Єдина тема прощального звернення Меркель та заяви Шольца — чого чекати Україні (ВІДЕО)

Україна — Німеччина. Ілюстрація: zn.ua

Ангела Меркель, яку вже в середу, 8 грудня, замінить на посаді канцлера Німеччини Олаф Шольц, звернулася до країни, інформує "Дом".

В останньому своєму відеозверненні як канцлер Німеччини Ангела Меркель не говорила ані про мігрантську кризу, ані про газовий шантаж із боку Росії. Свою промову вона присвятила виключно коронавірусу та важливості вакцинації.

"Ще раз хочу подякувати тим, хто у цей скрутний час виявляє розважливість і розуміння, хто грає за правилами — як із міркувань самозахисту, так і турботи про інших. У нашій країні вони становлять переважну більшість", — зазначила Ангела Меркель.

Відповіді на важливі для України питання — тепер у соціал-демократа Олафа Шольца. Він дотримується стриманої, проте досить жорсткої позиції щодо російського уряду. Він різко критикував Кремль за окупацію Криму, а також агресію на Донбасі.

"У нас є хороша традиція спільної безпеки в Європі. У нас є рішення, ухвалені ОБСЄ, в яких викладено наші загальні принципи. До них належить те, що європейські кордони не можуть бути зрушені силою. Росія порушила цей принцип: окупація Криму — величезна проблема. І ми все ще спостерігаємо напружену ситуацію на сході України. Ось чому нам необхідно повернутися до верховенства закону, а не до права сильнішого", — зазначив кандидат на посаду канцлера Німеччини Олаф Шольц в інтерв'ю DW.

До перемоги на виборах Шольц виступав за добудову російського газопроводу "Північний потік-2", назвавши його виключно економічним проєктом. Згодом, за словами експертів, змінив свою позицію, заявивши, що Німеччина має подбати про те, щоб Україна і надалі залишилася державою-транзитером газу з Росії до ЄС.

"У 2024 році закінчується чинний контракт, за яким Україна виконує функції транзитера, а якими будуть умови співпраці з виконання цієї транзитної функції, на сьогодні незрозуміло. У цьому зв'язку важливо, щоби були зафіксовані мінімальні обсяги транзиту, які дозволять експлуатувати українську газотранспортну систему комерційно ефективно. Оскільки відомо, що падіння обсягів транзиту до 15 млрд куб. м на рік фактично обнуляє цю ефективність. Вона робить його збитковим", — коментує науковий консультант із економічних питань Українського центру економічних та політичних досліджень ім. А Разумкова Володимир Сиденко.

Відновлювана енергетика та захист клімату посідають одне з центральних місць у програмі уряду Олафа Шольца. Тому очікувати, що Німеччина перешкоджатиме запуску "Північного потоку-2", за словами експертів, не варто.

"Чому їм потрібен "Північний потік-2"? Тому що вони поставили суперамбітні плани — відмова від вугілля до 2030 року та досягнення 80% електроенергетики з відновлюваних джерел. Цей період, поки вони його досягнуть, якщо немає вугілля, як мають працювати електростанції, якщо поновлювані джерела енергії недостатньо маневрені? Як збалансувати енергетичну систему? Тільки за допомогою електростанцій, які працюють на газі", — каже експерт програми європейських студій Ради зовнішньої політики "Українська призма" Марія Коваль.

Офіційно Ангела Меркель залишить свою посаду 8 грудня. Цього ж дня у Бундестазі відбудеться голосування, під час якого оберуть нового канцлера Німеччини — Олафа Шольца.

Читайте також: Добрий знак для України: нову коаліцію німецького парламенту оцінив експерт із Німеччини

Нагадаємо, Ангела Меркель офіційно попрощалася із посадою канцлера. Вона очолювала німецький уряд упродовж 16 років.

Читайте також: У разі відмови від сертифікації "Північного потоку-2" будуть позови — думка експерта

Медіа-партнери
Прямий ефір