Евакуація з небезпечних регіонів — кому варто виїжджати та які перспективи (ВІДЕО)

Евакуація з Краматорська. Фото: krm.gov.ua

Понад 11 мільйонів українців були змушені залишити свої будинки від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. З них майже 7 мільйонів виїхали до безпечніших регіонів країни. За прогнозами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, найближчими місяцями покинути прифронтові території можуть ще пів мільйона осіб, повідомляє "Дом".

Напередодні з міста Краматорська Донецької області вдалося евакуювати кілька десятків жителів, повідомила місцева влада. Люди виїхали з речами першої потреби, документами та домашніми улюбленцями. За даними Мінреінтеграції, 75% населення Донецької області вдалося евакуювати від початку повномасштабного вторгнення Росії. Уряд закликає жителів виїжджати з регіону через загрозу обстрілів та відсутність опалення. Крім того, обов'язкову евакуацію можуть оголосити і в інших областях.

"Пів мільйона осіб можуть переміститися зі східних областей до центру та на захід України вже цієї осені чи взимку. На сьогодні небезпечними можуть бути лише окремі частини Харківської, Миколаївської та Запорізької областей. Саме з цих окремих районів, можливо, буде організовано обов'язкову евакуацію. У нас є дані, і ми їх аналізуємо, щодо того, яким буде опалювальний сезон в областях, які страждають від обстрілу російської армії. І саме тому ми, оцінюючи ситуацію, чекаємо від керівництва обласних військових адміністрацій листи, і лише на підставі таких листів ми ухвалюватимемо рішення про евакуацію із зазначених районів", — повідомила віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

На Харківщині вже готуються до можливої евакуації населення з прифронтових громад. За словами місцевої влади, поки що підстав для обов'язкової евакуації немає, але готуються до різних сценаріїв. Оскільки наближається опалювальний сезон, а частина населених пунктів не має світла чи газу через обстріли російською армією.

"Ми отримали відповідну форму від обласної військової адміністрації, отримали зразки документів для того, щоби заповнювало їх населення. Тому сьогодні триває ця робота і в Золочеві, і у старостинських округах щодо можливої евакуації. Відпрацьовуються маршрути. Поки що ми не можемо сказати, до якої області", — розповів голова прикордонної Золочівської громади Віктор Коваленко.

Українцям безоплатно приходять на допомогу волонтери та громадські організації. Допомагають виїхати з прифронтових та тимчасово окупованих регіонів на підконтрольну Україні територію чи за кордон, а також забезпечують харчування та гуманітарну допомогу.

"Складно дуже евакуювати людей з окупованих територій. Тому що, як правило, евакуація багатоетапна і пов'язана з багатьма особистими факторами. Ми не можемо заїхати на окуповані території, тому що Росія не дотримується конвенції, не дотримується міжнародного права. Люди знаходять способи самостійно дістатися до якоїсь ділянки, де можемо їх перехопити, яка вже хоча б частково контролюється нашою стороною, та здійснити евакуацію", — сказав віцепрезидент із гуманітарних питань Всеукраїнського громадського об'єднання "Українські рубежі" Олексій Алмазов.

За даними останнього дослідження Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 6,5 млн українців мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Ще кілька мільйонів тимчасово живуть за кордоном. Напередодні президент України Володимир Зеленський звернувся до всіх українців та запевнив, що невдовзі Україна поверне всі окуповані території.

"Життя повернеться. Гідність людям Донбасу повернеться. Можливість жити повернеться. Можливість жити в безпеці та благополучно. Саме це символізуватиме наш український прапор, коли ми встановимо його у Донецьку, у Горлівці, у Маріуполі, у всіх містах Донбасу та Приазов'я, у всіх районах, що перебувають під російською окупацією — на Харківщині, Запоріжжі, Херсонщині. І обов'язково — у Криму", — сказав глава держави.

А поки українська влада просить людей не ризикувати життям і виїжджати з тимчасово окупованих та прифронтових територій. З собою необхідно брати всі документи та медичні довідки. А з іншими, необхідними для життя речами та виплатами, допоможе держава та громадські організації.

Читайте також: 35 тис. осіб — за місяць: як держава підтримує громадян, які покинули зону бойових дій

Прямий ефір