Украина наш дом

Демонстрація пароплава "Наутілус" та день народження Олександра Пономарьова: 9 серпня в історії

Американський інженер-самоучка Роберт Фултон 9 серпня 1803 року продемонстрував пароплав "Наутілус". Його випробування відбулося на річці Сена у Франції. Про це йдеться у програмі "Ранок Вдома".

Водні судна, рухомі силою пари, конструювали і раніше, але їхня швидкість залишала бажати кращого. Тоді Фултон, спираючись на досвід колег, почав проєктувати власне судно. Зовні "Наутілус" нагадував металеву бочку: сталевий каркас був обшитий мідними пластинами, а ззаду розміщувався гребний гвинт. Щоб він працював, була потрібна людська сила. На борту був і резервуар зі стисненим повітрям. Перший пароплав Фултона не отримав гідної оцінки. Однак він не втрачав надію і наполегливо вдосконалював винахід. За чотири роки американець спустив на воду уславлений пароплав "Клермонт".

Цього дня 80 років тому відбувся так званий Матч смерті. У розпал Другої світової в окупованому Києві на стадіоні "Старт" місцеві футболісти зустрілися з німцями. Хоча суперник і відкрив рахунок, перемогу здобули кияни. 5:3 — таким був результат матчу. Незабаром багато місцевих футболістів опинилися в концентраційних таборах, а деяких розстріляли. Причини таких дій залишаються загадкою. На думку більшості істориків, німці таким чином намагалися виявити потенційних агентів НКВС, якими, як їм здавалося, цілком могли бути футболісти. Ця трагічна історія породила безліч легенд і лягла в основу багатьох кінострічок.

Сьогодні відзначає 49-й день народження "золотий голос" України Олександр Пономарьов. У дитинстві він мріяв стати боксером, але травма змусила Олександра залишити спорт. Єдиним порятунком стала музика. Свою першу пісню "Святая Анна" Пономарьов написав у 12 років і навіть виконав її під вікнами коханої — однокласниці, якій, власне, і присвятив твір. Перший успіх прийшов до артиста 1993 року, коли він став тріумфатором музичного фестивалю "Червона рута". Йому першому випала честь представляти Україну на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення у 2003 році. Своїм глибоким чистим тенором Пономарьов підкорив мільйони слухачів. Діапазон його голосу — три октави. Найвідоміші композиції співака — "Він чекає на неї", "Варто чи ні", "Ніченькою темною".

Читайте також: День військ зв'язку та Міжнародний день альпінізму: 8 серпня в історії

Прямий ефір