День народження Олександра Шалімова та поява радарів: 20 січня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 20 січня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

20 січня 1661 року засновано Львівський національний університет імені Івана Франка. Свою історію заклад розпочав як університет імені Яна II Казимира. Цьому сприяв Гадяцький договір, підписаний у 1658 році між Річчю Посполитою та Гетьманщиною. Однією з його умов було відкриття на українській території двох православних вищих навчальних закладів. В університет вирішили трансформувати наявну єзуїтську колегію. Першими розпочали роботу два відділи — філософський і богословський. За свою історію навчальний заклад неодноразово закривався, а також змінював назву. Зараз Львівський університет має ім'я відомого українського письменника Івана Франка і є справжньою гордістю України. Це один із найстаріших університетів Східної Європи.

В цей день 1918 року народився видатний український хірург Олександр Шалімов. Спочатку він працював лікарем районної лікарні, а потім директором створеного ним Інституту хірургії та трансплантології, який наразі й має його ім'я. Шалімов був неперевершений в усіх напрямках медицини. Він розробив і впровадив нові методи операцій з онкологічних захворювань, органів травлення, судин та серця. Саме він керував першою в Україні пересадкою серця і першим здійснив пересадку підшлункової залози хворому на діабет. На його рахунку 40 тисяч операцій.

20 січня 1958 року в Лондоні з'явилися перші радари контролю автомобільної швидкості. Таку систему почали використовувати з метою виявлення порушників на дорогах. Водіям доводилося дотримуватися правил дорожнього руху і не перевищувати швидкість. Завдяки особливій будові радари вловлюють відбитий від автомобіля електромагнітний сигнал, фіксуючи швидкість руху. Відтоді радарна система, яку використовували поліціянти, досягла небувалого розвитку. У далекому минулому залишилися громіздкі стаціонарні авторадари. Сучасні прилади дуже компактні, і щоб визначити швидкість автомобіля, їм потрібно близько двох десятих секунди.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір