Два основні маршрути: про перші спроби експорту українського зерна розповів Пендзин

Хлібна гавань Одеського порту. Фото: fts.org.ua

У світовій економіці експорт зернових культур з України займає 10%. З блокуванням Росією портів у Чорному морі Україна шукає нові логістичні шляхи експорту. Зараз сформувалося два основні. Про це сьогодні, 22 червня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він зазначив, що загальний експортний потенціал України щодо зернових — понад 50 млн т. До початку повномасштабної війни вдалося вивезти 30 млн т, зараз необхідно експортувати 21 млн т. З них близько 6 млн тонн зберігаються в елеваторах біля портів Чорного моря. Саме експорт морським шляхом був для України основним, але Чорне море заблокувала Росія.

На цей момент в України залишилося два основні логістичні варіанти експорту.

Перший — залізницею чи автомобілями через західний кордон до Європи, а далі — до основних споживачів.

"Але пропускна спроможність західного кордону вкрай невелика. Приблизно 10-12% загального обсягу того, що можна і потрібно вивозити через порти", — сказав Пендзин.

Перший варіант випробували на вивезенні української кукурудзи до Іспанії із Польщі. У польському порту Свиноуйсьце було завантажено на суховантаж 25 тис. т, потім через Балтійське море, через протоки Ла-Манш та Гібралтар кукурудза прибула на південь Іспанії.

"Але це дуже великий логістичний гак виходить", — сказав Пендзин.

Другий варіант — через морський порт Констанца, який є найбільшим у Румунії та другим на Чорному морі.

"І 50 тис. т зернових вже було випробувано вивезти через Констанцу. Залізницею їх відправили спочатку на річкові порти України на Дунаї. Там завантажили на баржі, спустили до Констанци, і там перевантажили на суховантаж 50 тисяч тонн", — пояснив економіст.

Пендзин наголосив, що вжиті дві спроби вивезення зерна показали їхню пропускну здатність і витратність.

"По-перше, це не мільйони тонн продукції. По-друге, це дуже дорого і досить довго. Тому альтернативи розблокування портів Чорного моря наразі немає. Це я щиро говорю, як воно є", — констатував він.

Роль переговорника з РФ щодо розблокування чорноморських портів України взяла на себе Туреччина. Але Пендзин песимістично налаштований на результат.

"Сьогодні надійшла інформація, що делегація Міністерства оборони Туреччини була в Російській Федерації. Начебто про щось вони домовилися щодо підготовки до проведення чотиристоронньої зустрічі з ООН та з Україною на тему розблокування портів Чорного моря. Однак продовольча програма ООН на 40% завжди запитувалась українським зерном і без нашого зерна ця програма недофінансована практично на 50%. Ну, подивимося, як це буде. Вкрай у мене песимістичні у цьому напрямі думки, тому що довіри Російській Федерації немає абсолютно", — прокоментував він.

Економіст повідомив, що загалом на сьогодні у світі експортується близько 480 млн т зернових. З них український експорт становить понад 10%.

"Але треба розуміти, що вільних обсягів продовольства у світі немає. Тому навіть нестача 21 млн т українських зернових є критичною на наших традиційних ринках. А це північ Африки, Близький Схід, Південно-Східна Азія та Китай. Ситуація справді критична. І, наприклад, в Ірані сьогодні голодні бунти. І ціна на зерно зросла практично втричі", — пояснив він.

Читайте також: У 3-4 рази зросла вартість доставки українського зерна: ситуація в галузі та прогнози від Горбачова

Нагадаємо, у березні Україні вдалося експортувати через західні кордони — залізницею та через дунайські порти — близько 200 тис. т зерна. У травні — 1,7 млн т. У довоєнний час через свої чорноморські порти Україна вивозила 5 млн тонн продукції на місяць.

Читайте також: Що насправді відбувається у Чорному морі: інтерв'ю з главою Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрієм Клименком

Медіа-партнери
Прямий ефір