"Димова завіса": відведення військ РФ не означає, що загроза зникла — попереджають експерти (ВІДЕО)

Кремль демонстративно відводить війська від кордонів України під тиском Заходу, але в будь-який момент може передумати. США і країни Європи не радять розслаблятися, а розвідка НАТО уважно стежить за діями Росії, повідомляє "Дом".

У Міноборони Швеції заявили, що відведення російських військ від кордонів з Україною — лише димова завіса. Вважають, що за наявності інфраструктури і техніки біля України Кремль в будь-який момент може швидко наростити сили для нападу.

"Росія не могла не почути попередження світової спільноти, Європейського союзу, керівника НАТО, президента Сполучених Штатів Америки, що Україна не залишиться одна в цій важкій ситуації, якщо Росія наважиться розширити агресію. Ми повинні бути готові до того, що все може повторитися. Але сьогодні ситуація на користь України", — сказав глава української делегації в Тристороній контактній групі (ТКГ) Леонід Кравчук.

Експерти пояснюють, що відведення військ не означає, що загроза зникла. Адже військової могутності підрозділів, які постійно дислокуються біля України, достатньо для проведення наступальної операції.

"Україна оточена Південним військовим округом, чисельність якого складає десь 70 тис. осіб. На півночі, північному сході України дислокується так звана 20-та армія. Штаб у них в місті Воронеж. І дві ударні дивізії — 3 і 144 ударні дивізії, вони розташовані на північному сході", — говорить військовий експерт Олег Старіков.

Велика кількість російських військ залишається на території окупованого Криму. Росія продовжує блокувати Керченську протоку, попри те, що навчання вже закінчені.

"Вони для відведення очей відвели кілька кораблів, але особового складу стало більше. І вони залишилися в місцях дислокації, тобто вони нікуди не йдуть з Криму. Тому загроза вторгнення максимальна залишається з боку півдня, до того ж не тільки в сторону Херсонської області, але значною мірою в сторону Одеси і Білгород-Дністровського", — розповів політолог Ігор Рейтерович.

У той же час на тимчасово непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей спостерігачі фіксують збільшення кількості військової техніки — мінометів, артилерії і систем залпового вогню. Незаконні збройні формування (НЗФ) проводять навчання на полігонах, зокрема під виглядом підготовки до військового параду. Також активізувалася робота по дискредитації Збройних сил України з боку НЗФ.

Українська розвідка повідомляє, що НЗФ готують провокації до великодніх свят.

"Тут важливий не просто Casus belli, привід для війни, привід, наприклад, для активізації військових дій. Тут сенс ще й в пропагандистському накачуванні. Що потрібні або мирні жертви, або обстріл житлових районів", — говорить політолог Володимир Фесенко.

Українська сторона сподівається, що стабілізувати ситуацію на Донбасі вдасться завдяки новим пунктам домовленостей про дотримання режиму тиші. Оновлений документ ТКГ зможе ухвалити вже на засіданні 28 квітня.

Читайте також: Підсумки 25 квітня: загроза з боку Росії, ціна на газ і нові карантинні зони (ВІДЕО)

Чи можливий візит президента України Володимира Зеленського до Москви за пропозицією Володимира Путіна? Як відреагували у світі на стягування Росією військ до українського кордону? Про що йде мова в запропонованому Україною в ТКГ документі щодо контролю режиму тиші? Про це і не тільки — у програмі "Взгляд с Банковой" з очільником української делегації в ТКГ Леонідом Кравчуком.

Медіа-партнери
Прямий ефір