупом. Щоб людина могла збирати гроші і потім викупити цю квартиру", — уточнив Ворошков.

Також у Краматорську і Сєвєродонецьку за допомогою німецьких партнерів, німецького банку розвитку KfW, через Міжнародну організацію з міграції, впроваджується пілотний проєкт будівництва житла.

"Уже є виділене місце, ведеться робота над проєктом. Дуже багато бюрократичних нюансів. Але, найголовніше, проведено дослідження, визначені потреби ВПО на житло", — розповів радник.

Повна версія інтерв'ю: Перспективи доступного житла для переселенців: "Официальный разговор" з Олександром Ворошковим

Нагадаємо, у Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій схвалили заявки органів місцевого самоврядування на придбання житла для внутрішньо переміщених осіб. Буде куплено 65 житлових об'єктів на суму 22 млн грн. 

Прямий ефір