Цифровий Донбас: як ноу-хау допомагають жителям ОРДЛО

ID-паспорта. Фото: kanaldom.tv

Щоб потрапити на підконтрольну уряду територію України, жителям окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) доводиться їхати через Росію. Це гак в 1,5 тис. км і 30 годин шляху. Ця відстань рівносильна подорожі до Німеччини або Австрії.

Щоби полегшити життя і зменшити кількість таких вимушених поїздок, Міністерство цифрової трансформації спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розробляють цілу низку проєктів, спрямованих на цифровізацію адміністративних послуг для українців, які живуть на тимчасово непідконтрольній території. Які документи вже можна оформити в додатку "Дія" онлайн, і які нововведення з'являться незабаром — про це дізнавалися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Про що мовчать перевізники

YouTube-блогерка Марія Бевіл у своєму влозі розповіла, як зважилася на переїзд з окупованої частини Донецької області на підконтрольну територію України.

Марія з хлопцем знайшли оголошення перевізника в соціальній мережі, подзвонили, домовилися про ціну і маршрут.

"Ми знайшли перевізників, бо всі блокпости були закриті й нереально виїхати в Україну. Єдиний варіант — їхати через Росію", — розповідає дівчина.

Здавалося б, звичайна поїздка, але вона перетворилася на жах. Кола пекла почалися під час перетину кордону з боку Російської Федерації.

У Бєлгороді. Фото: kanaldom.tv

"Митник просто над нами сміявся. Ми п'ять разів проходили огляд з валізами. Як можна було над нами так знущатися?", — обурюється Марія.

Спочатку митники заявили, що не вистачає певних документів, затримали пасажирів на кілька годин. Потім виявилося, що ці папери й зовсім не обов'язкові.

"Могла хоча б ця жінка (диспетчер перевізника, — ред.) попередити, що за 5 тис. руб. (1 820 грн за курсом НБУ, — ред.) нас довезуть до Бєлгорода, і там висадять. Далі ви йдете 5 км пішки, а потім вас українські перевізники за 700 грн повезуть далі. Якби нам все це сказали відразу, я ніколи не погодилася б на такі перевезення", — говорить дівчина.

У Бєлгороді. Фото: kanaldom.tv

Проте на такі перевезення щодня погоджуються сотні громадян. У кожного своя вагома причина. Як правило, це оформлення українського паспорта, пенсійних виплат, подача документів для вступу до вишу.

Нові сервіси в застосунку "Дія"

Щоби полегшити життя громадян на тимчасово непідконтрольних територіях, українська влада активно розробляє нові сервіси в державному застосунку "Дія".

Один із таких сервісів — єМалятко. У Мінцифри зазначають, що жителям ОРДЛО не потрібно їхати, стояти в чергах на кордонах, платити колосальні суми за дорогу, щоб оформити документи на дитину. Все це можна зробити онлайн через додаток єМалятко, а зекономлені гроші витратити на малюка.

"Це реєстрація походження дитини, це соцвиплати, якщо є підстави, це оформлення реєстрації місця проживання, отримання податкового коду та унікального коду запису в реєстрі. Це дозволить дитині, коли вона виросте, спокійно отримувати всі послуги в Україні", — пояснює переваги української реєстрації дитини менеджерка Міністерства цифрової трансформації України Катерина Чорногоренко.

Катерина Чорногоренко. Фото: kanaldom.tv

Також МОЗ розробило можливість записатися на безкоштовну вакцинацію проти коронавірусу. Для цього потрібно зателефонувати на "гарячу лінію", повідомити про своє бажання зробити щеплення і вибрати найбільш зручний пункт вакцинації.

"Вакцинація (для жителів ОРДЛО і Криму, — ред.) зараз триває в трьох областях: Донецькій, Луганській і Херсонській. На сьогодні працюють понад 10 пунктів вакцинації. Люди приїжджають. Вже до 100 осіб пройшли таку вакцинацію", — розповідає директорка Департаменту соціально-гуманітарної політики та внутрішньо переміщених осіб Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Калупаха.

Синхронно з Європейським Союзом Міністерство цифрової трансформації почало розробку сертифіката вакцинації. Це аналог європейського паспорта вакцинації, який планують зробити обов'язковою умовою пропуску до ЄС. Ті жителі тимчасово окупованих територій, які успішно пройшли вакцинацію, зможуть завантажити цей сертифікат на свій телефон у застосунку "Дія", і їхати, куди захочуть.

"Якщо людина щеплена обома дозами в Україні, ця інформація внесена в електронну систему Міністерства охорони здоров'я, користувачі "Дії" можуть зробити запит. Сертифікат згенерує і підтягнеться до решти ваших документів. Із цим сертифікатом, який є міжнародним, можна буде перетинати кордони інших держав", — говорить Катерина Чорногоренко.

Ірина Калупаха. Фото: kanaldom.tv Сертифікат вакцинації. Скріншот відео: kanaldom.tv

Для абітурієнтів із ОРДЛО

Ще одне випробування для батьків, які живуть на непідконтрольній території, — це вступ дітей до вищих навчальних закладів України. Нещодавно стало відомо про те, що окупаційна влада перестала випускати дітей за межі ОРДЛО на підставі свідоцтва про народження. Щоб залишити непідконтрольну територію під час вступних іспитів, у дитини на руках має бути паспорт. Якщо батьки не встигли оформити український документ, залишається єдиний варіант для виїзду — отримати незаконний місцевий або російський.

"Ми зверталися в різні органи, міжнародні організації, бо безпосередньо сказати окупаційній адміністрації, звичайно, не могли. У Тристоронній контактній групі це обговорювалося. І тут в одному з Telegram-каналів, який веде одна з так званих депутаток "ДНР", вона піднесла інформацію так, що так званий "уряд ДНР" пішов назустріч і це [вимога про паспорти] скасовано", — розповіла головна координаторка громадської організації "Донбас SOS" Віолетта Артемчук.

До такої маніпуляції незаконні органи влади вдаються часто, кажуть в Мінреінтеграції.

"Вони шукають будь-які способи, щоби не пустити на період вступної кампанії дітей на територію, підконтрольну українському уряду. Щороку це відбувається, щороку ця проблема існує. Тому ми нашу вступну кампанію продовжуємо постійно", — говорить директорка Департаменту соціально-гуманітарної політики та внутрішньо переміщених осіб Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Калупаха.

Крім продовження термінів вступної кампанії, існує і низка інших пільг для молодих людей з ОРДЛО, охочих здобути вищу освіту на підконтрольній Україні території. Для таких дітей спрощений процес подачі документів до вищих навчальних закладів.

"Процес вступу дуже лояльний. Абітурієнти подають мінімум документів. Ми розуміємо, що у них може не бути паспортів або інших документів. Основне, що вони роблять — це подають декларацію. Декларація — це документ, який вони заповнюють самі й дають всю інформацію про себе", — пояснює Ірина Калупаха.

З цього року Мінреінтеграції запустило пілотний проєкт з реінтеграції молоді — спеціальні підготовчі курси для вступників до вишів. Програма розрахована на підтримку молодих людей, які нещодавно закінчили школу в ОРДЛО. Проєкт триває два місяці — липень і серпень. Учасникам надається безкоштовне проживання в гуртожитку та стипендія в розмірі 4,5 тис. грн. На цю програму з бюджету виділено 130 млн грн.

"Курси більше спрямовані не на те, щоб дитину навчити математиці, хімії, а для того, щоб адаптувати цю дитину в українському соціумі", — пояснює Ірина Калупаха.

Онлайнідентифікація і паспорт за спрощеною системою

Головна координаторка громадської організації "Донбас SOS" Віолетта Артемчук щодня спілкується з жителями тимчасово окупованих територій, і як ніхто знає про їхні нагальні проблеми.

"Найскладніше зробити паспорт і закордонний паспорт. Для внутрішнього паспорта необхідна ідентифікація особи та двоє свідків. Для оформлення закордонного паспорта потрібно досить багато часу", — говорить вона.

У Мінреінтеграції сьогодні працюють над кількома новими проєктами, які спрямовані на спрощення отримання основних документів жителями тимчасово непідконтрольних Україні територій. Наприклад, отримання українського паспорта. Розробляється алгоритм подачі документів, який не вимагає особистої присутності людини. Всі папери будуть направлятися електронною поштою в Державну міграційну службу (ДМС). Там їх попередньо розглянуть і перевірять.

"Щоб їх попередньо відпрацьовували, і вже людині давали добро: що з документами все в порядку, нічого додатково подавати не потрібно, і щоб вона приїжджала і забирала готовий паспорт. Це є у нас у планах. Зараз з ДМС працюємо над цим", — ділиться планами міністерства Ірина Калупаха.

Ірина Калупаха. Фото: kanaldom.tv

Таке нововведення особливо важливо для пенсіонерів. Мінцифри спільно з Мінреінтеграції розробляють онлайнідентифікацію особистості. До карантину одержувачі пенсії повинні були раз в три місяці перетинати КПВВ і підтверджувати свою особистість в "Ощадбанку". На час карантину ця норма скасована. Її також планується спростити.

Планується, що через особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду можна буде користуватися електронним підписом.

"Людина матиме свій кабінет на сайті Пенсійного фонду, і таким чином може здійснити віддалену фізичну ідентифікацію онлайн", — уточнила Калупаха.

Крім цього, в планах профільних міністерств — спростити оформлення і видачу українських паспортів підліткам. Незабаром дитина, яка хоче отримати паспорт громадянина України, зможе це зробити самостійно — без участі батьків. Досить буде особистої заяви та українського свідоцтва про народження. Ніяких додаткових підтверджень або свідків не потрібно.

Медіа-партнери
Прямий ефір