Справи Тупицького: що відомо про судові процеси з главою КСУ (ВІДЕО)

Александр Тупицкий. Фото: liga.net

Скандального главу Конституційного суду України Олександра Тупицького не пустили на засідання КСУ, яке він сам і скликав у зв'язку з указом президента про його звільнення з посади судді. І поки в КСУ Тупицького не пускають, його з нетерпінням чекають в інших судах, де він фігурує як відповідач відразу по декількох справах, інформує "Дом".

Про спеціальне засідання Конституційного суду, призначене на 12 квітня, стало відомо ще наприкінці березня. Саме на ньому судді повинні були розглянути питання про звільнення з посад суддів Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. Відповідне розпорядження видав сам Тупицький, як глава КСУ. Але за кілька хвилин до початку засідання співробітники держохорони не пустили його навіть на територію суду.

Чи правомірно діяла державна служба охорони, прокоментував представник президента України в КСУ Федір Веніславський.

"Абсолютно правомірно, оскільки у Конституційному суді України, як в органу державної влади, існує особливий пропускний режим та відвідувати КСУ без спеціальних дозволів, без пропуску можуть тільки судді Конституційного суду", — сказав він.

Суддею ж Тупицький перестав бути 27 березня. Тоді президент Володимир Зеленський підписав указ про скасування його повноважень та повноважень Олександра Касмініна, що стали суддями Конституційного суду ще при експрезиденті Вікторі Януковичі. Цим указом й керувалися співробітники держохорони. Ініціювати будь-які засідання в КСУ Тупицький вже не має права, кажуть експерти.

"На сьогоднішній день указ про відсторонення Тупицького залишається чинним. Він не був визнаний незаконним Верховним судом. Верховний суд не розглядав це питання. Так само ніхто не звертався в КСУ з питанням — чи є конституційним він. Оскільки ніхто не сказав, що з ним є проблеми, він залишається чинним", — пояснив експерт з конституційного права Богдан Бондаренко.

Водночас Олександр Тупицький є фігурантом декількох процесів в судах першої інстанції. Його намагаються притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності. Інкримінують неправдиві свідчення, фальсифікацію доказів та підкуп свідків.

Слухання відповідач наполегливо ігнорує. Одне з них — процес про злочини Тупицького проти правосуддя, ініційований Державним бюро розслідувань. Уже кілька засідань Тупицькому не можуть обрати запобіжний захід через неявку фігуранта. У разі відвертого затягування процесу, Тупицького можуть привести на засідання силою, вважає Федір Веніславський.

"Я думаю, що якщо пан Тупицький не з'явиться на чергове засідання суду де йому має бути обрано запобіжний захід, то у суду є всі правові підстави для того, щоб постановити ухвалу про його примусовий привід. Якогось особливого порядку приводу або примусової доставки пана Тупицького в будівлю суду на даний момент точно немає, оскільки у нього, як я вже сказав, немає якогось особливого статусу", — зазначив представник президента в КСУ.

Саме про примусовий привід Тупицького на засідання клопотало звинувачення в Печерському суді Києва 7 квітня. Поки клопотання не було задоволено.

Нагадаємо, історія з відстороненням від посади Олександра Тупицького почалася 27 жовтня минулого року, коли Конституційний суд скасував відповідальність за брехню в деклараціях чиновників. Наприкінці березня президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким скасував призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями КСУ. Пізніше Тупицький вирішив оскаржити президентський указ у Верховному суді.

Читайте також: Підсумки 12 квітня: Донбас на порядку денному НАТО та ВР, вакцинація та перший політ в космос (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір