Якщо працював в іншій країні — як оформити пенсію в Україні: коментар юристки

Елена Вдовыка. Фото: kanaldom.tv

Якщо українець офіційно працював в іншій країні й може підтвердити це документально, то Пенсійний фонд України (ПФУ) повинен враховувати цей трудовий стаж при оформленні української пенсії. Ця норма діє, якщо між Україною та іноземною державою підписано угоду про взаємодію в пенсійному законодавстві. Про це в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, начальниця відділу Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Вдовика.

У програму надійшло запитання від українки, яка торік звернулася до Пенсійного фонду за оформленням пенсії.

"Принесла з собою усі документи, що підтверджують мій трудовий стаж. Зокрема, і виписку про мою роботу в Казахстані з 1996 до 1999 року. Але в Пенсійному фонді ці роки мені не зарахували в стаж, пояснивши це тим, що вони не знають, як перерахувати місцеву валюту в гривню і як індексувати. Хіба це правомірно?", — запитує пенсіонерка.

Олена Вдовика зазначила, що особливості обліку стажу, отриманого за кордоном, залежать від того, де працював українець в цьому випадку.

"Станом, наприклад, на 13 серпня 1992 року між Україною та багатьма країнами СНД підписано багатосторонню угоду про взаємодію в пенсійному законодавстві між цими країнами", — уточнила вона.

Зокрема, між Міністерством соціальної політики України та Міністерством соціальної політики Казахстану у 1995 році було підписано додаткову угоду, що регулює пенсійні питання. Тому українка, що звернулася за роз'ясненнями, має право вимагати від ПФУ переоформлення пенсії, бо має виписку про трудовий стаж у Казахстані.

"Відмова працівником Пенсійного фонду на підставі того, що вони не знають, як порахувати вам ваш заробіток в Казахстані, — абсолютно неправомірна. Тому що береться офіційний курс України та Казахстану до валюти на момент вашого виходу на пенсію, та все це перераховується в гривні", — повідомила юристка.

Вона порадила громадянам в разі таких проблем спочатку письмово звернутися до місцевого відділення ПФУ.

"Нехай вони письмово вам відмовлять, посилаючись на те, що вони не знають наше законодавство", — зазначила Вдовика.

Маючи письмову відмову, потім потрібно звернутися зі скаргою до обласного управління ПФУ або до центрального офісу ПФУ.

"З вашого боку закон прямо говорить про право враховувати наявну довідку для вашого стажу. Якщо у вас є записи у трудовій книжці або, наприклад, у вас є оригінали довідок, вам не потрібно звертатися в Казахстан, навіть якщо виникне необхідність отримати якісь додаткові відомості. Наш Пенсійний фонд сам відправить запит в Казахстан і самостійно отримає всю інформацію", — додала юристка.

Якщо ж скарги до обласного і центрального управління ПФУ не допомогли — необхідно подавати позов до суду.

Медіа-партнери
Прямий ефір