Декомунізація та деколонізація: як війна Росії проти України прискорила процеси змін (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: pixabay.com

В Україні продовжується декомунізація та деколонізація, а повномасштабне вторгнення Росії лише прискорило цей процес. Через переосмислення багатьох історичних процесів з вулиць міст України зникають останні серпи та молоти, від спільних пам'ятних дат з РФ майже нічого не залишилося, інформує "Дом".

Російський президент Володимир Путін перекреслює багатовікову історію України, озвучуючи дедалі фантастичніші версії її виникнення.

"Чудово. Але й ми намагаємося не згадувати про те, що як Україна складалася. Хто її створив? Ленін Володимир Ілліч", — заявив Путін під час одного зі своїх виступів.

Усі висловлювання: так звані історичні статті, інтерпретація історії про "молодшого брата", створення рядів стереотипів та міфів навколо української історії були нічим іншим, як риторичною підготовкою до знищення держави Україна, пише у своїй статті у The New Yorker історик та професор Тімоті Снайдер. Десять років тому Путін схарактеризував Росію як "держава-цивілізацію", яка прибрала до рук "дрібні" культури. І українську теж.

Пізніше російський президент говорив про якусь "духовну єдність". У довгому есе про "історичну єдність" він стверджував, що Україна та Росія — єдина країна, пов'язана спільним походженням. Київ, щоправда, на півтисячоліття старший за Москву. Виходить, Росія стає собою лише знищивши Україну, міркують історики.

"Коли ми говоримо про Україну як про колонію — це перевірка самопізнання для всіх нас. У нас теж є певна тенденція. Сильна тенденція на заході США говорити про імперський центр — Москву. Ця війна для нас шанс обдумати наші концепції. Якщо ми думаємо про Україну як про колонію, як про бік колоніальної війни, ми маємо насамперед прислухатися до того, що говорять українці", — вважає американський історик, професор Єльського університету Тімоті Снайдер.

А Україна говорить не лише про злочини Росії проти людяності, про перемогу та трибунал, а й про повну декомунізацію та деколонізацію. Ці процеси не відбуваються без осмислення міфів, створених Росією, щоб дискредитувати національну політику України. Наприклад, у Дніпрі демонтували стеллу "площу Жукова", якої ніколи й не було. У міськраді заявили, що РФ більше не вдасться "помітити територію"

"Ми можемо говорити про російську культуру, як про імперську культуру. Очевидно, що процес очищення публічного простору від тих маркерів імперської спадщини має супроводжуватися глибшим переосмисленням цієї спадщини. Розуміти, де ми маємо справу не лише з діячем культури, а й апологетом "імперії", — висловив свою думку кандидат історичних наук, заступник голови Українського інституту національної пам'яті Володимир Тилищак.

Жорстка імперська політика призвела не лише до кривавої війни, а й до того, що росіяни, які, можливо, і хочуть зупинити бійню, не зможуть це зробити. На рівні підсвідомості вони — "маленькі люди" та "поза політикою". Це безсилля перед колективним та державним, що вкладалося у голови десятиліттями, каже історик Ілля Левченко.

"У всіх країнах, які вийшли з СРСР політично, але не звільнилися світоглядно, Радянський Союз існував у загальних назвах вулиць, радянських пропагандистських монументах, могилах невідомого солдата навіть у тих місцях, де ті солдати не вмирали. "Невідомі солдати" не мали права на ім'я чи національність. Вони представляли безмежне тіло батьківщини", — писав Ілля Левченко у своїй статті.

Для росіян незаконно застосовувати слово "війна" у контексті України; згадувати про те, що саме Йосип Сталін розпочав Другу світову як союзник Гітлера та використав майже таке ж виправдання для нападу на Польщу, як Путін використовує зараз. Низка репресій та війна безпосередньо пов'язані з деколонізацією України та запереченням Кремля того, що їм так само потрібна деколонізація. 9 травня у Кремлі прозвучать ті ж пісні, які давно романтизували війну у головах росіян.

Більшість зомбованих росіян навіть не помітять феномена. І з нав'язаною гордістю про уявну військову міць і "можемо повторити" співатимуть про Київ 1940-х, а не про те, чому зараз армія РФ запускає крилаті ракети.

Читайте також: "Старший брат", російська мова, знецінення всього українського — як Росія задовго до війни насаджувала свою культуру в Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір