Донеччина очікує вакцини CoronaVac та Pfizer: скільки та хто отримає

Вакцина CoronaVac. Фото: bilmediklerimiz.com

Донецька область очікує надходження вакцин CoronaVac та Pfizer. Кожен з цих препаратів має свої особливості в застосуванні та умови зберігання. Про це в студії регіонального бюро телеканалу "Дом" в Краматорську розповів Олександр Педенко, заступник начальника департаменту стратегічного розвитку охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації.

Він зазначив, що зараз на території області є тільки вакцина CoviShield.

Препарат CoronaVac після прибуття з Китаю зараз перебуває на своєрідному карантині. Це звичайна практика для будь-якого медичного препарату, який вперше з'являється в країні, зазначив Педенко.

"Наскільки мені відомо, вакцина CoronaVac перебуває в Україні на національному складі. 9-10 квітня ми очікуємо сертифікат від Державного експертного центру, і після цього наказом вакцина буде розподілена. Яку кількість отримаємо ми — поки я проєкт наказу не бачив", — сказав він.

Особливість CoronaVac в тому, що препарат надходить у формі монодози — шприц з необхідною дозою вакцини (на відміну від CoviShield, флакон якого розрахований на 10 доз). Педенко зазначив, що форма монодози буде особливо зручна в застосуванні для маломобільних груп населення.

Як і у випадку з іншими вакцинами, людині потрібно буде зробити два щеплення CoronaVac, друга доза має бути введена через 28 днів.

Також Донецька область розраховує на першу партію вакцини Pfizer в обсязі 2 300 доз. Олександр Педенко повідомив, що на першому етапі цей препарат буде використаний для людей, які проживають в інтернатних закладах, та для співробітників, які там працюють.

"Друге щеплення Pfizer рекомендовано робити через 21-28 днів. І партія, яка надійде, буде умовно розділена на дві частини. Щоб ті особи, які вакцинувалися, скажімо, сьогодні, змогли другу дозу отримати через 3-4 тижні", — уточнив представник департаменту охорони здоров'я.

У Pfizer є свої особливості: препарат має зберігатися за температури -60-70 градусів. В таких умовах властивості вакцини зберігаються протягом 30-35 днів.

"Сама вакцинація, звичайно, відбуватиметься за кімнатної температури. Як це відбуватиметься: ми визначили кількість людей, яких нам сьогодні потрібно прищепити. Із замороженого стану дістаємо необхідну кількість флаконів, кладемо в холодильник в температуру + 2-8 градусів. І ось в такому стані вона може зберігатися 5 днів. За 5 днів ми цю вакцину маємо вколоти. Флакон розрахований на шість доз, тобто з одного флакона можна вакцинувати шість осіб", — розповів Олександр Педенко.

При цьому особливих холодильників з температурним режимом нижче за -60 градусів не потрібно. Вакцина надійде в спеціальних коробах, які призначені для підтримки потрібної температури.

"Вакцина зберігатиметься за температури -60 градусів, в спеціальному коробі, в сухому льоду. Сухий лід досипатимуть, коли він просідатиме, один раз на два-три дні. Короби мають датчики температури. Постачальник привозить вже упаковану в короби вакцину, він привозить додатково сухий лід, і коли фіксуватиметься зниження на 1-2 градуси, досипатиметься лід", — пояснив Педенко.

Він вже особисто ознайомився з таким процесом зберігання вакцини під час тренінгів в Києві.

"Нам все це показали. Як виглядають короби, як вимірюється температура, як зчитується інформація, що з себе представляє цей сухий лід", — поділився Олександр Педенко.

Повна версія інтерв'ю: Вакцинація на Донеччині: про відмінності препаратів і щеплення на КПВВ говоримо з Олександром Педенком

Нагадаємо, наразі в Україні застосовується вакцина CoviShield. Перша партія препарату для Донецької області становила 21 200 доз, вакцинація почалася 24 лютого, станом на 7 квітня перше щеплення отримали 14 624 особи. На подальших етапах вакцинації передбачена взаємозамінність вакцин.

Прямий ефір