Допомога тим, хто постраждав від війни: як працює сервіс "єДопомога"

Костянтин Кошеленко. Фото: kanaldom.tv

"єДопомога" — гуманітарна платформа, яка з березня 2022 року допомагає людям, котрі постраждали від війни. Які є функції сервісу, кому допомагають волонтери, як надати підтримку та як зареєструватися для отримання допомоги, розповів заступник Міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Костянтин Кошеленко у програмі "Ранок Вдома". 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Які є напрямки допомоги і як працює платформа?

— Платформа працює з березня 2022 року, вона розвивалася поступово. З перших днів війни команда Мінсоцполітики і Мінцифри зрозуміли, що людям треба допомагати, є величезна потреба. А з іншого боку є волонтери та міжнародні організації, які готові допомагати. Ми поступово почали рухатися в цьому напрямку. Перша функція, яку ми створили, — допомога з рук в руки. Частина команди тоді була в Києві зі мною, тож ми стали бета-тестерами. Кожен волонтер міг, і зараз може, знайти конкретну українську родину, зв'язатися з нею, привезти допомогу і передати з рук в руки. Доступні три функції "єДопомоги"

  • Перша — волонтерська, де можна залишити заявку або знайти заявку українця. Можна або особисто допомогти, або задонатити, щоб людина отримала свою їжу, медицину або паливо в одній із роздрібних мереж. 
  • Друга функція з'явилася тоді, коли почали реєструвати внутрішньо-переміщених осіб. Наразі їх кількість складає більше чотирьох мільйонів. Ми зробили окрему інструкцію про те, як зареєструватися, стати на облік, отримати виплати. 
  • Третій блок створився наприкінці травня, коли міжнародні організації на кшталт ООН і Червоного хреста захотіли допомогти грошима. Ми створили спеціальну форму, щоб збирати заявки українців і передавати їх таким організаціям на виплату. За чотири місяці зібрали більше 10 мільйонів заявок і вже більше трьох з них передали на виплату. Нові заявки не приймаємо, поки всі старі не передамо. 

— Донати людям на картку приходять?

— Це працює як подарунковий сертифікат. Людина отримує СМС з кодом, приходить в аптеку чи в супермаркет і там його використовує. Волонтер отримує у якості звіту фіскальний чек. Останній мій донат був родині з Бахмута, яка переїхала в Запоріжжя. Їм були потрібні ліки. Минуло два дні і я отримав чек, де видно, на які ліки люди витратили гроші.

— Як швидко надходить допомога?

— Якщо ми говоримо про онлайн-допомогу, то це відбувається онлайн. Але ця допомога не автоматична, треба дочекатися волонтера, який зможе і захоче вам допомогти. Кількість потребуючих переважає. На платформі з'являється близько 10-20 тисяч заявок щоденно. Ми змогли допомогти онлайн більше семи тисячам сімей. На платформі допомогають люди з сорока країн, останньою доєдналася Бразилія.

— Як ви залучає благодійників?

— Для того, щоб залучити більше підтримки для України, ми почали будувати міжнародну версію допомоги, зробили сім мов: англійська, польська, німецька, французька і не тільки. Почали публікувати в тих соцмережах, де більше іноземців. Іноземцям подобається чітка адресність, коли сам обираєш українця, без посередників. У нас є багато професійних іноземних волонтерів. Перше місце в рейтингу посідає Україна — українці найбільше допомагають українцям, третє — Америка, а друге — В'єтнам. Виявилося, що один із польських топ-менеджерів працює зараз у В'єтнамі і зробив майже чотириста донатів нашим людям. Таким чином він самостійно підняв В'єтнам до другої сходинки в рейтингу.

Уявіть 2030 рік. Якою ви бачите у цьому році "єДопомогу" і чим вона буде займатися?

— Це державний стартап на час війни. Ми ж у Мінсоцполітики вважаємо, що підтримка і соціальні послуги повинні бути такими, щоб виводити людей зі складних життєвих обставин. Гадаю, "єДопомога" може так модернізуватися, щоб у майбутньому людина могла завдяки підтримці і соціальним послугам вийти із економічно складних обставин і повернутися до нормального життя. Потрібно усі соціальні послуги потроху виводити у "Дію, бо це зручно, прозоро, доступно, а під час війни ще й безпечно — не треба нікуди ходити.  

Читайте також: Як у чужій країні знайти саме жінок-волонтерів: інтерв'ю із засновником додатку YesHelp Марком Анджело

Медіа-партнери
Прямий ефір