Мета Фонду регіонального розвитку: "Официальный разговор" з Іваном Лукерею

Иван Лукеря. Фото: kherson.ipc.org.ua

Фонд регіонального розвитку — це фонд реінтеграції регіонів між собою та співфінансування таких потрібних проєктів як будівництво амбулаторій, шкіл, садочків, водоканалів та інших. У 2021 році на ці проєкти закладено 4,5 млрд грн.

Для чого ще потрібен цей фонд і як обираються проєкти для фінансування — розповів заступник міністра громад і територій Іван Лукеря у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Ірина Твердовська.

— Для чого був створений державний Фонд регіонального розвитку?

— Ми розуміємо, що в нас регіони різні. У кожного з них різні фінансові можливості, різні можливості для інвестування. Для того, щоб вирівняти цю диспропорцію, потрібні фінансові інструменти. Фонд регіонального розвитку — це інструмент інтеграції регіонів між собою та співфінансування проєктів там, де вони реально потрібні. Це соціальна інфраструктура, проєкти економічного розвитку. Школи, садочки, водоканали та інші проєкти, які стимулюють розвиток громад та регіонів.

Зараз у нас є такий принцип: ніяких грошей без планів і ніяких планів без грошей. Тобто громади на регіональному рівні вирішують, що потрібно фінансувати. Такий документ називається Стратегія розвитку. У кожному регіоні має бути розуміння, в які напрями потрібно залучати гроші з державного бюджету.

Кожен регіон визначився з цими напрямами. Зараз наше завдання — після децентралізації затвердити стратегії на рівні кожної громади, і мер кожного міста повинен дати нам відповідь, які проєкти для нього є пріоритетними, виходячи з соціально-економічних можливостей кожної громади.

— І тоді ви ухвалюєте рішення, фінансувати це чи ні.

— І тоді проходить конкурсний відбір аж до затвердження національною комісією при Міністерстві громад і територій, затверджуються проєкти, виходячи з пріоритетів регіону і стратегій громад. Якщо немає стратегії, проєкти не фінансуються.

— До кого жителі громад можуть звертатися в разі виникнення якихось питань чи проблем?

— До мера. Мер — це людина, яка несе відповідальність. Якщо громада не отримала гроші, значить мер не сказав, на що йому потрібні гроші. Питання не до уряду, не до народних депутатів — питання, насамперед, до місцевої влади, до кожного мера.

Звичайно, фінансування не безкінечне. Ресурси Фонду регіонального розвитку обмежені. Цього року виділено 4,5 млрд грн на всю країну. Наступного року планується не менше 10 млрд грн.

— Який відсоток від держбюджету становить бюджет Фонду регіонального розвитку?

— Бюджет Фонду регіонального розвитку — це 1% від дохідної частини держбюджету. Цього року це мало бути 9,6 млрд грн. Але через кризу та необхідність фінансувати низку інших сфер, зокрема медичне забезпечення, вакцинацію, бюджет Фонду був скорочений вдвічі.

Зараз ми робимо відбір проєктів на наступний рік виходячи з того, що 1% — це 10 млрд грн. Ми ведемо переговори про збільшення бюджету в 2022 році до 2% — це близько 16 млрд грн. Зокрема шляхом скорочення невеликих бюджетних програм, де фінансування в три копійки не дає результату.

— Скільки заявок ви отримали в цьому році?

— Уряд затвердив 246 проєктів, які будуть фінансуватися Фондом регіонального розвитку в 2021 році.

Найбільше фінансується Донецька область. На проєкти розвитку соціальної інфраструктури та проєкти "Великого будівництва" в Донецькій області цього року виділяється з держбюджету та обласного бюджету 1 млрд грн. Це 35 великих проєктів, включаючи вирішення проблеми з водою на Донбасі.

У Чернігівській області через невелику кількість населення і через те, що регіон слабкий, фінансується близько 10 проєктів на суму 85 млн грн.

— Як ви визначаєте пріоритетність проєктів?

— Пріоритетності було дві — це створення мережі надання послуг в різних сферах. Це школи, садки, спортивні об’єкти, Центри надання адмінпослуг, центри безпеки та лікарні. Це наші пріоритети в цьому році.

Другий напрям — це проєкти економічного розвитку, і ми намагалися спрямувати не менше 30% бюджету Фонду регіонального розвитку на проєкти регіонального розвитку. Але ми побачили, що економічно привабливих проєктів немає. Ми відібрали тільки 40 таких проєктів.

— Хто відбирає проєкти для фінансування?

— Відбір проєктів здійснювався незалежним експертним оцінюванням. Двоє експертів — з місцевого самоврядування та регіонального розвитку — незалежно один від одного оцінювали кожен проєкт. Після цього формувалася підсумкова таблиця, і хто отримав найбільше балів, той і отримував фінансування.

Ми відібрали 60 проєктів регіонального розвитку загальною вартістю 500 млн грн. Хто якісно підготував проєкт, той і отримав фінансування. Якщо говорити про Фонд регіонального розвитку, то там оцінюється технічне завдання, 5-7 пріоритетів. Готується проєкт, в якому є соціально-економічне обґрунтування, чому цей проєкт важливий. Потім засідає регіональна комісія. Регіональні експерти оцінюють проєкти, є підсумкова таблиця, де вказано, хто скільки балів отримав.

Підсумковий список подається на затвердження Міністерства розвитку громад і територій. Якщо проєкти комплексні, з проєктною документацією, ефективні, ми їх затверджуємо.

Медіа-партнери
Прямий ефір