Якщо запис з печаткою "ДНР" — чи дійсна трудова книжка, пояснили правозахисники

Ілюстративне фото: pon.org.ua

Якщо у трудовій книжці жителя тимчасово окупованої частини Донбасу є запис, завірений печаткою так званої "ДНР" або "ЛНР", він недійсний. Однак недійсний тільки сам запис, а трудова при цьому повинна бути прийнята Пенсійним фондом України як підтвердження стажу роботи при призначенні пенсії. Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний радник для внутрішньо переміщених осіб", інформує "Дом".

Відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок її оформлення визначено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 (зі змінами). Всі записи про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу або звільнення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження). При цьому жоден із нормативно-правових актів не містить вимог до форми печатки, а також до інформації, яку така печатка повинна містити.

На законодавчому рівні не передбачено порядок дій роботодавців в ситуації, коли у трудовій книжці працівника інформація про його трудову діяльність завірена печаткою підприємства, розташованого на тимчасово окупованій території. Правозахисники наголосили, що якщо при працевлаштуванні особа надає трудову книжку українського зразка, що містить всі необхідні записи та печатки, то роботодавець повинен продовжити внесення записів у наданій трудовій книжці, а страховий стаж обчислювати на підставі відомостей про застрахованих осіб із Державного реєстру.

Крім того, є лист Міністерства соціальної політики України "Щодо прийняття на роботу працівників із записами з "ЛНР" та "ДНР" від 18.10.2017 р. У ньому зазначено, що законодавством про працю не встановлено обов'язок роботодавця при прийнятті на нове місце роботи визнавати недійсними або виправляти попередні записи у трудовій книжці. При цьому будь-які дії (зокрема внесення записів до трудової книжки працівників) незаконно створених на території України організацій не мають правових наслідків.

"Недійсність одного запису в трудовій книжці не веде до недійсності всього документа. У зв'язку з цим така трудова книжка має бути прийнята пенсійним органом на підтвердження стажу роботи. Більше того, Пенсійний фонд має прийняти й архівні довідки, що підтверджують стаж роботи, навіть якщо їх видали та підписали органи окупаційної "влади". У цьому випадку, як зазначив у своїй постанові Верховний суд у справі № 235/2357/17, відмова приймати такі документи тягне за собою серйозні порушення прав, зокрема права заявника на оформлення пенсії", — повідомили правозахисники.

Читайте також: Якщо працював на тимчасово окупованій території України — як підтвердити стаж: коментар юриста

Медіа-партнери
Прямий ефір