День народження Бориса Грінченка та перше засідання Курултаю: 9 грудня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 9 грудня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

9 грудня — день народження сучасної версії роликів. 138 років тому Левант Річардсон із Чикаго запатентував модель роликових ковзанів зі сталевими кульковими підшибниками у колесах.

9 грудня 1867 народився український письменник Борис Грінченко. З дитинства він любив читати і був палким шанувальником творчості Тараса Шевченка. Завдяки Кобзарю і почав писати вірші. Вступив до Харківського училища, але закінчити навчання та отримати атестат йому так і не вдалося. Талановитого хлопця виключили за читання забороненої української літератури, а невдовзі заарештували. Борис Грінченко — відомий борець за українську мову. Він мав чітку проукраїнську позицію і ніколи не відступав. Одна з головних заслуг письменника — створення першого словника української мови, до якого увійшли майже 68 000 слів. 

Цього дня 1917 року сталася історична подія для кримськотатарського народу. У Ханському палаці в Бахчисараї відбулося перше засідання Курултаю — національного з'їзду для вирішення найважливіших державних питань кримських татар. Тоді Курултай проголосив створення Кримської Народної Республіки, ухвалив Конституцію і державні символи. З'їзд виконував функції парламенту, та після приходу більшовиків 1918 року був розформований. Курултай відновив свою діяльність лише 1991-го під час повернення корінного народу до Криму після депортації радянською владою. 

У Лондоні 9 грудня 2005 року востаннє на маршрут вирушив легендарний двоповерховий автобус "Рутмастер". Його експлуатацію припинили через небезпечність відкритої платформи, незручності для пасажирів із дитячими візками та літніх людей, а також для людей з інвалідністю. Міські лінії "Рутмастер" обслуговував майже півстоліття. Цей вид транспорту лондонці та гості столиці полюбили за яскраво-червоний колір, наявність двох поверхів і відкриту платформу ззаду. Вона дозволяла пасажирам заходити в автобус і виходити з нього не лише на зупинці, а й на перехресті або у заторі. "Рутмастер" — символ Лондона і, мабуть, найвідоміший автобус у світі. Сьогодні його використовують із туристичною метою. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми  "Ранок Вдома"!

Прямий ефір