Фокус — на медицині та соцпрограмах: що ще передбачено у держбюджеті-2022 (ВІДЕО)

ВРУ. Фото: sluga-narodu.com

Верховна Рада затвердила у другому читанні та загалом головний фінансовий документ країни на 2022 рік. Держава планує підтримувати соціальні проєкти та розвивати економіку наступного року, інформує "Дом".

Між першим та другим читанням фінансування багатьох напрямів значно збільшили. 2 млрд грн направили на підвищення зарплат медпрацівникам, 3 млрд – на боротьбу з економічними наслідками коронавірусу, додаткові 3,7 млрд — на оборонну сферу.

У профільному комітеті кажуть: щоби доопрацювати документ, засідали майже всю ніч напередодні голосування. Під час перегляду показників держбюджету фокусувалися на медицині та соціальних програмах.

"З 1 січня 2022 року надаємо гідну заробітну плату медичним працівникам. Додатково було направлено 300 млн на Національний інститут раку. Ми забезпечимо чергу військовослужбовців, які перебували в АТО. Ми забезпечуємо їх житлом, і люди, які захищали нашу країну, мають право отримати своє житло", — розповіла голова підкомітету ВР з питань видатків держбюджету Леся Забуранна.

Додаткові витрати змогли включити до бюджету завдяки збільшенню очікуваних доходів. За прогнозом Міністерства фінансів, до казни у 2022 році надійде 1 трлн 322 млрд грн.

"Понад 50% надходжень загального фонду держбюджету планується отримати коштом ПДВ. Це плюс 72,5 млрд грн. Ми послідовно продовжуємо заходи щодо мінімізації схем ухилення від ПДВ", — повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.

Також у дохідну частину вже встигли вписати надходження від нового податкового закону — його ухвалили у вівторок, 30 листопада. А ще на оптимістичні очікування вплинув позитивний макропрогноз наступного року.

"У нас має зрости номінальний ВВП, і від номінального ВВП розраховується дохідна база. Це перше. Друге — це 5600. Ви знаєте, 18 млрд, які додалися", — пояснив голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.

Представники опозиційних фракцій кажуть: навіть попри зростання доходів, Україна не може собі дозволити витрачати так багато. Адже дефіцит бюджету лишається високим.

"Це 189 млрд, які ми повинні запозичити. Якщо держава хоче не позичати, їй потрібно більше заробляти. Наприклад, запитати у нашої податкової міліції, яка вже стала частиною Бюро економічної безпеки, яким чином у нас досі нелегальний ринок тютюну існує, або палива, або алкоголю. Це 30 млрд, які можна знайти дуже просто", — сказав народний депутат, голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Розкритикували в опозиції й недостатнє фінансування деяких соціально важливих проєктів. Наприклад, субсидій на комуналку.

"Бюджет передбачає на 2022 рік 39 млрд на субсидії. Якщо ми розуміємо, що зараз подорожчали енергоносії, то очевидно, що кількість коштів на субсидії має бути збільшено. Я прогнозую як перший заступник голови Бюджетного комітету, що у вересні наступного року Верховна Рада буде змушена підвищувати бодай додатково на 15-20 млрд грн субсидії", — зазначив народний депутат, фракція "Батьківщина" Іван Крулько.

У Бюджетному комітеті підтверджують, що важливі програми завжди можна дофінансувати. Наприклад, як це зробили сьогодні. Народні депутати внесли зміни до держбюджету на 2021 рік, щоб забезпечити виплати по 1000 грн вакцинованим українцям та завершити кілька інфраструктурних проєктів до кінця року.

Нагадаємо, сьогодні, 2 грудня, Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроєкт № 6000 про державний бюджет на 2022 рік. Документ підтримали 268 народних депутатів.

Читайте також: Підсумки 2 грудня: ухвалення бюджету-2022, питання Криму на міністеріалі ОБСЄ та закриття кордонів через "омікрон" (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір