До 1 вересня — на переселенців, які проживають у навчальних закладах на Прикарпатті, може чекати "великий переїзд" (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

У якому форматі — офлайн чи онлайн — із 1 вересня запрацюють навчальні заклади в Україні, залежатиме від ситуації у кожному конкретному регіоні, а рішення ухвалюватимуть органи місцевого самоврядування. Від вересня відновити очне навчання у школах планують на Прикарпатті. Нині у 200 освітніх закладах Івано-Франківської області проживають понад 5,5 тис. переселенців. Вже до 1 вересня людей планують переселити у комфортабельніші умови, повідомляє "Дом".

Так, притулком для переселенців від початку березня стала початкова школа у місті Бурштині. В закладі постійно мешкають майже 90 осіб — переважно з Луганської, Донецької та Миколаївської областей. Переселенка Вікторія разом із чоловіком тут уже місяць. Розповідає, що вони встигли виїхати із рідного міста Світлодарська за пару днів до того, як його окупували російські військові. Загарбники досі там, тому повертатися подружжю поки що нікуди.

"Там в мене хата вже розбита, влучив снаряд у квартиру. Там немає вже нічого. Ми живемо на 5 поверсі, й нам влучило в будинок", — сказала Вікторія.

Жінка на 7-му місяці вагітності. Народжувати свого первістка вона планує у Бурштині. Стала на облік у місцевій консультації. Її непокоїть питання — як після пологів з немовлям житиме у школі. Адже, попри створені зручності та хороші умови — є душ, пральня, безоплатна їдальня — їй навіть зараз тут непросто.

"Вагітній важче, ніж звичайній людині. Адже самі розумієте, вранці до туалету черги. До душу теж черга. Якщо не для вагітних, то можна жити. Дуже добре годують тричі на добу", — поділилася Вікторія.

Людей, які живуть у школах та дитсадках, але не планують поки що покидати Прикарпаття, безліч.

"Приїхали ми ще 6 березня. Хотілося б повернутися додому, але в найближчі 4-5 років нам взагалі немає куди повертатися. У нас все зруйновано. Тому ми плануємо тут. І будемо просити, щоб нас тут залишили", — розповіла переселенка з Попасної Луганської області Людмила Коваленко.

На сьогодні під житло для переселенців в області облаштовано дві сотні навчальних закладів. Живуть там понад 5,5 тис. осіб. Але вже до вересня їх планують переселити.

"У нас зараз дуже багато людей поселені у школи, садочки, спортивні заклади. І до першого вересня з метою, щоб ми могли запустити навчальний процес, ми плануємо всіх людей перемістити. Це практично в 30 громадах у нас перебувають внутрішньо переміщені люди, і їх перемістити у нормальні, більш комфортабельніші умови. У нас практично в кожній територіальній громаді є будинки, які не використовувалися, будинки, які потребують реконструкції, суттєвого ремонту. Ми познаходили старі гуртожитки, в яких ніхто роками не проживав", — повідомила голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук.

Зокрема, планують реконструювати для сімей переселенців вже до 1 вересня приміщення дев'яти поверхів гуртожитку Бурштинського торговельно-економічного коледжу. Там потрібний капітальний ремонт — ремонт тепломережі, каналізації, нова електропроводка, сантехніка та меблі. Зараз для життя придатні лише три поверхи, куди селять студентів. Інші приміщення — а це майже 90 кімнат — стоять із голими стінами, там останні 10 років ніхто не проживав. За попередніми підрахунками, розміститися тут зможуть одночасно кількасот осіб.

"Почали співпрацювати з Міжнародною організацією з міграції, і буквально на початку тижня у нас були представники від цієї організації. Йдеться про ремонт незадіяних приміщень гуртожитку, фінансування цих робіт саме під поселення внутрішньо переміщених осіб довгостроково. Чому нам це вкрай необхідно? Тому що зараз ці люди проживають у кімнатах, де проживали учні-студенти. Тому, якби вдався цей проєкт із ремонту та реконструкції ще додаткових приміщень, то ми б від 1 вересня розпочали освітній процес вже в аудиторіях, а відповідно студенти, які потребують житла, могли б проживати в своїх кімнатах", — сказав директор Бурштинського торговельно-економічного коледжу Андрій Козак.

"Тобто ми зробили аналіз всіх таких об’єктів, які придатні для житла. І відповідно працюємо з міжнародними колегами, ми їх запрошуємо, вони з нами виїжджають в громади. Дивляться об’єкти і відповідно допомагають нам такі об’єкти ремонтувати, з реконструкціями таких будинків. І ми маємо надію, що за літо — за три місяці — ми впораємося. І 1 вересня працюватиме школа, садок, і ми зможемо цих людей перевести", — поінформувала голова Івано-Франківської ОВА.

У скільки загалом обійдеться "великий переїзд" — посадовці не озвучують. Адже відновлення цих об'єктів взяли на себе міжнародні партнери. Окрім ремонту та реконструкції старих будівель, для сімей переселенців на Прикарпатті планують звести й нове житло — загалом 100 тис. кв. м. Квартири в таких будинках надаватимуться одразу з ремонтом та мінімальним оснащенням технікою та меблями.

Читайте також: "Подорослішали в один момент": історія сім'ї з 11 дітьми про життя під обстрілами та переселення до монастиря (ВІДЕО)

Нагадаємо, внаслідок повномасштабного вторгнення Росії до України мільйони громадян країни після евакуації шукають не лише житло та захист, але й роботу. Зокрема, в Івано-Франківському центрі зайнятості — черги з переселенців.

Медіа-партнери
Прямий ефір