Європейський інвестиційний банк майже вдвічі збільшив фінансування програми з розвитку Донбасу

Гуртожиток для переселенців у Краматорську, збудований за фінансування ЄІБ. Фото: dn.gov.ua

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) фінансує кілька програм підтримки підконтрольних Україні територій Донбасу. Одна з них — Надзвичайна кредитна програма для відновлення України, спочатку на неї банк виділив 200 млн євро. За підсумками успішного завершення першого етапу торік ЄІБ ухвалив рішення профінансувати цю програму ще на 340 млн євро. Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" повідомив голова Представництва Європейського інвестиційного банку в Україні Жан-Ерік де Загон.

"Основна мета [Надзвичайної кредитної програми для відновлення України] полягала в підтримці внутрішньо переміщених осіб, у забезпеченні їх соціальною інфраструктурою. І ми отримали близько 160 проєктів із Луганської та Донецької областей на суму близько 120 млн [євро]. Загальна кількість проєктів на 200 млн [євро] — 246. Ми говоримо про школи, лікарні, соціальне житло. Я маю на увазі все, що може підтримати людей", — розповів Загон.

Надзвичайна кредитна програма для відновлення України на 200 млн євро покращила умови життя приблизно 7 млн українців, зокрема 700 тис. переселенців.

"То був справжній успіх. Я сам поїхав на Донбас, я справді бачу зміни під впливом тих проєктів, які ми реалізовуємо. З цієї причини ми вирішили торік підписати контракт про збільшення портфеля цього проєкту на 340 млн [євро]. Тож ми зробимо те саме, але за допомогою ще 340 млн [євро]. На цю суму можна реалізувати понад 300 проєктів", — повідомив представник ЄІБ.

Проєкти другої частини програми, яка тепер називається "Програма з відновлення України", також націлені на соціальну інфраструктуру.

"Соціальні проєкти — житло, лікарні, школи — це ті проєкти, які ми продовжуємо реалізовувати. Ми зустрічалися з муніципалітетами, говорили про нові можливості. Зокрема це вода. Один із таких проєктів зараз реалізовують в Маріуполі. І, що особливо тішить, він реалізується у тісній співпраці з Францією. Французька сторона надає значну частину кредиту. І це правильний проєкт, адже вода — це те, що дуже потрібне на сході України, і з нею пов'язано багато проблем. Ми говоримо про доступ до чистої питної води мешканців — і це найважливіше завдання", — розповів Загон.

Розвиток регіональної інфраструктури — підвищення комфорту життя людей, завдяки чому вони захочуть залишитися на Донбасі.

"Якщо ми хочемо, щоби мешканці залишалися на території Донбасу, потрібно розвивати його інфраструктуру. Якщо мешканці не мають лікарень, не мають шкіл, не освітлена вулиця, — вони не залишаться. Тому в наших зустрічах із представниками регіональної влади ми регулярно порушуємо цю тему. Говоримо їм: ви повинні бути амбітними у своїх проєктах, створювати нове обличчя міста, в якому хочеться залишитися", — зазначив представник ЄІБ.

Загон наголосив, що найважливішою складовою інфраструктури є громадський транспорт, "а в деяких населених пунктах його немає".

"Таким чином, перший етап — це побудова інфраструктурного контексту, а потім уже потрібно переходити до великих інфраструктурних проєктів. Тому ми фінансуємо будівництво траси "Троїцьке — Сєвєродонецьк — Старобільськ" (у Луганській області, — ред.)завдовжки 180 км. Необхідно поєднати мешканців Донбасу з рештою України. Крім того, транспортна система є запорукою існування бізнесу", — додав він.

Велику увагу банк приділяє проєктам, які реалізуються поблизу лінії дотику.

"І люди, які живуть з іншого боку, теж, напевно, помітять різницю між територіями. Якщо ми відновлюємо інфраструктуру, допомагаємо ремонтувати школи — люди бачать різницю між територією, яка сьогодні перебуває під контролем уряду України, та тієї, яка не перебуває. І певною мірою ми сподіваємося, що люди, які мають сім'ї з обох боків, зможуть допомогти один одному", — сказав Загон.

"Але загалом те, що вам необхідно зробити, — це показати значущість підтримки та контролю з боку уряду України, бо уряд піклується про людей на цьому боці. Іноді використовуючи допомогу ЄІБ та Євросоюзу, проте про людей дбають. Я маю на увазі, що Україна дбає про своїх людей", — резюмував глава Представництва ЄІБ в Україні.

Повна версія інтерв'ю: З акцентом на Донбас: інтерв'ю з главою Представництва Європейського інвестиційного банку в Україні Жаном-Еріком де Загоном

Нагадаємо, з 2007 року Європейський інвестиційний банк інвестував в Україну понад 7 млрд євро, з них мільярд — торік.

Читайте також: Ми стежимо за тим, що відбувається з нашими грошима, — представник Європейського інвестиційного банку про кредити Україні


Повну версію програми "Український Донбас" у межах проєкту "Специальный репортаж" дивіться в ефірі телеканалу "Дом" 1 грудня о 17:30.

Медіа-партнери
Прямий ефір