Дорожня карта України до майбутнього штучного інтелекту

Фото: pixabay.com

Віталій Гончарук

19 січня 2021 року

В останні роки українська індустрія штучного інтелекту (ШІ) світового рівня стала чимось на зразок візитівки технологічного сектора країни, що швидко розвивається. Українським стартапам, включаючи Grammarly і GitHub, вдалося встановити глобальну присутність, зберігши при цьому свої офіси ШІ в Україні. Одночасно світові технологічні гіганти, такі як Samsung, Google і Rakuten, створили в країні свої центри досліджень і розробок в галузі ШІ.

Цей успіх виявився можливим без будь-якої значної державної підтримки. Дійсно, багато хто вважає, що активність і динамізм української індустрії штучного інтелекту, принаймні частково, пояснюються відносною відсутністю державного втручання в цей сектор.

Дух вільного ринку, характерний для українського технологічного сектора, викликав скептицизм, коли наприкінці 2020 року вперше були оприлюднені плани офіційної Національної стратегії розвитку ШІ на найближче десятиліття. Ця стратегія розвитку, вже затверджена Кабінетом міністрів України, спрямована на використання існуючого в країні потенціалу (розвитку технологій, — ред.) штучного інтелекту та направлення його на ряд стратегічних національних пріоритетів.

Первинна реакція на стратегію розвитку була обнадійливою, без будь-яких серйозних ознак негативної реакції галузі. Можливо, це не зовсім дивно. На відміну від багатьох інших амбітних, але в кінцевому підсумку непрактичних дорожніх карт українських реформ останніх років, нещодавно ухвалена Стратегія розвитку штучного інтелекту є результатом роботи експертної спільноти, що має безпосередній практичний досвід в приватному секторі. Багато з людей, що стоять за цією ініціативою, раніше брали участь в більш ранній неформальній групі професіоналів галузі, яка вперше почала співпрацювати у 2013 році з метою створення процвітаючої екосистеми ШІ в Україні.

Мало хто поставить під сумнів основну передумову про те, що Україна має приділяти пріоритетну увагу розвитку своїх переваг ШІ.

Згідно з "Індексом готовності уряду до штучного інтелекту за 2020 рік" від Оксфорда, Україна в даний час є постачальником штучного інтелекту номер один в Східній Європі з 150 визнаними постачальниками в порівнянні зі 110 постачальниками в Польщі. Це — міцна основа для розширення. Однак більшість спостерігачів вважають, що очікуваний прогрес в галузі штучного інтелекту в найближче десятиліття швидко перевершить нинішній рівень розвитку. У середньостроковій перспективі ШІ має опинитися в центрі конкуренції між країнами в середині XXI століття, при цьому успіх України багато в чому залежить від її здатності використовувати значний поточний потенціал ШІ країни.

Нова стратегія розвитку України спрямована на впровадження технологій штучного інтелекту в усі аспекти розвитку країни. Вона спрямована на реформування системи освіти, щоб надати наступному поколінню українських технологічних компаній талановитий і кваліфікований людський капітал у сфері ШІ, необхідний для просування країни вперед. Він також спрямований на прискорення впровадження технологій штучного інтелекту в усій українській економіці, щоб гарантувати глобальну конкурентоспроможність секторів, від важкої промисловості до сільського господарства.

Неможливо переоцінити важливість інтеграції технологій штучного інтелекту. Наприклад, Україна в даний час входить до числа 12 найбільших світових експортерів зброї. Однак до 2030 року практично всі системи озброєнь, як очікується, будуть містити елементи ШІ. Якщо Україна не встигне за цією глобальною тенденцією, країна неминуче втратить частку ринку та швидко стане неконкурентоспроможною. Ті ж принципи застосовуються практично у всіх секторах української економіки.

У зв'язку з поточними трендами, більшість експертів зі ШІ в Україні вважають, що два сектори, які пропонують найбільший потенціал для прогресу, — це освіта та оборона. Криза коронавірусу викликала величезні потрясіння в системах освіти по всьому світу. Покоління молодих людей виявилось вимушеним провести більшу частину минулого року за дистанційним навчанням. Це відкрило безпрецедентні можливості для технологічних рішень із використанням ШІ. Ці нові звички, ймовірно, переживуть наслідки пандемії. Тим часом військовий конфлікт України з кремлівськими силами на сході країни продовжує стимулювати попит на інновації в галузі штучного інтелекту, які підвищать обороноздатність України і врятують життя на передовій.

Аграрний сектор України — ще одна сфера економіки з очевидним потенціалом штучного інтелекту. Велика українська сільськогосподарська промисловість, яка швидко модернізується,  є ідеальним живильним середовищем для розвитку штучного інтелекту, і численні історії успіху вже демонструють здатність місцевих агротехнічних стартапів розширюватися на міжнародній арені.

За останнє десятиліття IТ-аутсорсинг став ключовим двигуном зростання технологічного сектора України. Це допомогло забезпечити вражаючі щорічні темпи зростання протягом тривалого періоду, але тепер Україна має прагнути просунутися вгору по цьому ланцюжку, якщо країна хоче повністю реалізувати свій потенціал в глобальній технологічної економіці. Ця логіка закладена в нещодавно ухваленій Національній стратегії розвитку ШІ.

Поки ще немає думки про ефективність планів України, але поява нової стратегії розвитку сама по собі є важливою заявою про наміри для країни, яка прагне підвищити свою міжнародну конкурентоспроможність в технологічної економіці, що швидко розвивається.

Автор — Віталій Гончарук — очільник Експертного комітету України з розвитку штучного інтелекту.

За матеріалами The Atlantic Council

Медіа-партнери
Прямий ефір