"Ця війна — це наша війна": як Європа допоможе Україні відновити культурну спадщину (ВІДЕО)

Зустріч міністрів. Фото: mkip.gov.ua

Дев'ять європейських країн допоможуть Україні відновити культурну спадщину. До Львова прибули міністри культури України, Польщі, Чехії, Угорщини, Словенії та ще низки країн, щоб підписати меморандум про підтримку та співпрацю, повідомляє "Дом".

Міністри культури з сусідніх країн зустрілися за круглим столом з метою обговорити подальшу підтримку України на культурному фронті. Однією з головних тем є впровадження та популяризація української культури в країнах Європи. У планах — збільшити видання української книги, проводити музейні виставки, музичні та інші заходи.

"Це своєрідний жест не просто солідарності, а демонстрація того, що ми поділяємо спільні цінності, коли ми говоримо не лише про підтримку фізичну чи про зброю, а й коли ми говоримо про культуру, тому що в культурі є свій фронт, це протидія російській пропаганді. Протидія російським наративам, що відбиваються в російській культурі, це означає накладення санкцій на російських культурних діячів та заміщення, що дуже важливо, в Європі російської культури — українською", — повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Ще одна не менш важлива тема — боротьба з російською пропагандою. Міністри обговорили створення спеціального фонду підтримки діяльності ЗМІ в Україні.

"Міністерство культури не відповідає за зброю, але інформація також стає зброєю. У цьому випадку ми намагаємося співпрацювати, щоб заблокувати російські телепропагандистські канали", — сказав міністр культури Литви Симонас Каірус.

Обговорили і допомогу сусідніх країн у реставрації та реконструкції зруйнованих та пошкоджених об'єктів культурної спадщини.

"Ми тут, щоб оголосити, що ця війна — це наша війна. Ми маємо підтримувати Україну, ми маємо підтримувати українську культуру. Ми маємо надсилати зброю, ми маємо вводити великі санкції, і ми маємо відповідати за те, що відбувається в Україні. І у нас є точний тиск від колег всюди. А саме від європейських лідерів, які — з Україною. Україна бореться за незалежність. Але вона бореться також за Польщу, Чехію, Литву — Європу та всю цивілізацію", — заявив міністр культури та національної спадщини Польщі Петро Глинський.

"Я знаю, що ситуація дуже складна, ми маємо досвід вторгнення Росії у 1968 році, і ситуація в Україні складніша, ця агресія та війна. Я знаю, що Україні потрібна конкретна допомога, конкретні програми, ми про це сьогодні говорили з різними країнами Європи. І я думаю, що треба сказати, що це були чіткі пропозиції, як ми можемо допомогти Україні у цій ситуації", — сказав міністр культури Чеської Республіки Мартін Бакса.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України близько 400 культурних об'єктів було зруйновано або частково пошкоджено. Найбільше злочинів зафіксовано у Харківській та Донецькій областях.

Читайте також: Відновлення зруйнованих Росією культурних об'єктів: про перші кроки та плани розповіли у Мінкульті

Нагадаємо, у Львові сьогодні, 29 червня, відбулася зустріч міністрів країн Центрально-Східної Європи та країн Балтії. До України прибули представники Польщі, Чехії, Словаччини, Естонії, Литви, Молдови, Румунії, Угорщини, а представники Латвії приєднались онлайн.

Як повідомлялося раніше, від перших днів повномасштабного вторгнення Росії українські історики, краєзнавці, бібліотекарі та музейні працівники намагаються зберегти артефакти та твори національного мистецтва. Багато що з них відвозять подалі від зон бойових дій. Пам'ятники ж архітектури та об'єкти культурної спадщини перенести неможливо.

Прямий ефір