Фільтраційні табори для українців: як окупанти проводять перевірки (ВІДЕО)

Скріншот відео: kanaldom.tv

Від 500 тис. до 700 тис. мирних жителів, за різними оцінками, вивезено з окупованих населених пунктів на територію Росії. При цьому у Міноборони РФ кажуть, що цифра перевищила мільйон. Перед депортацією українці обов'язково проходять процедуру так званої фільтрації. Людям доводиться переживати приниження та страх, інформує "Дом".

Жорстку перевірку російськими військовими проходять як українці, яких насильно депортують до Росії, так і ті, що самі намагаються виїхати з окупованих територій, рятуючись від війни.

"Ми навіть у туалет ходили під конвоєм. Забрали наші телефони, просканували їх. Що вони там робили — я не знаю. Вони нас, можна сказати, внесли до бази даних", — розповідають українці, які зазнали фільтрації.

За словами аналітика громадської організації "КримSOS" Євгена Ярошенка, російські військові перевіряють у телефонах, чи не видалені різні чати або інший контент, номери телефонів військовослужбовців.

"І до того ж є побоювання, що після підключення телефону до комп'ютера встановлюється спеціальна шпигунська програма", — говорить Ярошенко.

За словами очевидців, більше уваги приділяють чоловікам: їх роздягають, оглядають на наявність патріотичних татуювань, синців від прикладів або слідів від носіння бронежилета. А ще ретельно допитують із застосуванням насильства. Часто для цього залучають працівників ФСБ.

"Вони шукають конкретно, наскільки я розумію, військових. У них усі питання були: чи знаєте ви когось із держслужб, чи знаєте ви когось із військових, з поліції, СБУ, митниці. Ось у такому плані. Під час перевірки однієї дівчини, співробітниці поліції, з'ясувалося, що вона — учасниця бойових дій. Куди її відвезли — я не знаю", — розповідає українець, який пройшов фільтрацію.

Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова каже, що є інформація, що тих, хто не проходить фільтрацію, можуть і вбити.

"Стали з'являтися поодинокі свідчення тих, хто проходить фільтрацію, що між собою російські військові говорять про вбивства людей, які не проходять фільтрацію. Загалом, з ними не церемоняться. Ця інформація поки що потребує доведення й надалі має бути перевірена, безумовно", — зазначила Луньова.

Тим, хто пройшов фільтрацію, видають довідку. І часто цих людей також змушують отримати паспорт або так званих "Л/ДНР", або російський. А потім примусово відправляють до Росії.

"Що з ними відбувається далі — залежить від регіону, в який вони потрапили. Наприклад, у Татарстані їх не залучають до роботи, на Камчатці або в Амурському краї — залучають. Їм уже знайшли там роботу. У деяких випадках платять за роботу, деяких — не платять", — розповідає правозахисник, засновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський.

Мирні жителі Маріуполя також проходять фільтрацію, щоб отримати в окупаційної "влади" перепустки для пересування містом. Проводять її у місцевих "райвідділах міліції", підконтрольних росіянам.

"Без цієї перепустки перебування на вулиці, як мінімум, ризиковане, формально — заборонене, тому що тебе можуть заарештувати. Керує там російська військова "комендатура". І наслідки цього всього загалом непередбачувані", — пояснює радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Окрім пунктів у "міліції" біля Маріуполя облаштували вже п'ять фільтраційних таборів. Із міста депортували понад 40 тис. мешканців. Ще близько 10 тис. у нелюдських умовах очікують на проходження перевірки окупантами.

Читайте також: "Фільтрацію" населення та розкрадання агропродукції продовжують окупанти на тимчасово захоплених територіях, — Генштаб ЗСУ

Як повідомлялося раніше, через фільтраційні табори довелося пройти багатьом жителям Маріуполя. Так, з 1 березня Маріуполь був оточений окупантами та перебуває в блокаді. Наприкінці березня російські війська захопили частину міста і почали депортацію мешканців через фільтраційні табори "ДНР" до Росії, по периметру міста створено 4 таких табори. Вже відомо про близько 40 тис. депортованих таким чином українців. Частину з них вдалося повернути до України.

До травня окупантам вдалося захопити основну частину міста, українські захисники в оточенні утримують територію металургійного комбінату "Азовсталь", у укриттях якого рятувалися також близько тисячі мирних мешканців. Під час евакуації цивільних осіб усім їм довелося пройти фільтраційний табір "ДНР" у селі Безіменне.

Читайте також: Навіть у туалет під конвоєм: жителі Маріуполя розповіли про те, що відбувається у фільтраційному таборі "ДНР"

Медіа-партнери
Прямий ефір