Екологічна трансформація на шляху до ЄС: що має зробити Україна, розповів міністр

Руслан Стрілець. Фото: golos.com.ua

Питання "зеленої" трансформації, так званий "зелений курс", є одним з основних питань для всіх країн Європейського Союзу. Ще до початку війни Україна в екологічній галузі виконала 61% тих зобов'язань, які брала у межах виконання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

"Ми з командою порахували, що цілком можемо наблизитися до виконання 75% цих вимог. І розуміємо, що якщо Європейський Союз ухвалить рішення, і Україна стане членом ЄС, то працюватимемо над відповідною дорожньою карткою для розуміння, в які терміни і як швидко можемо виконати всі ті умови, які сьогодні стоять перед нами у галузі захисту довкілля та відповідних реформ", — сказав міністр.

Він наголосив, що є такі реформи у сфері екології, які потребують великих фінансових ресурсів для імплементації. Для реалізації подібних змін недостатньо лише ухвалити закон чи постанову Кабінету міністрів.

"І якраз Європейський Союз, я впевнений, допомагатиме нам робити такі практичні кроки. Досвід тих країн, які приєднувалися до ЄС вже після його утворення, свідчить про те, що Євросоюз фінансово бере участь у тому, щоб такі показники досягалися. Я говорю, насамперед, про фінансову допомогу реформування та реалізацію конкретних практичних кейсів", — зазначив міністр.

Стрілець також вважає, що країни ЄС можуть поділитися з Україною своїм досвідом імплементації та просування тих правил, норм, які вже багато років діють у Європі.

"Тому відокремлювати одне від одного — це буде некоректно. Але, справді, фінансова складова є сьогодні основною, позаяк ми повинні мати ресурс для сучасних інструментів, якими будуватимемо якісніше життя кожного українця", — сказав міністр.

Він нагадав, що днями Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт № 2207-1-д "Про управління відходами". Це, за словами міністра, один із найважливіших євроінтеграційних законів, який підтримали 282 народні депутати.

"Там застосовується такий принцип, як розширена відповідальність виробника. Про що це говорить? Про те, що виробник тих чи інших товарів має забезпечити збір відходів, відходів упаковки та інших від тієї продукції, яку вони випустили на ринок. Це означає, що виробники повинні будуть інвестувати в інфраструктуру, організовувати процес збирання цих відходів. І це вже їхнє зобов'язання", — пояснив Стрілець.

Він наголосив, що фактично ухвалення закону запускає процедуру інвестування в галузь управління відходами.

"Тому ми тут говоримо не лише про міждержавну підтримку фінансову чи інституційну. А говоримо про стимулювання того ж бізнесу бути більш відповідальним. Все це спрямовано на мінімізацію впливу на навколишнє середовище", — сказав міністр.

Читайте також: Понад 230 екологічних злочинів скоїли окупанти в Україні — про збитки розповіли у Міндовкілля

Прямий ефір