Центр медичного туризму та бункер Гітлера: 5 дивовижних фактів з історії Вінниці

Вінниця.Фото:etnosvit.com

В цьому містечку народжувалася українська держава, розвивалися армії загарбників, а неподалік ховався сам Гітлер. Складно повірити, що все це — про затишну Вінницю, що в самому центрі України. Про 5 дивовижних фактів з її історії міста повідомляє "Дом".

Звідки взялася назва "Вінниця". Є одразу кілька версій. А от які саме поселення знаходились в цих місцях протягом останніх кількох тисячоліть — достеменно невідомо.

Вперше назва Вінниці у варіанті Вѣничя (Вєниця, Віннича) згадується в літописному реєстрі "Список руських міст далеких і близьких", оригінал якого датується кінцем XIV століття.

Це слово походить від старослов'янського "вєно" — це давньослов'янський посаг за наречену. Проте, згідно з тими ж літописами, литовський князь Ольгерд після звільнення Вінниці від татаро-монголів віддав її племінникам, а не дружині.

Друга версія стверджує, ніби населений пункт нарекли на честь річки Веніця (Вінничка), яка тече неподалік. Втім, вона настільки маленька, що найімовірніше сама отримала назву від міста.

Нарешті з давніх-давен у слов'ян на Поділлі існувало свято врожаю "вінча".

Військо Богуна. Скріншот: kanaldom.tv

Осередок народного повстанського руху. Вінниця проявила свій справжній український норов ще 400 років тому. Містяни одним із перших підтримали гетьмана Богдана Хмельницького, який підняв повстання проти польської корони 1648 року. Так, Вінниця стала одним з найважливіших полкових міст та надійним тилом для козацького війська в його визвольних походах.

Вже 1651 року новий польський король Ян Другий Казимир прислав сюди елітну 20-тисячну армію, щоб гарантовано взяти Вінницю.

Однак український полковник Іван Богун, маючи лише 3 тисячі козаків, розіграв цілу бойову виставу та заманив поляків у пастку. Саме ця переможна битва під Вінницею зробила Богуна одним з головних полководців Богдана Хмельницького.

І хоча українська держава вже наприкінці XVII століття була знову поділена між Польщею та Московією, Вінниччина ще довго залишалася осередком народного повстанського руху гайдамаків.

Індустріальний та туристичний центр. По справжньому важливою та багатою Вінницю зробила індустріальна революція. Ще наприкінці XVIII століття місто відійшло Російській імперії та стало одним з основних адміністративних центрів нової Подільської губернії. Але 1871 поруч з Вінницею проклали залізничну колію з Києва до Одеси й це надало провінційному містечку шаленого імпульсу.

Поруч з вокзалом з'явилося чимало виробництв, здебільшого цукрових. Причому коштом німецьких інвестицій.

Крім того, після програної Росією Кримської війни саме біля Вінниці оселився відомий хірург Микола Пирогов.

Пирогов.Скріншот: kanaldom.tv

У своєму маєтку він часто проводив складні та раніше небачені операції абсолютно безплатно.

Тож місто, як сказали б сьогодні, стало також одним з українських центрів медичного туризму.

Столиця України. Вінниця навіть встигла побувати столицею України, замість Києва. Після проголошення 1918 року незалежної Української Народної Республіки більшовики швидко захопили Київ, тож уряд УНР був змушений евакуюватися.

Скріншот: kanaldom.tv

Частина його структур почала працювати саме у Вінниці. А вже в січні наступного 1919 року в місцевому готелі "Савой" оселилися члени Директорії УНР на чолі спершу з Володимиром Винниченком, а потім із Симоном Петлюрою.

Тож на цілих 3 місяці Вінниця стала центром прийняття головних державних рішень.

Петлюра знову завітав сюди у 1920 році, під час важливих переговорів з лідером Польщі Юзефом Пілсудським.

Петлюра та Пілсудський. Скріншот: kanaldom.tv

І хоча надії на міцний альянс не справдилися, а українську державу зрештою поглинув Радянський Союз, отамани Вінниччини чинили опір більшовикам аж до 1922 року.

Бункер Адольфа Гітлера. Вінниця зазнала трагічних втрат одразу від двох нелюдських режимів. Пам'ятаючи про спротив українців на цих землях радянська влада 1937 року почала масові репресії. Протягом чотирьох років їхніми жертвами стало понад 20 тисяч осіб.

Бункер Гітлера. Скріншот: kanaldom.tv

А 1941 року місто зайняли вже німці й влаштували свої етнічні чистки. Єврейське населення Вінниці, що налічувало 38 тисяч осіб, повністю зникло.

Паралельно німці облаштували під містом суперсекретний об'єкт Вервольф — бункер для самого Адольфа Гітлера. Як свідчать деякі документи, він провів у цій ставці три місяці наприкінці 1942 року і саме тут прийняв фатальне рішення про наступ на Сталінград.

Втім, очистившись від всіх загарбників, Вінниця відновилася та стала одним з найпопулярніших міст сучасної незалежної України. Впевнені, що це волелюбне місто достойно переживе і всі сучасні зазіхання російських окупантів.

Також цікаво:

Прямий ефір