"Добробати" — заміна загальної мобілізації: як у Росії змушують воювати в Україні

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

Збройні сили Російської Федерації зазнають критичних втрат на фронтах в Україні. Відновлюють живу силу набором "добровольчих формувань". На даний момент вдалося зібрати всього близько 17 тис. "добровольців". Щоправда, не всі регіони Росії готові формувати такі батальйони з місцевого населення, інформує "Дом".

Ще наприкінці травня в Санкт-Петербурзі мобільний армійський комбінат запрошував усіх охочих укласти контракт зі збройними силами Росії. Створення регіональних "добробатів" у Росії, поряд з активним набором у приватні військові компанії, є однією з двох основних форм прихованої мобілізації населення. І зараз це активно рекламується.

"Як правило, це зрілі чоловіки, вони звертаються на гарячу лінію, телефони ви бачите внизу, і відразу приймають, можливо, найважливіше рішення у своєму житті. Моє завдання було підтримати добровольців, зміцнити їх у зробленому виборі", — каже у своєму шоу російський пропагандист Дмитро Кисельов на тлі "добровольців".

Як повідомляє Головне управління української розвідки, Кремль зобов'язав кожен із 85 російських регіонів, включаючи Крим та Севастополь, сформувати та фінансово забезпечити по одному новому батальйону "добровольців" для участі у війні проти України. Однак у РФ змінили тактику поповнення особового складу, щоб уникнути небажаного оголошення масової мобілізації.

"Фіксуються випадки примусу до підписання "контрактів" щодо місцевого населення на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей. Отримано повний карт-бланш від влади Російської Федерації на відбір бойовиків у колоніях", — повідомило Головне управління розвідки Міноборони України.

Не всі регіони готові створювати такі батальйони за рахунок місцевого населення. До підрозділів, які мають "прописку" в "престижних" регіонах, набирають мешканців з бідних областей чи "національних околиць". Ті, хто не хоче потрапити на війну, роблять усе можливе, щоб не отримати повістку, деякі навіть наважуються на виїзд.

"Ми боялися, що він (президент Путін) оголосить мобілізацію, і тоді всіх, від малого до великого, призвуть до армії. Мені зовсім не хотілося йти воювати. Я знявся з обліку у військкоматі, щоб мене не притягли до кримінальної відповідальності. Жодної драми не було: я просто показав їм свій квиток на літак, показав запрошення з Казахстану, поїхав до аеропорту та полетів", — розповідає 22-річний росіянин Данило Давидов.

"Добробати" — це останній шанс уникнути масової мобілізації. Тим, хто погодився, обіцяють солідні виплати — від 200 до 500 тис. руб. (67-167,5 тис. грн) на місяць. За навчання "добровольцям" також обіцяють платити. При цьому ті, хто вже воює на території України, скаржаться, що виплат немає досі. Наприклад, бійці чуваського батальйону "Атал" написали листа, який опублікував у себе в Telegram-каналі блогер Юрій Шакеєв. Військовослужбовці вимагали від уряду виплатити обіцяне, інакше третина батальйону готова розірвати контракти.

"Військовим комісаром було сказано, що на кожного бійця передбачено і буде перераховано на особовий рахунок кожного бійця 200 тис. руб. (67 тис. грн) та добові за кожен день перебування у пункті злагодження... Проте ми цих фінансових коштів не бачили досі. Вимагаємо ці зобов'язання виконати", — йдеться у зверненні солдатів чуваського батальйону "Атал".

Вже були випадки, коли військові з найвіддаленіших куточків РФ визнавали, що їхній батальйон кинули на забій в Україну, а коли люди починали обурюватися, позбавляли задоволення.

"Після прибуття на територію Луганської республіки, місцеве управління використовувало особовий склад не за призначенням, відповідно без відповідної підготовки випускали на лінію фронту. На цей час ми повернулися на територію Російської Федерації, якоїсь допомоги від керівництва немає, люди живуть у далеких регіонах, у тому числі й на крайніх її віддаленнях, у тому числі на Далекому Сході, Архангельська область", — кажуть російські військовослужбовці.

Бійців "добробатів", які зараз формують у Росії, будуть використовувати там, де не потрібен якісний військовий вишкіл. На думку військового експерта, їх, швидше за все, направлять у піхоту та будуть застосовувати для "виявлення позицій противника", точніше як "гарматне м'ясо".

"Ця армія буде розбита, повністю буде розбита. Так, Україна на це витратить частину свого ресурсу, та Україні буде важко, але варіантів вижити в цієї армії, яку зараз збирає Путін, немає. Коли підуть втрати, серйозні втрати, то тоді вони оголосять більш відкриту мобілізацію. Зараз вони роблять приховану мобілізацію, дали команду сформувати такі батальйони, робити по-тихому", — пояснює військовий експерт Михайло Притула.

Чим більше посилюватиметься економічна криза в Росії внаслідок санкцій, тим більше росіян будуть готові йти в "добробати" за значно менші суми. І найчастіше це можуть бути представники малих національних груп.

"Що хоче зробити Путін, він хоче втягнути різні народи Російської Федерації у війну проти України. Він хоче, щоб з'явився цей аспект: калмики — проти України, буряти — проти України. Посіяти ось цю ворожнечу, ненависть між народами", — вважає Притула.

Військовий експерт вважає, що, створюючи такі національні "добробати", російська влада фактично відкриває "другий фронт" проти своєї ідеї "русского мира". Здобувши бойовий досвід на українському фронті, вони можуть використати його проти Кремля.

Читайте також: Кремль змінив тактику поповнення особового складу: як у Росії відбувається прихована мобілізація

Прямий ефір