Ціни на газ та світло — як Кремль шантажує Європу через "Північний потік-2" (ВІДЕО)

"Північний потік-2". Фото: ap.org

Кремль оголосив енергетичну війну Європі. Ціни на російський газ там злетіли до небес. І це — один з методів шантажу, кажуть експерти. У самому російському "Газпромі" не заперечують, що в обмін на знижку хочуть сертифікувати і запустити газопровід "Північний потік-2" в обхід України за прискореною процедурою, повідомляє "Дом".

Не встигла Європа оговтатися від пандемії COVID-19, як знову криза, на цей раз — енергетична. Ціни на газ та світло б'ють рекорди — промисловість і населення в шоці.

"Ми вже побачили з вами ціну під 1 тис. дол. За такі гроші жоден нормальний бізнесмен не буде закачувати газ в підземні сховища, тому що, якщо за такою ціною закачати газ, то у кінцевого споживача газ буде по 1,2 тис. дол. за тисячу метрів кубічних. Це фантастика. Це в три рази вище, ніж було торік", — говорить економіст Олег Пензин.

Середнє заповнення підземних газосховищ країн Європейського Союзу та Великої Британії за станом на третю декаду вересня склало 72% обсягу. І це — найнижчий показник за останні 10 років. Російський "Газпром" — основний постачальник газу в ЄС. Він, звичайно, продовжує продавати блакитне паливо в межах довгострокових контрактів. Але разом із цим повністю припинив продаж на своїй спотової платформі. Тобто ті країни, де попит перевищує можливості, в цьому році не можуть розраховувати на покупку додаткових обсягів російського газу. Чому так — в "Газпромі" не приховують. Кажуть, що Європа поки не зробила жодних зустрічних кроків, щоб Росія врятувала її від нестачі газу взимку. Мова про прискорення сертифікації газопроводу "Північний потік-2".

"Те, що ми бачимо з цінами на газ на європейських біржах, — це енергетична війна, яку "Газпром" розв'язав для шантажу та введення в експлуатацію "Північного потоку-2"", — заявив прем'єрміністр України Денис Шмигаль.

Також в "Газпромі" стверджують, що прокачувати більше через, скажімо, українську ГТС, вони не можуть. Мовляв, немає попиту. У НАК "Нафтогаз України" заяви спростовують і пропонують ефективне рішення.

"Реальну картину попиту європейських споживачів легко побачити, просто відкривши продаж газу з точкою передавання на східному кордоні України. Тоді європейські контрагенти "Газпрому" зможуть самі забронювати транзит через Україну. На нашій стороні проблем точно немає, у нас все відкрито і доступно. Той факт, що "Газпром" цього не робить, як раз вказує, що він зловживає своїм домінівним становищем на європейському ринку, і продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти Європи та проти України", — повідомив глава правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

Зупинити шантаж Європи "Газпромом" можуть Сполучені штати Америки. Сьогодні, 24 вересня, в конгресі проголосували за проєкт оборонного бюджету на наступний фінансовий рік. Він включає нові санкції проти всіх, хто причетний до діяльності і будівництва газопроводу "Північний потік-2".

"Є всі шанси, що проєкт "Північний потік-2" так і не запрацює в повному обсязі. Для того, щоб газопровід запрацював, потрібно сертифікувати оператора цього газопровода, тобто Nord Stream AG, компанія-оператор. Nord Stream AG — вона є філією "Газпрому", що суперечить позиціям, положенням Третього енергетичного пакета. Ця компанія є учасником спорудження проєкту "Північний потік-2". Відтак ті санкції, які скоріш за все, у листопаді підпише президент Байден, власне, унеможливлять сертифікацію оператора інфраструктурної споруди, і вона залишатиметься не заповнена газом", —  заявив директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський.

Сертифікація "Північного потоку-2" може зайняти від чотирьох місяців до року, кажуть експерти. І Україна продовжить боротися за свою і європейську газову безпеку, наполягаючи на відкритті нових точок приймання-передавання газу на своєму східному кордоні. Якщо ж "Газпром" не поступиться, то в "Нафтогазі" готові йти з позовом до Міжнародного суду.

Зазначимо, що в травні презент США Джо Байден відмовився від нових обмежень проти "Північного потоку-2". У "Газпромі" заявили, що завершили будівництво газопроводу 6 вересня. А 8 вересня розпочався процес сертифікації трубопроводу, який триватиме 4 місяці.

Читайте також: Підсумки 24 вересня: опалювальний сезон, нюанси з законом про олігархів та український фільм на "Оскарі" (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Україна повністю готова до старту опалювального сезону, а тарифи для населення не зростуть, попри стрибок цін на енергоносії на європейському ринку. Про це заявив прем'єрміністр Денис Шмигаль. Що буде з тарифами на газ та тепло — читайте тут.

Прямий ефір