Європейська та євроатлантична інтеграція України: шлях, успіхи та плани Києва (ВІДЕО)

Євросоюз, НАТО, Україна. Фото: pravda.com

Гарантії безпеки від країн НАТО та статус кандидата у члени Європейського Союзу. Поки Росія замуровує вікно до Європи, Україна, попри війну, успішно йде шляхом західної інтеграції, повідомляє "Дом".

1 липня 2022 року — історичний для України момент. До зали засідань Верховної Ради урочисто внесли прапор Євросоюзу. Цього ж дня президент Володимир Зеленський, спікер парламенту Руслан Стефанчук та прем'єр-міністр Денис Шмигаль підписали спільну заяву про стратегічну мету України — членстві в ЄС. Цьому рішенню передував довгий шлях. Україна розпочала рух до заповітних 12 золотих зірок задовго до початку повномасштабної війни.

У 2013 та 2014 роках під час Революції Гідності на Майдані Незалежності в українській столиці протестувальники віддавали життя за європейський вибір. Повномасштабна війна Росії проти України прискорила рух до ЄС. Вже на 5-й день вторгнення свої підписи на заявці на членство поставили перші особи країни. Європарламент заявку схвалив, і процес розпочався. Наступний етап — висновок Єврокомісії. Україна отримала його у середині червня.

"Комісія рекомендує Раді, по-перше, надати Україні європейську перспективу, і по-друге, надати Україні статусу кандидата", — заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Шістьма днями пізніше всі країни-члени ЄС одноголосно проголосували за європейське майбутнє України, і держава стала кандидатом на членство в Союзі. Але статусу Україна отримала не лише з безпрецедентною швидкістю, а й на безпрецедентних умовах. Тепер країна має провести реформи у семи сферах: від судової системи до захисту нацменшин, а Єврокомісія звітуватиме про прогрес.

"Враховуючи виклики, з якими стикається Україна, і те, що відданість українського народу і України принципам демократії є очевидними, а також те, що ми майже на 70% виконали всі зобов'язання за Угодою про асоціацію, це дає можливість нам говорити, що нас не потрібно оцінювати з нуля, а треба ухвалювати політичні рішення. І ми хочемо таку політичну ясність отримати вже до кінця року", — повідомила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

Наступний етап — це фініш на євроінтеграційній дистанції — заповітне повноправне членство України в ЄС. Щоб досягти його, Києву доведеться пройти довгий шлях.

Курс на вступ до ЄС та НАТО від 2019 року закріплено у Конституції України. Прагнення українців до інтеграції підтверджують і соцопитування. За даними Київського міжнародного інституту соціології, 7 із 10 українців підтримали б на референдумі вступ країни до Північноатлантичного альянсу.

"Окупація Росією Криму, розв'язання війни на Донбасі і, нарешті, повномасштабне вторгнення у 2022 році, значно прискорили динаміку поглядів і призвели переважну більшість українців у всіх регіонах до розуміння, що Україна має бути членом і ЄС, і НАТО", — йдеться у пресрелізі Київського міжнародного інституту соціології.

2018 року НАТО надало Україні статус претендента в члени, 2020-го — статус партнера розширених можливостей Альянсу. Співпраця України та країн НАТО після 24 лютого не зупинилася, а лише посилилася. Сьогодні триває спільне напрацювання гарантій безпеки.

"Наразі триває тиха титанічна планова робота з напрацювання цих гарантій, і запевняю вас, що вона відбувається з усіма ключовими країнами, від яких ми хотіли б такі гарантії отримати. Але у новини воно не потрапляє, бо це реально експертна робота зараз", — розповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі загальнонаціонального телемарафону.

Перший документ щодо гарантій безпеки для України має з'явитися вже до кінця літа.

"Я підтверджую, що до кінця цього місяця, я думаю, що це десь 29-30 число, ми можемо вже розраховувати на появу першого документа рекомендацій щодо нашої групи експертів з паном Расмуссеном. Можу відкрити вам таємницю: я вже знайомий з його текстом — це буде дуже потужний документ", — поінформував керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Євроскептицизм російського керівництва — не новина, а відмова України від вступу до НАТО — одна з ультимативних вимог Кремля. Але замість того, щоб зректися європейських амбіцій, за час повномасштабної війни України стала значно ближчою до західних країн.

Читайте також: Гарантії безпеки: якими можуть бути умови післявоєнної концепції миру для України (ВІДЕО)

Нагадаємо, цьогоріч у другому саміті Кримської платформи брав участь генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Майже два місяці тому Альянс визнав Росію головною загрозою миру та безпеці у регіоні. До цього моменту Москва формально вважалася партнером організації. У питанні відносин НАТО та Москви анексія Криму змінила все.

Прямий ефір