Цілі військових навчань РФ у Криму: "5 вопросов" із експертом Олегом Ждановим

Военные учения оккупантов в Крыму. Фото: ap.org

Росія продовжує проводити військові навчання в окупованому Криму. Зокрема, такі навчання відбулися на полігоні "Опук" на Кримському півострові.

Чому Росія продовжує нарощувати свою військову присутність на окупованому півострові та як вона готується боротися з майбутнім москітним флотом України — розповів військовий експерт Олег Жданов у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— В окупованому Криму на полігоні "Опук" російські військові провели артилерійські навчання. Навіщо РФ проводила ці навчання?

— Вони нарощують боєздатність своїх збройних сил для захисту самого півострова Крим. Це відповідь на проведення навчань Sea Breeze 2021. Російська Федерація і, очевидно, Генеральний штаб Збройних сил Росії оцінили міць, яку ми можемо зібрати навколо наших основних ідей, і вони підсилюють присутність своїх військ у Криму. Я нагадаю, що там формується парашутно-десантний полк зараз. І відбуваються артилерійські стрільби по надводних цілях. Також навчання були як на суші, так і на воді. На воді відпрацьовувалася боротьба з нашим майбутнім флотом.

— Поясніть формулювання "з нашим майбутнім флотом". Україна посилює своє озброєння, свій флот зокрема. Вже представлена ​​стратегія. Але вона не до кінця зрозуміла. На тлі цього Росія нарощує свою міць?

— Вони вже відпрацьовують питання боротьби з нашими Військово-морськими силами. Наразі, на первинному етапі, ще до оголошення стратегії, ми оголосили про те, що створюємо москітний флот.

Ідею нам надала Велика Британія. Наразі москітний флот є у Норвегії та у Швеції. Що це таке? Це наявність у складі флоту швидкохідних, малорозмірних, високоманеврових катерів, які озброєні артилерійським і ракетним озброєнням. За рахунок маневреності та швидкості вони можуть наносити як точкові удари високоточною зброєю, так і групові удари. Уявіть ситуацію, коли людина потрапляє в рій мух і бджіл. Її ж обов’язково кілька бджіл покусають, як би вона сильно не відбивалася.

— Зараз на озброєнні українського морського флоту немає таких катерів?

— Ми наразі ведемо переговори про отримання перших таких катерів. Там буде кілька катерів зі Сполучених Штатів. Це клас Mark VI (малий бойовий катер). І Велика Британія, нагадаю, надає нам товарний кредит у розмірі 1,4 млрд фунтів.

Вони будують два перших катера, а потім ще шість катерів побудуємо ми за гроші, які субсидує Велика Британія. Найближчі 3-5 років ми можемо створити на першому етапі москітний флот.

— Що Росія хотіла сказати Україні, проводячи свої навчання?

— Одне з питань, які Росія відпрацьовувала на воді — це боротьба з групою непізнаних катерів. Але це фактично боротьба з москітним флотом. Вони дають нам зрозуміти, що вже готуються. У нас ще його немає, але вони вже готуються боротися з нашим майбутнім москітним флотом.

Поки не було реальних прикладів боїв із таким флотом або застосуванням москітного флоту. Але, тим не менш, подивимося. На сьогоднішній день вважається, що ця модель флоту досить ефективна в ближній морській акваторії країни.

— Глава російського Міністерства оборони сказав, що НАТО істотно наростив військову активність поблизу південних рубежів країни. Можливо, ці навчання — це не просто боротьба з майбутнім українським флотом, але й спроба довести щось країнам НАТО?

— Так. Так само, як і навчання "Захід-2021", які зараз тривають у Росії та Білорусі. Головна мета всіх цих навчань — Росія хоче довести НАТО, що недоцільно накопичувати зусилля на кордоні Російської Федерації чи на кордоні країн, у яких Російська Федерація бачить свій інтерес. У них же військова доктрина наступальна. І там написано, що інтереси Росії можуть виникнути в будь-якій точці земної кулі. Тому це головна мета всіх цих навчань — і на морі, і в Криму, і на західному напрямку, в Білорусі. Це основний посил для всього світу.

— Як країни НАТО реагуватимуть на проведені навчання, і якою буде реакція України?

— По-перше, нам треба вже звикати. Ми сьомий рік варимося в цій каші. Це наше тепер повсякденне життя до розв’язання конфлікту. І ми повинні уважно стежити.

Нас мають цікавити два питання. Перше — це методики організації та ведення бойових дій, нові, які можуть з’явитися. Супротивника треба знати в обличчя, щоб не було потім несподіванок у разі конфронтації або непередбачених ситуацій. Друге — нас цікавлять нові зразки озброєнь, які можуть бути продемонстровані під час навчань.

— Які нові зразки озброєння були продемонстровані конкретно на цих навчаннях?

— На цих навчаннях нічого нового продемонстровано не було. А тактика дій — вона нова. Боротьба з високоманевреними малорозмірними цілями на воді, та із суші на воду. Тобто артилерія і швидкохідні високоманеврені катери. Ось вам, будь ласка, нова методика. Раніше Російська Федерація такі питання не відпрацьовувала.

Тому нам треба зробити висновки і розуміти, що якщо ми застосовуватимемо москітний флот, то нам треба буде боротися не тільки з надводними цілями противника, але й із береговими батареями — як артилерійськими, так і ракетними. Які можуть завдати шкоди нашим майбутнім катерами зі складу москітного флоту.

— Які ще ми повинні для себе зробити висновки з проведених Російською Федерацією навчань?

— Головний висновок, який має зробити наше політичне керівництво, а саме президент — що треба годувати свою армію, щоб не годувати чужу. Тому наразі головне завдання — це створення моделі Збройних сил, яка б відповідала всім викликам, які викладені в концепції національної безпеки країни.

І далі завдання прем’єрміністра — між перспективною моделлю й існуючими Збройними силами скласти план переходу від існуючої моделі до перспективної. І тоді ми з вами будемо чітко розуміти, наскільки сильна наша безпека, наскільки боєздатні наші Збройні сили, і наскільки ми перебуваємо в безпеці тут, у нашій країні.

— Також у Росії заявили, що навчання вплинули на геополітичних противників Москви. Чи так це?

— Думаю що ні. Вони цього хочуть. Вони дуже хочуть, щоб НАТО здригнувся і перестав нарощувати свої зусилля або свою присутність в безпосередній близькості від Російської Федерації. Це їхнє головне завдання та головна мета. Але для країн-членів НАТО з тією технологією ведення розвідки та спостереження за противником, яка сьогодні існує в Альянсі, я думаю, немає ніяких сюрпризів у плані нарощування російських військ або їхньої боєздатності, чи нових видів озброєння.

Медіа-партнери
Прямий ефір