Ціна глобальної безпеки: Захід відмовляється від енергоносіїв РФ, російські ЗМІ спекулюють на темі — огляд (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: livejournal.com

Україна припинила транзит російської нафти до Європи південною гілкою нафтопроводу "Дружба". Про це повідомило у вівторок, 9 серпня, російське підприємство "Транснефть". Причина — Москва не перерахувала передоплату Україні за транспортування нафти. У "Транснефти" стверджують, що провели платіж за транзит, але кошти повернулися на рахунок. "Газпромбанк", своєю чергою, повідомив, що платіж відхилений через сьомий пакет санкцій. У цьому Росія вже звинуватила Захід та його антиросійські обмеження. Російські ЗМІ активно спекулюють на цій темі, стверджуючи, що Європі та Україні доведеться піти на компроміс, бо проблеми постачання нафти на тлі нестачі газу та дорогого вугілля ще більше посилять енергетичну кризу в Європі, повідомляє "Дом".

9 серпня угорська компанія MOL заявила, що готова взяти на себе оплату за транзит російської нафти через Україну, коли "Укртранснафта" зупинила її транспортування трубопроводом "Дружба". Південною гілкою нафтопроводу через Україну російська нафта доправляється до Угорщини, Чехії та Словаччини.

"Транспортування нафти трубопроводом "Дружба" було припинено на кілька днів, наскільки нам відомо, через технічні проблеми банків, пов'язані зі сплатою російською стороною транзитного збору. Попри те, що MOL має запаси нафти на кілька тижнів, компанія працює над розв’язанням ситуації, а також веде перемовини про те, щоб взяти на себе комісію", — йдеться у заяві пресслужби MOL.

Поки Угорщина намагається налагодити постачання російських енергоносіїв, Фінляндія від них відмовляється. Фінська державна компанія Gasum повністю припинить імпорт зрідженого газу з Росії. Ще в травні Кремль перестав постачати трубопровідний газ Фінляндії через її відмову платити за паливо в рублях, але постачання зрідженого природного газу досі триває.

"Імпорт зрідженого природного газу з Росії має припинитися, оскільки Фінляндія та решта Європи мають позбутися російської енергетики. Це бажання державного власника, і це також було зазначено у висновках Європейської ради", — сказала міністерка у справах Європи та управління власністю Фінляндії Тютті Туппурайнен в інтерв'ю фінській газеті Helsingin Sanomat.

Енергокризу переживає і Болгарія. Міністр енергетики країни Росен Христов заявив, що Софія готова повернутися до перемовин із "Газпромом" про постачання російського газу, якщо не знайде альтернативних постачальників. 27 квітня Росія призупинила постачання газу до Болгарії, оскільки вона відмовилася платити за російське паливо в рублях.

"Ми розглядаємо всі можливості постачання газу, зокрема поновлення їх від компанії "Газпром", але пріоритетно розглядаємо альтернативних постачальників. Якщо виявиться, що реальної альтернативи не буде, то можу гарантувати, що я не буду тим міністром, який залишить населення країни замерзати", — пояснив міністр енергетики Болгарії в інтерв'ю телеканалу BTV.

Reuters повідомляє, що великі газові трейдери, зокрема BP, Shell і Total Energies втрачають сотні мільйонів доларів, намагаючись заповнити нестачу зрідженого природного газу у світі. За оцінками агентства, середня партія сировини на спотовому ринку може коштувати близько 100 млн дол.

"Незаплановані збої на ЗПГ-заводах у США, Нігерії та Австралії застали зненацька трейдерів, зокрема BP і Shell, змусивши їх шукати альтернативні постачання за завищеними цінами", — йдеться у статті Reuters.

Проте Захід і надалі продовжує поступово відмовлятися від російських енергоносіїв через криваву війну в Україні. Згідно з п'ятим пакетом санкцій, Євросоюз та Велика Британія припинили закуповувати російське вугілля. За оцінками Єврокомісії, ембарго торкнеться чверті всього російського експорту вугілля на суму 8 млрд євро на рік. За цей час Росія перенаправила свої експортні потоки, зокрема, до Індії та Туреччини, але водночас їй доводиться продавати вугілля з 50% знижкою.

"Європейський Союз та Велика Британія від 10 серпня зупиняють імпорт російського вугілля у відповідь на війну Росії проти України. Необхідне газове ембарго, щоб прискорити руйнування російської економіки", — заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.

Від початку повномасштабного вторгнення до України Росія подвоїла свій бюджет від експорту енергоносіїв — нафти, газу та вугілля. За словами радника президента України з питань економіки Олега Устенка, ухвалені Заходом санкції охоплюють менше ніж 5% довоєнного російського експорту сирої нафти.

"Це навряд чи те ембарго, на яке чекали... Нездатність ввести справжнє ембарго на російську нафту і газ збільшує доходи Путіна і фінансує воєнні злочини в Україні", — прокоментував Устенко в інтерв'ю Financial Times.

За його словами, ті країни, які серйозно налаштовані на підтримку України, мають припинити фінансування режиму Путіна. Найефективніше рішення — це повне та негайне ембарго на російське викопне паливо в Європі.

Читайте також: Відмова ЄС від енергоносіїв Росії — як розвиватиметься ситуація, пояснив Бураковський

Нагадаємо, досвід 2014 року показав, що територіальні поступки призводять до посилення апетиту Москви. Тому сьогодні діалог між Росією та Україною на паузі. Відновити його українська сторона планує лише після деокупації захоплених російською армією територій.

Медіа-партнери
Прямий ефір