"Ціна розриву із Заходом буде дуже високою": як санкції б'ють по економіці РФ

Ілюстративне фото: famagusta.new

Половина резервів Центрального банку Росії заморожена, частина російських банків відключена від міжнародної платіжної системи SWIFT. Експорт західних технологій, авіаційного обладнання, електроніки та предметів розкоші заборонено. Все це — результат введених Заходом санкцій проти РФ. Однак російський уряд намагається переконати своїх громадян, що все не так страшно, а імпортозаміщення та грамотна політика можуть допомогти економіці не лише вистояти, а й зростати. Чи так це насправді — з'ясовували кореспонденти телеканалу "Дом".

Антиросійські західні санкції незаконні, вони не шкодять Росії, від них насамперед страждають європейці та американці. Подібні наративи активно просувають кремлівські пропагандисти та керівництво країни-агресора.

Так, на нараді під головуванням президента РФ Путіна з розвитку російської металургії йшлося не стільки про розвиток, скільки про те, як вижити галузі в умовах санкцій.

Страждає російська економіка не через уявну змову колективного Заходу, а через розв'язану Росією війну в Україні.

"Багато хто сподівався, що тісні економічні зв'язки та взаємозалежність забезпечать нам одночасно стабільність і безпеку. Путін явно зруйнував цю надію війною проти України. Російські ракети спричинили не лише масові руйнування в Харкові, Маріуполі та Херсоні, а й перетворили на руїни європейський та міжнародний порядок останніх десятиліть. Те, що нам, можливо, доведеться зберігати наші санкції протягом тривалого часу, було зрозуміло від початку", — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц у колонці для видання Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Пролунала у виступі глави РФ на нараді й фраза, що вже стала звичною, про те, що від санкцій насамперед страждають ті, хто ці обмеження і ввів.

"Зниження добробуту, якості життя пересічних громадян, насамперед у Європі, політиків не цікавить. Не кажу вже про такі речі, як відданість принципам Світової організації торгівлі, — вони просто викинуті на смітник. Очевидно, деяким нашим західним партнерам про ці принципи й згадувати вже не хочеться, тому що просто ніяково про це говорити", — заявив він.

Варто зазначити, що санкції, запроваджені європейськими країнами та США, справді впливають на економіку. Зокрема, до зони ризику потрапили залежні від російських енергоносіїв Італія та Австрія.

Але кремлівський наратив про те, що нібито європейці страждають від власних антиросійських санкцій більше, ніж росіяни, — не лише некоректний, а й відверто маніпулятивний. Збитки, яких зазнає економіка країни-окупанта набагато перевищує втрати європейського та американського ринків.

"Для держави, яка вже 30 років намагається повернути собі статус наддержави, ціна розриву Росії із Заходом буде дуже високою. Замість процвітання російському режиму доведеться обирати політичне виживання під китайським крилом", — наголосив Жозеп Боррель, високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки.

Негативні наслідки санкцій зазнають насамперед міста, утворені при містоутворювальних підприємствах. Так, уже кожне третє російське мономістечко постраждало від запроваджених Заходом обмежень. Решта відчує наслідки до кінця року. І в цьому зізнаються вже самі росіяни.

"Основні негативні наслідки для соціально-економічного становища мономіст держави почнуть проявлятися в третьому і четвертому кварталах 2022 року і можуть бути виражені в скороченні працівників у найбільш постраждалих галузях, зниженні заробітної плати, зменшенні випуску продукції та закритті підприємств", — ідеться в доповіді російського Центру стратегічних розробок.

Гроші у Кремля закінчуються. Такого висновку дійшли експерти з Єльського університету. Коштів не вистачає не лише на металургію, а й на соціальні виплати та інфраструктурні проєкти. Багаті росіяни тікають із країни, а імпортозаміщення не працює. Однак гроші на війну влада РФ досі знаходить. Так звана "спецоперація" обходиться країні-агресору у понад 400 млн дол. на день.

Читайте також: "Початок глибокого дна в економіці": якою є реальна ситуація з безробіттям в РФ, пояснив експерт

Медіа-партнери
Прямий ефір