Справа Порошенка є об'єктивною, але розслідування мають проводити ретельно, — експерт

Микола Голомша. Скріншот відео: kanaldom.tv

Справа Порошенка є не політичною, а юридичною, проте пов'язана з низкою складних факторів, які важливо ретельно дослідити. Таку думку в програмі "Топшоу" телеканалу "Дом" висловив заступник генерального прокурора України (2014 р.), доктор філософії в галузі державного управління Микола Голомша.

"Чи є злочином фінансування тероризму? Так. Деякі експерти кажуть, що в 2015 році Верховна Рада визнала терористичними "ЛНР", "ДНР", але це неправда, тому що у 2014 році слідчими органами було визнано терористичними "ЛНР" і "ДНР". І воно не потребує затвердження в міжнародних інстанціях, затвердження судами. Це компетенція винятково слідчих органів. Вони це зробили", — зазначив він.

Справа Порошенка була порушена в межах чинного законодавства.

"Що таке фінансування тероризму? Це фінансово-економічна діяльність у будь-якій формі з терористами. Тому питання в такому. Якщо ми беремо чистий епізод передачі коштів, коли інкасатори зі співробітниками СБУ приїжджають до кордону, передають гроші, в мене запитання, кому вони передають гроші? Якщо вони передають гроші шахтарям, то зрозуміло. Але ж вони передають гроші озброєним людям, бойовикам, які воюють з нами. Чи є це фінансуванням тероризму? Є фінансуванням тероризму. Тому справу розслідують об'єктивно і порушена вона об'єктивно", — уточнив Голомша.

Проте розслідування мають проводити більш детально, гадає він.

"Але питання в іншому. Я вважаю, що не можна порушувати порядок розслідування. Розслідування потрібно було провести за всією схемою того фінансування. Дуже важливо — слідчі не мають права давати політичні оцінки. Вони повинні дивитися на компетенцію президента, визначення повноважень, у яких межах він діє, і не вдаватися до припущення... Тому тут були деякі моменти, якими поспішно, на мій погляд, слідчі пішли саме з Порошенком. Треба було дослідити оцю всю ієрархію і тоді вже ставити питання. Особливо коли це великий чиновник, і в нього переплітаються його повноваження з повноваженнями його підлеглих, тоді немає безпосереднього причинного зв'язку між діями та наслідком", — деталізував він.

Заразом справа Порошенка є не політичною, а об'єктивною, і повинна бути розслідувана.

"А загалом я гадаю, що розслідування не політичне, розслідування є об'єктивним. Я вважаю, що торгувати з терористами неприпустимо. І це має бути розслідувано", — підсумував Голомша.

Читайте також: Тепер Медведчук вимагатиме звільнення з-під домашнього арешту, — Лещенко про рішення суду щодо Порошенка

Нагадаємо, 20 грудня 2021 року президенту України (2014-2019 рр.), нинішньому народному депутату Петру Порошенку повідомили про підозру в держзраді (ч. 1 ст. 111 КК України) та сприянні діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 258-3) КК України). Йому інкримінують розірвання торгових контрактів на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки та укладання торгових угод із представниками окупаційних адміністрацій окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

У день оголошення підозри політик виїхав до Європи. 24 грудня Офіс генерального прокурора погодив клопотання про обрання запобіжного заходу Петру Порошенку у вигляді арешту з можливістю внесення застави розміром 1 млрд грн.

17 січня Порошенко повернувся до України. У той самий день у Печерському районному суді Києва розпочалося судове засідання щодо обрання йому запобіжного заходу.

19 січня суд оголосив запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Це означає, що Порошенку заборонено залишати межі Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора чи суду. Також Порошенко має приходити за викликом слідчого, прокурора або суду. Термін дії таких обмежень — до 19 березня 2022 року.

Читайте також: Там працювала одна людина: про шахти-"прокладки" з постачання вугілля з ОРДЛО розповів Лещенко

Прямий ефір