Фінансова грамотність у головних термінах: пояснює експертка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Чи відрізняється відсоток на депозит від дивідендів, що таке магія складного відсотка, чи можна заробити на військових облігаціях? Українці дедалі частіше цікавляться темою розвитку особистих фінансів, але багатьох відлякують незрозумілі терміни. Вивчати нові поняття у "Ранку Вдома" допомагає експертка, засновниця школи фінансів, інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Більшість товарів та послуг значно подорожчали. Експерти називають це інфляцією, але не всі українці до кінця розуміють, що це за поняття. Що таке інфляція?

— Інфляція — це важливий термін і стосується він кожного. Фактично це подорожчання послуг або товарів, якими всі користуються. Часто ще кажуть, що це знецінення гривні. Втім, нічого страшного не стається. Таке відбувається не лише з гривнею, а й з іншими валютами. Попри інфляцію ми можемо інвестувати, купувати цінні папери, облігації. Якщо ж повертатись до інфляції, то зараз вона офіційно становить 26,6 % річних.

Часто ми зараз можемо чути ще й про диверсифікацію. Що це за поняття?

— Це розподіл активів. Наприклад, у людини є одна тисяча доларів і вона поклала цю суму на депозит.  Це не буде диверсифікацією. Якщо поділити цю суму, наприклад, частково на депозит, частково на цінні закордонні папери, або військові облігації, то це вже диверсифікація. Тобто тисячу доларів можна розподілити на різні частини й перестрахуватись, бо раптом з якимось з цих інструментів щось трапиться. Наприклад, пропаде депозит, бо банк збанкрутує. Тоді ми зможемо бодай частину суми зберегти.

Навіщо взагалі диверсифікувати гроші, якщо їх просто можна залишити собі?

— Ми повинні мати готівку при собі, певну суму, але тримати весь капітал під матрацом — ризиковано. Та й не вигідно. Якщо треба виїхати за кордон, то ти не можеш велику суму з собою взяти, а якщо ці гроші будуть на депозиті чи просто на рахунку у банку, то ти матимеш доступ до них з будь-якої точки світу. Якщо ви вкладали кошти у закордонні цінні папери, то перебуваючи за кордоном зможете отримати дивіденди.

Якщо купувати військові облігації, то можливо заробити?

— Можна заробити мінімальну якусь суму. На облігаціях багато не заробиш, але допоможеш своїй країні.

— Вкладники часто стикаються з поняттям ліквідності. Що це таке?

— Ліквідність — це можливість в будь-який момент мати доступ до грошей. Наприклад, ви інвестували в нерухомість і хочете продати квартиру чи будинок. Під час війни цей варіант неліквідний, бо ви не зможете швидко продати нерухомість. Натомість рахунок в банку, з якого в будь-який момент можна зняти готівку, ліквідний. Тобто, чим швидший доступ до власних грошей я маю, тим більше ліквідність. Інструменти з високою ліквідністю вигідні для того, щоб інвестувати власні гроші.

— Чим відрізняються відсотки від дивідендів?

— Це нарахування якихось додаткових грошей на ту суму, яку ви вклали. Тобто фактично це не грає ролі для людини, бо в обох випадках вона примножує свої кошти. Треба розуміти, коли ви поклали гроші на депозит, то вам нараховуються відсотки. Дивіденди — це інша історія. Бо ти ніколи не знаєш конкретної суми, яку ти, як акціонер, заробив. Наприклад, коли ми інвестуємо в закордонні цінні папери, то не знаємо яку суму дивідендів отримаємо. Вона не є фіксованою. Ось в чому різниця.

Якщо говорити про збереження коштів, то існує поняття "складний відсоток". Чим такий відсоток відрізняється від звичайного?

— Якщо сума вкладу залишається такою, як була спочатку, то це просто нарахування звичайних відсотків. Натомість існує складний відсоток, це коли щомісяця відсотки по депозиту додають до тіла вкладу. Наприклад, я тільки відкрила депозит і мені нарахували на цей депозит сто гривень. Ці сто гривень додаються до вкладу на наступний місяць і відсотки нараховуються на вклад з попередніми відсотками. Це класна штука, яка має цікаву назву — магія складного відсотка. Тобто, чим довший термін наших інвестицій, тим швидше ми заробляємо саме великі відсотки, або великі дивіденди.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір