Експорт українського продовольства Чорним морем: як на практиці працює "зерновий коридор"

Судно з українським зерном. Фото: Facebook/Кубраков

Суховантаж Navistar під прапором Панами — перший із трьох зерновозів, що вийшли 5 серпня з України, — прибув до Стамбула. Слідом за ним чекають прибуття турецького суховантажного судна Polarnet та судна Rojen під прапором Мальти. Усі три судна вирушили напередодні з портів Одеси та Чорноморська. У них на борту — 57 тис. тонн української кукурудзи, яка прямує до Туреччини, Великої Британії та Ірландії, повідомляє "Дом".

Перше судно із зерном вийшло з порту Одеси ще 1 серпня і вже наступного дня прибуло до Туреччини. Українська сторона планує збільшити обсяги експорту. За місяць, як припускають у Міністерстві інфраструктури, з українських портів зможуть виходити 100 суден, а це близько 3 млн тонн продовольства.

Паралельні угоди, підписані Україною та Росією 22 липня у Стамбулі за посередництва ООН та Туреччини, зрушили з мертвої точки процес вивезення українського продовольства.

Через блокування портів та активні бойові дії на півдні України страждали цілі континенти, адже багато країн Африки та Азії залежать від української сільгосппродукції. Полиці у магазинах Єгипту, Пакистану, Бангладеш, Лівану, Тунісу та інших держав спорожніли. Попри спроби Кремля продовжувати шантажувати світ продовольчою кризою, офіційному Києву вдалося підписати домовленості на своїх умовах та розпочати вивезення зерна.

"Ми не можемо і не хочемо вести переговори з Росією, тому ми насамперед покладаємося на наших партнерів. Підписання угоди — це наша дипломатична перемога, а також економічна, інфраструктурна перемога. І ми розуміємо, що цього ми б не досягли, якби не Збройні сили України. Бо саме завдяки звільненню острова Зміїний наші сили оборони дозволили забезпечити достатню безпеку в наших водах Чорного моря", — зазначила заступниця міністра інфраструктури України Олександра Азархіна.

Окрім розв'язання міжнародної кризи, вивезення зерна необхідне і самій Україні. Адже до початку повномасштабної війни 45% валютної виручки країни припадало саме на сільгосппродукцію. Згідно з офіційними даними, через активні бойові дії дефіцит бюджету України цього року може становити 50 млрд дол. Тож гроші, отримані від продажу зерна, допоможуть уряду стабілізувати економіку країни.

"Угода дає нам шанс розблокувати повноцінно роботу портів. Три порти на Одещині розпочинають свою роботу. І що більше ми вивозитимемо, то більше коштів приходитиме в економіку країни. Це безпосередньо впливає на допомогу сільгоспвиробникам, бо відсутність грошей вже призвела до банкрутства деяких підприємств в Україні. І якщо не посилювати питання експорту, то на осінню посівну ми мали б дуже велику кризу, оскільки багато підприємств закрилися б", — пояснив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

При цьому російська сторона у переговорному процесі намагалася знизити цінність українського продовольства. За заявами президента РФ Володимира Путіна, частка українського зерна на світовому ринку — лише 05%. А в російському МЗС у спробах встановити дружні відносини з країнами Африки постійно намагаються пов'язати продовольчу кризу з нібито хибною політикою Заходу.

"Це маніпуляція з боку Росії. Ці наративи вони запускають у світові ЗМІ, щоб таким чином наголосити на своїй важливості й щоб сказати — мовляв, ми готові займати ті ринки, на яких була присутня Україна. При цьому Україна за постачанням зернових, наприклад, пшениці, займає близько 12% світових поставок, за кукурудзою — близько 15-20%. Це великі обсяги, які швидко замінити неможливо", — продовжив Марчук.

Хоча вивезення зерна і набирає обертів, але бойові дії на півдні України не припиняються. Тому в українському уряді шукають альтернативних шляхів доставки вантажів. Проте всі вони за аналогією до нинішньої зернової угоди мають бути підписані на вигідних для України умовах.

"Нашою червоною лінією був недопуск росіян до наших територіальних вод. І другий пункт стосувався санкцій. Для України було принципово, щоб через ініціативи щодо українського зерна Росія не намагалася виторгувати додаткові для себе преференції. Тому що зараз у нас виходить ситуація, що Росія створила проблему і Росія нібито розв'язала проблему. Звичайно, це не так. І в цьому питанні головне — позиція наших партнерів", — наголосила Олександра Азархіна.

Експорт пшениці нового врожаю Україна може розпочати через порти вже у вересні. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький. У межах зернової угоди Україна сподівається через кілька місяців збільшити відвантаження зерна морем до 3-3,5 млн тонн на місяць з 1 млн тонн, очікуваних у серпні. Чиновники підрахували, що такі обсяги дозволять Україні отримати достатньо коштів, щоб не довелося скорочувати свої посівні плани.

Читайте також: Караван із трьох суден зі збіжжям вирушив з портів Одеської області — що й куди везуть (ФОТО)

Нагадаємо, "зерновий коридор" запрацював з 1 серпня, коли перше судно з українським продовольством, а саме з 26 тис. т кукурудзи, вийшло з Одеського порту.

Раніше повідомлялося, 22 липня в Стамбулі були підписані угоди щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з портів України, вони діятимуть протягом 120 днів. Ідеться про розблокування трьох портів: "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний".

Наступного дня, 23 липня, Росія завдала ракетного удару по території Одеського порту.

Медіа-партнери
Прямий ефір