Держави, які існували на території України

Держави на території сучасної України. Скріншот: kanaldom.tv

Сучасна Україна єдина та неподільна демократична країна, але за останні 3000 років на її території виникали та зникали десятки держав, кожна з яких залишила свій слід у вітчизняній історії. Про найважливіші держави на українських землях розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Велика Скіфія

Якби давніх греків спитали, як називається далека північна країна в степах біля Чорного моря, вони б точно відповіли — Велика Скіфія. Скіфи — грізні воїни, що прийшли до низовини Дніпра, ймовірно, з Ірану і в VII столітті до н. е. створили першу античну державу на майбутніх землях України. Писемності в них не було, зате вони активно торгували з греками, і в результаті грецький історик Геродот присвятив цьому народові одну зі своїх книжок.

Скіфів ховали у величезних курганах на Дніпрі. Для пишних поховальних обрядів нерідко замовляли прикраси у грецьких майстрів. Чого лише варта знаменита скіфська Пектораль, яка досі вважається одним із найкращих зразків античного ювелірного мистецтва. Велика Скіфія проіснувала майже чотири століття і занепала під ударами кочівників сарматів.

Боспорське царство

Скіфи торгували з греками через їхні портові колонії, переважно на Кримському півострові: Керкінітиди на місці сучасної Євпаторії, Пантікапей на місці Керчі, Феодосія та Херсонес Таврійський поблизу Севастополя. Це були грецькі міста-держави з багатою культурою та власним самоврядуванням. Громадяни Херсонеса складали присягу, в якій клялися берегти демократичний лад від будь-яких зазіхань, а також охороняти кордони як від еллінів, так і від варварів.

Пантікапей у V столітті до н. е. став столицею Боспорського царства, котре захопило також територію сучасного Краснодарського краю Росії. Це була одна з перших нафтових держав в історії. Археологи знайшли тут амфори із залишками сирої нафти, що експортувалася морем, як пальне та мастильний матеріал для різних потреб.

Оюм

Українські землі заселяли не лише з півдня. Після III століття н. е. на правобережжі Дніпра прийшли племена готів зі Скандинавії та заснували тут державу Оюм зі столицею десь між Києвом та Запоріжжям. Звідси вони здійснювали набіги на центральноєвропейські володіння Римської імперії, але їх самих зі сходу атакували гуни. Тож правителі Оюм звели масштабні оборонні споруди. Змієві вали біля приток Дніпра тягнуться на сотні кілометрів і будували їх десятиліттями. В X-XIII століттях вали використовували вже правителі Київської Русі. Державу, яку, згідно з літописами, також заснували нормани, що прийшли з півночі.

Багато істориків із цим не згодні й стверджують, що Київську Русь створили самі східні слов'яни. Хай там як, а це була перша велика християнська держава на території України й найвпливовіша в її історії. Київ на кілька століть утвердився як головне місто всіх східних слов'ян. Його падіння під натиском татаро-монгольської навали 1240 року стало кінцем Київської Русі.

Річ Посполита, Османська імперія, Московія

Між XIII та XVII століттями українські землі стали перехідними трофеями для різних держав. Річ Посполита, Османська імперія, Московія воювали одна з одною за території навколо Дніпра. Саме в цей час тут сформувався український етнос, який не асоціював себе із жодними загарбниками.

Військо Запорізьке та Кримське ханство

Перша саме українська держава з'явилася на Правобережжі 1648 року, коли Богдан Хмельницький підняв повстання проти поляків. Головною опорою цієї держави були безстрашні козаки. Проте вже до кінця XVII століття їх землі знову поділили прилеглі країни. У XVIII столітті Російська імперія ліквідувала останні сліди автономії Війська Запорізького й анексувала Кримське ханство — ще одну державу, яка відокремилася від Османської імперії. Західна частина України опинилася під контролем Польщі та згодом Австро-Угорщини.

УНР та ЗУНР

Перша світова війна знищила імперії. 1918 року в Києві зародилася Українська Народна Республіка, а у Львові — Західноукраїнська Народна Республіка. Саме ці дві демократичні держави стали фундаментами сучасної української державності.

22 січня 1919 року УНР та ЗУНР об'єднались, і ця дата відзначається у сучасній Україні як День Соборності. Згодом цю державу знову розділили Польща та Радянський Союз. Проте за підсумками Другої світової війни Україна стала цілісною, принаймні на мапі. Насправді ж Українська Радянська Соціалістична Республіка була колонією російського комуністичного режиму, де жорстоко придушували будь-яких інакодумців. Проте навіть обмежена автономія цього псевдодержавного утворення дозволила українському народові 1991 року безкровно відокремитися від імперії та, нарешті жити у своїй незалежній країні.

Читайте також: Боротьба українців проти Росії крізь віки: 5 фактів, які має знати кожен

Медіа-партнери
Прямий ефір