Ціни в новому опалювальному сезоні — на що чекати: "5 вопросов" з експертом Юрієм Корольчуком

Ілюстративне фото: 24tv.ua

Україна готується до нового опалювального сезону. Незважаючи на те, що ціни на ринку газу зросли до понад 20 тис. грн за 1000 куб. м, для українців у цьому опалювальному сезоні тарифи на опалення не зміняться. Адже більшість населення підписало договір про річний тариф, який діє до квітня 2022 року.

Наскільки зараз заповнені газові сховища в Україні та чи можуть виникнути проблеми через нестачу палива — розповів експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Чи варто українцям переживати, що взимку хтось замерзне?

— Будемо сподіватися, що такого не станеться. Потрібно розуміти, що на сьогодні в Україні накопичили в підземних сховищах 18 млрд куб. м газу. Ймовірніше, 19 млрд куб. м буде до початку опалювального сезону.

Питання стоїть гостро щодо власності газу, який перебуває в підземних сховищах. По-перше, з цих 18 млрд куб. м 6 млрд — це технологічний буферний газ, а 12 млрд куб. м, що залишилися, — з них близько 7 млрд куб. м належить міжнародним компаніям-трейдерам, які його зберігають на умовах митного складу. Тобто його три роки можна зберігати без податків, а потім цей газ потрібно або продавати, або повертати до Європейського Союзу.

Тобто на сьогодні в підземних сховищах перебуває близько 5 млрд куб. м газу, який належить "Нафтогазу", і цей обсяг він може використовувати. Загалом на опалювальний сезон потрібно для населення і для теплокомуненерго десь близько 9 млрд куб. м газу, щоб він перебував саме в підземних сховищах. Зараз "Нафтогазу" не вистачає 4 млрд куб. м газу. Тому що решта обсягу газу видобувається і відразу ж зі свердловини поставляється вже споживачеві. Це і промисловість, і населення, і теплокомуненерго. Загалом, з одного боку, і запасів достатньо, але, з іншого боку, потрібно до початку опалювального сезону — це середина жовтня — встигнути докачати обсяги газу.

— На тлі бойових дій на Донбасі, що може бути каменем спотикання в питанні газорозподілу, подачі газу, накопичення в газових сховищах?

— Насправді, той максимальний обсяг — 19 млрд куб. м газу — який буде закачаний, він не гарантує нам, наприклад, те, що ми взимку цей газ можемо підняти з підземних сховищ. Чому? Тому що йде транзит російського газу через Україну і він доходить до кордону України і Словаччини, Угорщини. Ми там повинні дати той самий обсяг, який ми прийняли на кордоні України і Росії. З цією метою ми піднімаємо з підземних сховищ обсяги газу і ніби компенсуємо той обсяг, який ми відбираємо вже тут, всередині України, з магістральної труби. Тобто загалом ось ці 19 млрд куб. м виступають гарантом стабільного транзиту російського газу в Європу.

Все ще залежить від погодних умов. Наприклад, якщо зима буде суворою, морози будуть і, наприклад, збільшиться споживання газу в Європейському Союзі, Україна буде змушена більше транзитувати газу. З одного боку, ми заробимо гроші на цьому, але, з іншого боку, нам потрібно буде піднімати великі обсяги газу з підземних сховищ, щоб компенсувати цей відбір з магістральної труби.

Саме з цією метою завжди закачували більше обсяг газу, умовно десь 23-24 млрд куб. м газу. Це був такий як би оптимальний варіант. Це ризики, які стосуються підземних сховищ і тих обсягів, які там є.

— Наступне важливе питання — питання тарифів. Чи зміняться вони?

— Тарифи зараз для України, для громадян України нормальні, якщо можна так сказати. Тому що є підписані контракти. "Нафтогаз України" підписав контракти з тими компаніями, які постачають газ населенню. Це газзбути, трейдери різні, які працюють в Україні. Споживач може обирати постачальника газу. Ціна виходить 8 тис. грн в середньому за газ і 1700 грн — за транспортування. Це 9700 грн. Ось така ціна газу. Вона, власне, не маленька. Вона велика. Але, з іншого боку, якби діяла ринкова ціна, якби не було цих контрактів про постачання газу, якби не було цих пропозицій, не було б такої ціни, і ми б як населення змушені були платити ринкову ціну за газ. Зараз на біржі в Україні він коштує 22 тис. грн за 1000 куб. м. Ще місяць тому ціна була 16 тис. грн.

Споживач сьогодні виграє від того, що держава запропонувала річний тариф. Це є гарантією для споживача, що принаймні тариф не буде 16-20 тис. грн. Для населення України він непідйомний. Навіть якби була така ціна встановлена, то борги просто зростали б. Люди не змогли б оплачувати вчасно і фінансово просто не змогли б це потягнути.

— Від чого ще залежить зміна тарифів?

— У нас все-таки діє ринок газу і, відповідно, ось ці договірні відносини між "Нафтогазом", який постачає газ, і між газзбутами вже закріплені. І там є закріплена дата — це кінець квітня 2022 року. Ось ця ціна буде діяти до цього періоду. Вона загалом нормальна. Хоча не маленька.

Очікувати, що під час опалювального сезону ціна зміниться, виросте, наприклад, буде 12-15 тис. грн — цього не буде. Цього не станеться, тому що, власне, є договір між "Нафтогазом" і газзбутами, і вони будуть отримувати газ за цією ціною, і населення теж.

Більш суттєва проблема є щодо теплокомуненерго. Тому що це підприємство, яке постачає тепло для населення, яке живе в багатоквартирних будинках. Там газ не споживають безпосередньо для опалення. Там є проблеми.

Прямий ефір