День пам'яті жертв примусової депортації українців — свідки трагедії поділилися спогадами (ВІДЕО)

Иллюстративный скриншот видео: kanaldom.tv

Сьогодні, 12 вересня, на державному рівні Україна вшановує пам'ять жертв примусової депортації українців із західних земель у 1944-1951 роках. За даними Інституту національної пам'яті, тоді своїх будинків позбулися близько 700 тис. жителів Лемківщини, Холмщини, Західної Бойківщини та ще кількох західних регіонів. У 77-ту річницю у Львові зібралися свідки цієї трагедії, повідомляє "Дом".

У 1944 році Зеновії було лише 6 років. І вона добре пам'ятає, як її разом з батьками примусово виселили з будинку в Люблінському воєводстві.

"Нас вивезли на станцію до Волинської області, станція Іванова. А з тієї станції товарними вагонами, де була худоба, де було все, нас повезли на Донбас", — розповіла вона.

За рік після депортації, у 1945-му, Зеновію з сім'єю до Львова забрав її дядько. Вони переїхали і залишилися там жити.

"Я була одна в сім’ї, я ще не дуже горювала, а де було четверо дітей в родині, вони не мали що їсти, вони ходили по людях жебракувати", — додала жінка.

За словами Михайла, про ті події він знає лише з розповідей батьків. Їх виселили з Перемишльського повіту до Тернопільської області. На їхнє прохання 30 років тому він возив їх туди, де вони народилися.

"Це з розповіді батьків я розказую, було дуже важко, їсти не було що, батько мав ремесло столяра, це йому помогло", — сказав він.

Після закінчення Другої світової війни почалося встановлення нових державних кордонів в Європі. Зокрема між СРСР і Польщею. Щоб українці опинилися в УРСР, а поляки — в Польщі — організували "переміщення населення".

"Це є наша історія, вона десь там в серці, воно так болить, що аж до сліз, до мурашок", — поділилася учасниця акції Ірина Горбачук.

В підсумку понад 700 тис. українців примусово без суду переселили до УРСР. Депортація тривала в 5 етапів від 1944 до 1951 року, а також під час операції "Вісла". І якщо перший етап ще можна було назвати відносно добровільним, то на останніх виселяли вже насильно.

Три роки тому український парламент ухвалив постанову про щорічне відзначення Дня пам'яті жертв примусового виселення українців з рідних земель на території сучасної Польщі.

Читайте також: Підсумки 12 вересня: посилення обстрілів на Донбасі, сплеск COVID-19 та візит президента МОК (ВІДЕО)

Прямий ефір