Дійшли через 80 років: втрачені листи жителя Кам'янець-Подільського передали родичам (ФОТО, ВІДЕО)

Письма передали внучке адресата Юлии Корсунской через 80 лет. Фото: warmuseum.kiev.ua

Втрачені листи жителя Кам'янець-Подільського до родича в Харків, написані за часів Другої світової війни, передали онучці адресата через 80 років, повідомляє телеканал "Дом".

Вони знайшлися завдяки проєкту "Непрочитані листи 1941-го" — унікальної колекції Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Юлія Корсунська зараз живе в Бостоні (США). Їй передали два листи — російською і на ідиші — які її родич М. Ціпес написав у липні 1941-го і відправив із Кам'янець-Подільського до Харкова Прешману Ціпесу.

"Лист був написаний у Харків, по татовій лінії. Тата вже немає. Я миттєво зателефонувала мамі та запитала: "Мамо, ти знаєш таких людей?" Вона відповіла, що людей таких не пам'ятає, але адресу знає", — розповідає Юлія.

У родині дідуся Юлії було семеро дітей. Під час Другої світової війни троє воювали, один загинув на фронті. Тому хто саме з них відправив листи, вона поки не знає.

"Якщо це писав Яків, то це рідний брат мого дідуся. І ось зараз у мене відкривається нова сторінка моєї особистої історії, яка дозволить підняти завісу та дізнатися, що ж було з моєю родиною", — зазначає вона.

Листи передали онучці адресата Юлії Корсунській через 80 років. Фото: warmuseum.kiev.ua

Згодом родина Ціпесів переїхала в Бостон. Про листи Юлія дізналася випадково, коли шукала інформацію для свого проєкту про жертв Голокосту, серед яких є і її прадіди.

Лист М. Ціпеса, написаний у липні 1941 року. Фото: warmuseum.kiev.ua

У 1942 році німецький офіцер Густав Ольшлегер відправив поштову кореспонденцію з Кам'янця-Подільського до Відня і попросив свого колегу доктора Риделя зберегти колекцію для майбутніх досліджень. Листи 70 років пролежали у фондах Австрії, і тільки в 2010 році їх передали в Україну. Зараз понад тисяча примірників перебувають в колекції "Непрочитані листи 1941-го".

"У цих листах ми якраз бачимо багато інформації про перші місяці війни. Про бомбардування Кам'янець-Подільського, про перші жертви, про емоції людей, які переживають нашестя ворога. Ми почали розшукувати рідних адресатів і адресантів непрочитаних листів, щоб повернути їх в сім'ю", — зазначає завідуюча відділом Національного музею історії України у Другій світовій війні Світлана Даценко.

Унікальна колекція втрачених листів, які зберігаються у Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Фото: warmuseum.kiev.ua
Унікальна колекція втрачених листів, які зберігаються у Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Фото: warmuseum.kiev.ua

676 листів знайшли своїх адресатів, але понад п'ять сотень все ще залишаються непрочитаними. Співробітники музею закликають рідних, близьких, знайомих відгукнутися і допомогти в пошуках. Знайти перелік адрес і конверти з адресами можна на сайті Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Читайте також: Кримське золото скіфів і нашийна гривня з аукціону: як Україна захищає культурну спадщину

Нагадаємо, курган Скіфського періоду досліджують археологи в Луганській області.

Прямий ефір