Європа в шоці від ціни на газ, — Зеленський про енергетичну зброю Росії

Иллюстративный скриншот видео: fakty.com.ua

Європа на собі відчула, що газ для Росії — це енергетична зброя. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю телеканалу ICTV, інформує "Дом".

Він нагадав, що побудований "Північний потік-2" до запуску в експлуатацію повинен пройти сертифікацію в Євросоюзі. І в цьому плані для України важливо, щоб Євросоюз проконтролював дотримання вимог Третього енергетичного пакета щодо російського газопроводу.

"Є ще багато технічних питань. Головне — щоб все було згідно з міжнародними законами. Росія, ясна річ, цього не хоче. Вона відчуває силу. Їх обсяги газу, нафти — реальна потужна сила, яку вони використовують. Думаю, що Європа в шоці від ціни у 2000 дол. [за 1000 куб. м газу]. Думаю, вони розраховували на 300-400 дол., а при дефіциті були готові до 500-600 дол. Але суму у 2000 дол. ніхто не очікував", — сказав Зеленський.

Президент зазначив, що у зв'язку з цим європейські країни звернули увагу на досвід, на газову ситуацію в Україні.

"Ми бачимо реакцію Французької Республіки та інших європейських держав. Всі розуміють, що навіть для європейців нинішня ціна — це дуже, дуже дорого. Потрібно реагувати. Як ми й говорили, "Північний потік-2" — це енергетична зброя. Наслідки цієї зброї ніхто ще не знає, бо ні ми, ні Європа зиму ще не пройшли. Подивимося, що буде на весні", — продовжив він.

Зеленський наголосив, що Україна повинна бути на крок попереду можливих проблем з газом.

"Газа для суспільства в наших сховищах вистачає. Але цього замало. Бо ми не розуміємо, що буде в наступному році. Наступна зима також прийде. І коли у нас у 2024 році закінчиться контракт про транзит через Україну російського газу до Європи — що буде 1 січня 2025 року? Це дуже серйозний виклик, серйозне питання, на яке потрібно було знаходити відповіді вчора і позавчора. Я вважаю, на нього потрібно було знайти відповідь 10 років тому. Ми всі на нього не знайшли відповідь. Тому ми точно будемо готувати трансформацію енергетичної безпеки України та найближчим часом людям покажемо", — резюмував він.

Читайте також: У протидії "Північному потоку-2" Українї стане в нагоді досвід Польщі, — "Ліга антитрасту"

Нагадаємо, у 2009 році в Євросоюзі законодавчо затверджений Третій енергетичний пакет. Основна мета документа — не допускати ситуацій, коли монополісти, які постачають енергоносії, блокують доступ конкурентів до споживачів через володіння мережами розподілу (газопроводами, нафтопроводами, ЛЕП). Якщо монополіст володіє такими мережами, то він повинен надати 50% їх ємності конкурентам або не користуватися нею, або продати мережі незалежним операторам.

Медіа-партнери
Прямий ефір