Центри безоплатної правової допомоги — з якими проблемами звертатися: "Официальный разговор" з Вікторією Харенко

Центр предоставления бесплатной правовой помощи. Фото: zmina.info

З моменту ухвалення закону про безоплатну правову допомогу в Донецькій області з’явилися центри з надання вторинної правової допомоги. Вони захищають інтереси громадян у судах, державних органах та органах місцевого самоврядування. Один із таких центрів працює в Краматорську.

Навіщо вони потрібні та чим такі центри допомагають людям — розповіла директорка Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Харенко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Грамова.

— Які проблеми ваш центр допомагає розв'язати людям?

— Ще не так давно юридичні консультації та захист у судах для всіх українців були платними. З ухваленням у 2011 році закону про безоплатну правову допомогу держава взяла на себе обов’язок щодо захисту громадян.

Найчастіше в зоні ризику перебувають найбільш вразливі верстви населення, тобто малозабезпечені громадяни або ті, у кого є певний статус.

Держава взяла на себе обов’язок щодо захисту їхніх прав. Це дає можливість рівного доступу всіх громадян України, всім, хто перебуває під юрисдикцією України, на доступ до правосуддя. Це дуже важливо.

Сам закон передбачав введення безкоштовної правової допомоги поетапно. З 2013 року таку можливість отримали особи, які мали статус затриманих, обвинувачених, засуджених. Всі ці особи мають доступ до правової допомоги й зараз.

У липні 2015 року відкрито місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відтоді стало можливим надавати допомогу всім громадянам у цивільних та адміністративних справах. З 2015 року я працюю в цій системі. Можу з усією відповідальністю заявити, що система безоплатної правової допомоги зарекомендувала себе на всі 100%. Своїми результатами ми доводимо всім і показуємо, що ми важливі, потрібні й ефективні. Дуже багато позитивних рішень, багато позитивних відгуків від клієнтів. Тому що вони є основними й головними нашими критиками.

— Розкажіть про внутрішньо переміщених осіб — як часто вони звертаються і з якими проблемами?

— Такі люди звертаються часто, адже через збройний конфлікт у людей виникло багато правових проблем. Внутрішньо переміщені особи так само, як і інші громадяни, мають не тільки свої специфічні проблеми. У них є проблеми, як і в усіх українців, пов’язані і з сімейним правом, і з трудовим, і з соціальним забезпеченням.

Дійсно, найбільша кількість звернень — від жителів Донецької і Луганської областей, оскільки ми розташовані найближче до лінії зіткнення. Внутрішньо переміщених осіб найбільше серед наших клієнтів. Їх близько 44% від загальної кількості звернень.

Ці громадяни України, будучи заручниками ситуації, приїжджають до нас сюди, перетинають КПВВ. Краматорський місцевий центр забезпечує діяльність одного з таких консультаційних пунктів на КПВВ "Майорське". Нам дуже допомагає програма розвитку ООН, завдяки їхній допомозі стало можливим існування цього пункту.

— Які проблеми ви допомагаєте розв'язати переселенцям?

— Найчастіше вони звертаються саме з питань соціального забезпечення. Це стосується невиплати пенсій, заборгованості з пенсій. Ми розуміємо, що, перебуваючи на непідконтрольній Україні території, дуже складно пройти всі ті процедури, які передбачені. Дуже складно відповідати цим вимогам людям похилого віку, пенсіонерам. Тому, звичайно ж, у них виникає багато проблем, пов’язаних із пенсійним забезпеченням.

Соціальна сфера теж. Відразу після того, як всі ці події трагічно почали розвиватися на території Донецької області, дуже часто почали звертатися до нас, тому що люди і народжуються, і вмирають на непідконтрольній території. Тобто ми допомагаємо встановлювати факти народження, смерті.

Безумовно, їх цікавлять питання сімейного права, трудового права. Тому що, як би там не було, вони намагаються якось соціалізуватися на цій території, якось влаштуватися, і ці питання у них теж виникають. Допомогу надають юристи центрів, допомогу надають адвокати системи безоплатної правової допомоги. Десь із 80% звернень від внутрішньо переміщених осіб нам вдається досягти позитивних результатів. Більшість рішень позитивні.

— Центрів надання правової допомоги з кожним роком стає дедалі більше. Але якщо говорити про прифронтову зону, у жителів цих районів є достатній доступ до таких центрів?

— Мережа точок доступу дуже широка. Вона представлена ​​в Донецькій області двома місцевими центрами, 17 відділами бюро, які розташовані в різних містах, зокрема тих, які розташовані ближче до лінії розмежування. Вони є і на КПВВ.

Ми всіляко намагаємося донести інформацію про нас за допомогою різних каналів комунікації, через інтернет. Тому що переселенці — такі самі громадяни України, як і всі інші. Вони потребують нашої допомоги. Адже на непідконтрольній території цієї допомоги немає, там такої системи не існує. Тому ми намагаємося залучити якомога більше уваги до себе тільки для того, щоб люди мали можливість скористатися цією допомогою.

Медіа-партнери
Прямий ефір