День пам'яті і примирення: українці поділилися спогадами і що для них означає ця дата (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: loga.gov.ua

Сьогодні, 8 травня, в День пам'яті і примирення, у всій Україні вшановували пам'ять жертв Другої світової війни 1939-1945 років. Цей день присвячений пам'яті тих понад 80 млн осіб різних рас і націй, воїнів і мирних жителів, чиє життя обірвалося під час найстрашнішої катастрофи за всю історію людства. Мітинги-реквієми в Україні цього року були нечисленними. Свої корективи внесли пандемія COVID-19 і негода, повідомляє "Дом".

Так, в Краматорську Донецької області учасників Другої світової війни шанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до підніжжя пам'ятників на "Алеї Слави". На мітингу-реквіємі зібралися родичі та близькі загиблих воїнів. Вони поділилися своїми спогадами.

"Мені сьогодні є кого згадати, за ким поплакати, кого пом'янути. 1943 року мені було 3 роки, наступала Червона армія, вони вже не далеко, і німці вирішили помститися і вигнали нас всіх на розстріл, поставили там до сусідів всю вулицю, а тут пішла Червона армія, німці злякалися і нас всіх відпустили", — розповіла 81-річна краматорчанка Ізабелла Тарасова.

Всі чоловіки сім'ї Ізабелли Миколаївни пішли на фронт. Найбільш пам'ятний момент для неї — спогад про те, як поверталися з війни її близькі. Щороку жінка приходить на "Алею Слави", щоб вшанувати пам'ять героїв.

"У кожного з нас в родині є втрати, мій батько був в'язнем концтабору. Світла їм пам'ять і скільки ми будемо жити, ми будемо пам'ятати про це", — сказала краматорчанка.

"Те, що відзначаємо цей день, День пам'яті, День перемоги, це прекрасно. Це молодь, щоб знала і щоб порівнювала теперішній стан, що ведеться зараз і то", — додала пенсіонерка.

Попри дощ, вшанували пам'ять загиблих у Другій світовій війні і жителі Дніпра. Вранці близько сотні жителів пройшли маршем по центральному проспекту міста від Європейської площі до Парку пам'яті і примирення. Поруч з цим місцем в роки Другої світової війни був госпіталь. І тут в братських могилах ховали померлих багатьох національностей. Імена кількох сотень осіб вибили на бетонних плитах.

Жителі Дніпра кажуть, що Друга світова війна торкнулася кожної родини. Тому вони вважають своїм обов'язком вшанувати пам'ять загиблих.

"Воно в нас в серці, ми маємо це пам'ятати. Я своїм онукам розповідаю, розказую. І я думаю, що ми маємо наступним поколінням передавати те, що ми знаємо", - сказала Лана Іванченко.

"У мене воювали чотири дідусі. По матері і по батька лінії воювали. Один, нажаль, загинув ще в перші дні війни. Один героєм повернувся", — поділився місцевий житель Микита.

А на Набережній, де зазвичай люблять гуляти тисячі дніпрян, встановили меморіальні дошки. На них всі охочі могли прикріпити спеціальні листівки зі словами подяки героям всіх часів. Зробити це можна буде ще й 9 травня. Потім дошку передадуть до музею історії Дніпра.

Увечері в вікнах усіх кабінетів Дніпровської міської ради запалили свічки в пам'ять про тих, хто загинув в роки Другої світової війни. А на фасаді будівлі почали показувати лазерні проєкції імен понад пів тисячі людей, які захищали свою країну від 1939 до 1945 року. Їхні дані протягом тижня в соцмережах з хештегом "Герої Дніпра" публікували родичі воїнів.

У Вінниці, як і минулого року, через карантин скасували всі масові заходи. Але із самого ранку люди несли квіти до меморіалу Слави в центрі міста.

"Нехай жодна мама не дізнається, що таке біда. Нехай всі чоловіки будуть здорові", — сказала вінничанка Людмила Борейко.

"Це пам'ять за загиблими воїнами, які віддали життя", — додала Ніна Гонтар.

"Це день подяки. За мирне небо над головою. За майбутнє, яке нам подарували", — вважає Станіслав Серьогін.

Тут же біля меморіалу городянам роздавали брошки у вигляді маків. Їх напередодні з червоно-чорних стрічок пошила вінницька волонтерка разом з донькою. Кажуть, мак для їхньої сім'ї — символ пам'яті про тих, хто так і не повернувся з війни. Ніхто від такого подарунка не відмовлявся.

"Ми повинні пам'ятати про історичні факти. Війна, потрібно пам'ятати, це не тільки кінцева перемога. За цим стоїть біль. Якщо згадати Другу світову, то це і концтабори, це дуже страшні речі", — каже вінничанка Ірина Майборода.

Деякі до меморіалу приходили вже зі своїми маками пам'яті.

Святкові концерти місцевих колективів записали заздалегідь. У День перемоги над нацизмом, 9 травня, їх транслюватимуть онлайн.

Читайте такожНіколи знову: Зеленський про важливість Дня пам'яті та примирення (ВІДЕО)

Нагадаємо, що у селищі Мілове Луганської області відкрили Дзвін пам’яті. Це перший з чотирьох дзвонів, встановлення яких президент Володимир Зеленський ініціював рік тому. Вони символізуватимуть пам’ять про загиблих та примирення між країнами — учасницями Другої світової війни.

Читайте також: Підсумки 8 травня: День пам'яті і примирення, Зеленський і посли G7 на Донбасі та євроінтеграція України (ВІДЕО)

Прямий ефір