Дешеві іпотеки та реформа держслужби: інтерв'ю з Олегом Немчіновим

Фото: НВ

Проведення конкурсів на держслужбу в Україні, чого очікувати державному сектору та хто зможе отримати іпотеку під 7% — розповів міністр Кабміну Олег Немчінов в інтерв'ю телеканалу "Дом".

— Держслужба та реформа держслужби: що зараз відбувається і коли ми матимемо повну картину?

— У лютому стартувала нова сесія роботи Верховної Ради. Нами внесено законопроєкт, який розблокує проведення конкурсних процедур, і фактично ми повернемося до докарантинних конкурсів. Єдине, що буде зроблено — це обмеження, пов'язані з безпекою, тобто соціальна дистанція, проведення конкурсів у масках, визначення вимог до безпеки тих, хто проводить конкурси, і тих, хто бере участь у них. Важливим моментом також буде перехідний період, коли люди, які прийшли на держслужбу в 2020 році за так званими процедурами добору — тобто з ними укладено контракти — вони протягом деякого часу, який буде визначено вже в другому читанні цього законопроєкту, повинні будуть проходити повну конкурсну процедуру.

В Україні оголошено понад 20 тис. таких конкурсних доборів і укладено понад 12 тис. договорів. Але це переважно категорії "Б" і "В".

Для багатьох дуже вразливим є питання про державні посади категорії "А" — це держсекретарі міністерств, керівники центральних органів виконавчої влади та члени колегіальних органів. Вони будуть проходити за спеціальною процедурою, яка затверджена держслужбою і проводитиметься успеціальній комісії корпусу вищої служби, яка протягом цього перехідного періоду працюватиме щодня.

— Ми не зустрічалися ще цього року і не говорили про плани. Чи можете ви сказати якісь основні реперні точки, але не на весь рік, а найближчі? Можливо, запровадять якісь ініціативи.

— Ми продовжуємо працювати у напрямку виконання програми уряду. Крім того, ми готуємо план на цей рік, який буде в установленому порядку внесено до Верховної Ради. Серед першочергових завдань — відродження конкурсної процедури. Для нас дуже важливим буде голосування в другому читанні за законопроєкт про адмінпроцедуру. Це буде дуже важливо для всього українського суспільства.

До того ж, ми плануємо внести два законопроєкти. Перший — щодо позбавлення Кабінету міністрів невластивих повноважень. Ми будемо віддавати все те, чим і так не займаємося. Протягом 30 років незалежності за Кабміном закріплено дуже багато функцій, які реально не використовують.

— Наприклад?

— Наприклад, проведення перепису сільського населення. Саме сільського. Є цілий такий документ.

Крім того, у нас у програмі діяльності стоїть внесення змін до закону про Кабінет міністрів і центральні органи виконавчої влади. Це вже більш фундаментальні речі. Це продовження реформи держуправління, яка дозволить нам модернізувати роботу Кабміну.

Серед поточних речей — ми нещодавно проголосували за постанову, яку ухвалено на виконання доручення Володимира Зеленського про доступну іпотеку.

— Про це минулого року почалася розмова.

— Так, але цього року ми за нього проголосували, і зараз є можливість через фонд компенсувати понад 7% іпотеки. Тобто буде проведена процедура акредитації банків. Кожен громадянин України, який відповідатиме необхідним критеріям...

— Які це критерії?

— Наприклад, те, що на момент закінчення іпотеки йому має бути не більше 70 років. До того ж, йому потрібне буде поліпшення житлових умов. Зараз йдеться про забезпечення 50 м на самотню людину або на сім'ю з двох осіб. Плюс 20 м на кожного наступного члена сім'ї. Він повинен бути платоспроможним за умовами банку, який його кредитуватиме. І деякі умови, які банки виставлятимуть, — в обмеженнях, які вже обговорено. Наприклад, сума разової комісії не більше 0,5%, суми страхування тощо.

Це дасть можливість перезапустити нове будівництво, тому що в постанові йдеться саме про нове житло, побудоване з 2015 року.

— Тобто яке будується і буде будуватися?

— Будується або побудовано і вводиться в експлуатацію. Там досить добре це прописано. Тому що це нові робочі місця. Ми бачили, як у 2020 році був ефективним проєкт "Велике будівництво". Зараз він дасть можливість, зокрема, запустити у великих містах житлове будівництво, яке є мультиплікатором, коли з'являються і зберігаються робочі місця; промисловість, яка пов'язана з логістикою; промисловість, що пов'язана з будівельними матеріалами. Це теж хороший стимул для того, щоб економіку перезапустити.

І головне, що банківська система отримає можливість залучати нових клієнтів, тому що вони будуть кредитувати, а фонд буде компенсувати різницю комерційного відсотка. Ще з минулого року державні банки кредитували під 9,5-10%. Зараз це буде 7%.

Крім того, протягом року ми чекаємо запуск спеціальної державної іпотечної установи, яка займатиметься бюджетниками. Ми знаємо, що багато хто, зокрема державні службовці, мають пільги, що не реалізовуються через відсутність достатньої кількості фінансів. Це буде хороший момент. Можливо, буде і менший відсоток. Тому що це комерційні умови.

— Ви сказали, що є низка критеріїв, дотримання яких дозволить отримати іпотеку на дуже хороших умовах. І прозвучало, що якщо я потребую поліпшення житлових умов, тобто якщо у мене є квартира і я хочу купити ще одну і взяти іпотеку, то, найімовірніше, мені  відмовлять?

— Я думаю, що потрібно буде дивитися конкретно ваші умови. Поки що у нас діє норма, здається, 13,65 кв. м на людину. Так звана забезпеченість.

— А зараз інша буде?

— А буде, я думаю, інша. Але тут що важливо: окремі умови кредитування затверджуватиме Міністерство фінансів. І всі моменти, які стосуватимуться цього, буде окремо скомуніковано для того, щоб кожна людина мала до цього пряме відношення. Рішення очікують наприкінці лютого — на початку березня, коли комерційні банки — державні, будь-які, які захочуть брати участь у цій програмі — зможуть самі конкурувати. Ніхто їх не зобов'язує ставити такі цифри. Вони будуть конкурувати за клієнта. Тому що держава доплачуватиме свою різницю.

Прямий ефір